header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Стејт департмент критикује Србију Штампај Е-пошта
недеља, 21 септембар 2008

ПОВЛАШЋЕНЕ ВЕРСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

Image          Амерички Стејт департмент објавио је годишњи извештај о стању верских слобода у свету у којем критикује Србију због "дискриминације појединих верских група којима је ускраћен легални статус".

          У извештају се наводи да не постоји званична државна религија, али да закон признаје седам "традиционалних" верских заједница: Српску православну цркву, Римокатоличку цркву, Словачку еванђелистичку цркву, Реформистичку хришћанску цркву, Еванђелистицку хришћанску цркву, исламску и јеврејску заједницу, и да оне имају делимично повлашћен положај.

Произвољно тумачење закона

Стејт департмент истиче да је поштовање верских слобода од стране Владе Србије и даље проблематично, због закона о верским слободама и произвољног тумачења тог закона од стране ресорног министарства.  У извештају се наводи да су полицијске истраге говора мржње и вандализма углавном споре и незавршене, као и да су неки званичници у јавности у негативном контексту говорили о мањинским верским заједницама. Било је, наводи се у извештају, злостављања и дискриминације грађана заснованог на верској припадности и веровањима, а лидери мањинских верских заједница пријављивали су чинове вандализама, говора мржње, физичке нападе и негативне извештаје у медијима.

На Косову поштују верске слободе

У одвојеном делу посвећеном Косову, наводи се да је слобода вероисповести гарантована Уставом који је ступио на снагу 15. јуна 2008, и да други закони и политика доприносе углавном слободном упражњавању религија. Влада Косова генерално је поштовала верске слободе у пракси, наводи се у извештају и додаје да није није било значајних промена у статусу поштовања верских слобода током периода на који се односи извештај.

Ниво насиља у друштву незнатно је опао, али је напетости међу заједницама остају на високом нивоу, посебно после проглашења независности 17. фебруара 2008, наводи Стејт департмент. Иако се чини да су друштвена дискриминација и насиље углавном били етнички мотивисани, блиска веза етничке припадности и религије отежала је утврђивање да ли су догађаји били мотивисани етничком или верском нетрпељивошћу, додаје се у извештају.

У Црној Гори се поштује слобода вероисповести

У одељку о Црној Гори, у извештају се наводи да црногорска влада у пракси генерално поштује слободу веросиповести, јавља Глас Америке. Како пише, било је одређених случајева дискриминације због верске опредељености, али није било значајних промена у статусу верских слобода током периода који покрива извештај. Извештај је обављен 19. септембра, а односи се на период од 1. јула 2007. године до 30. јуна 2008. године. 

Агенције

http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3660115,00.html

Последњи пут ажурирано ( недеља, 21 септембар 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 5 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.