header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Шалтери као црне рупе
Шалтери као црне рупе Штампај Е-пошта
понедељак, 11 август 2008

Шалтери као црне рупе

            Р. ДРАГОВИЋ, 10.08.2008.

          Гужве на шалтерима       

          НЕУПОТРЕБЉИВЕ биометријске личне карте, „изгребани“ нови пасоши, одлагање рока за замену регистарских таблица, возачких и саобраћајних дозвола - само су неки од проблема који од првог дана прате замену личних докумената у Србији.

       Општи утисак је да је држава неспремно ушла у амбициозан посао замене исправа, не припремивши се за обимну процедуру и велики притисак на полицијске станице, где се гужве већ недељама - не смањују.     

      Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић заказао је за уторак састанак међуресорске радне групе, која ће утврдити да ли су све институције предузеле мере за набавку читача личних карата. На овај корак Влада се одлучила пошто је откривено да су биометријске исправе које се увелико издају практично - бескорисне.

      - Грађани који имају модерну личну карту морају да имају могућност да са њим остваре сва права - указао је Ђелић, коментаришући мањак читача исправа. - Нико не сме да се крије иза администрације, јер је грађанима свеједно ко је крив што потребна опрема није набављена.

    Недостатак уређаја за очитавање биометријских личних карата само је последњи у ланцу пропуста надлежних у поступку замене докумената. Иако ће према последњим најавама читачи бити набављени до септембра, грађани који су извадили нове исправе са правом су незадовољни, јер ће њихова употреба до јесени бити скоро немогућа.

      Иако је до данас МУП-у поднето скоро 90.000 захтева за „личну“ са чипом, електронске уређаје до данас није набавила ниједна државна институција, као ни већина банака и општина у Републици. Пример београдских општина Звездара и Нови Београд који су на време обезбедили читаче података уместо правила представљају - изузетак.

       Божидар Ђелић интервенисао је крајем јула и у поступку израде нових путних исправа. У средиште пажње јавности „царско црвени“ пасоши доспели су када је „процурела“ вест да је Завод за израду новчаница, у чијим је рукама штампање путних исправа, одштампао „одређени број“ неисправних докумената.

    Проблем је настао на једном од седам нивоа заштите путних исправа. У процесу штампања исправа на машинама немачке производње уочене су ситне огреботине на појединим пластифицираним страницама. Због тога, како се спекулисало, скоро 2.000 образаца је повучено и поново одштампано.

    Проблема не недостаје ни у замени регистарских ознака за моторна возила. Иако је издавање нових таблица требало да почне још почетком јула, због низа техничких проблема њихова замена је одложена за крај године. Осим тајминга замене, није сасвим јасно ни ко ће израђивати нове табле за возила. Према Правилнику о регистрацији моторних и прикључних возила таблице израђује Народна банка Србије, тачније Завод за израду новчаница.

    Овај посао, међутим, годинама већ ради сомборско предузеће „Боја“, које је очекујући велики посао, почетком године у рад пустило нову прозиводну линију капацитета 3.000 комада на час. У овом тренутку није сасвим јасно да ли ће нове ознаке, према Правилнику израдити ЗИН, или ће произвођач, како је најављивано, бити изабран - на тендеру.

        ЧИТАЧИ ЈЕФТИНИ

    УРЕЂАЈИ за очитавање података са чипова нових биометријских личних карата коштају од 10 до 100 евра, и продају се у свим боље опремљеним продавницама рачунарске опреме. У београдској општини Звездара, која је набавила петнаестак ових уређаја, речено нам је да су „смарт кард“ апарате платили 2.000 динара по комаду. Уз то, рад на њима је једноставан и не захтева посебну обуку службеника.

    Ови апарати названи су ЧЕЛИК (читач електронске личне карте) и служе „отварању“ чипа на коме су снимљени лични подаци о власнику. За разлику од књижице где су генералије видно откуцане, код нових исправа оне су без читача – недоступне.

        СКУПО И КОМПЛИКОВАНО

       ГРАЂАНИ који мењају документа или регистарске таблице незадовољни су не само бирократијом и дугим чекањем пред шалтерима, већ и - трошковима. Издавање нове личне карте, тако, кошта 1.140 динара, од чега 914 динара одлази на образац, док 226 динара кошта техничка израда.

    Цена промене таблице за возила тренутно је под знаком питања, али извесно је да ће џеп возача олакшати за најмање 3.300 динара, колико данас износе трошкови замене.

    Грађани Србије за нови пасош издвајају 2.000 за образац и 170 динара за административну таксу, тако да укупно кошта 2.170 динара

      http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=126210&datum=2008-08-11

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 11 август 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 15 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.