header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Револт држављана БиХ у Аустрији
Револт држављана БиХ у Аустрији Штампај Е-пошта
петак, 10 октобар 2008

ПОРЕЗ И ВЕРУ МЕЊА

 Image                                                ГРАДИШКА - Без обзира на то што редовно даје прилоге и на друге начине помаже Католичку цркву, али и остале верске заједнице, превозник Антон Губић из Бок Јанковца код Градишке, који повремено живи у Фелдбаху код Граца у Аустрији, обавезан је да плаћа и црквени порез у овој земљи у коју је отишао 1994.
         Губић каже да му је Аустрија пружила уточиште и помоћ и да о овој држави може говорити у најлепшем светлу, али му се не допада начин на који се третира слободна воља у односу на цркву. „Увек сам давао свим верским конфесијама, па и Католичкој цркви, и овде и у Аустрији, али сам револтиран због ултиматума по којем смо цела моја породица и ја - супруга Смиља, син Владимир и кћерка Ирена - обавезни да од плате сваког месеца одвајамо за цркву. Сви смо позвани да се хитно јавимо у општинску службу у Фелдбаху како бисмо дали податке о платама или ће нам у противном сами одредити износ ове обавезе“, каже Губић, који иначе није држављанин Аустрије. Он напомиње да и много његових пријатеља исламске или православне вере такође морају да плаћају црквени порез у Аустрији.
 
          Начелник Одељења за сарадњу с верским заједницама у Секретаријату вера РС Душан Антељ каже да му је ова појава позната и да су му се обраћали многи држављани БиХ који живе у Аустрији. „Тачно је да се у тој земљи плаћа црквени порез, што је неспојиво с прокламованим демократским слободама и раздвојености цркве и државе. Апсурдно је да се та обавеза односи на све, па и на грађане који не припадају већинској католичкој цркви у тој земљи“, рекао је Антељ. Свештеник Мирко Милисавић, градишки намесник Српске православне цркве, такође зна за овај порез кроз захтеве верника који привремено живе у Аустрији. „Они траже потврде да су припадници православне заједнице и да су измирили обавезе према нашој цркви како би се у Аустрији ослободили пореза који је, како су ми рекли, од три до пет одсто. Мој коментар је врло практичан и могу само рећи да је Аустрија изградила законске механизме за материјалну подршку својој цркви, што ми нажалост нисмо, а сумњам да плаћају баш сви, осим оних који не докажу да нису католици“, рекао је Милисавић.
 
           Жупник жупе Светог Рока у Градишки Перо Чолић није изненађен овом обавезом нити нашим питањем. „Сви који раде и зарађују у Аустрији, без обзира на то ко су и одакле, треба да плаћају црквени порез јер цару увек припада царево! Никога не ослобађа чињеница што овде помаже цркви јер је та помоћ периодична и ретка, а тамо је обавезна и редовна, сваког месеца. Давање је одређено законом, а он се мора поштовати“, рекао је Чо­лић. Он тврди да су многи због овог пореза чак иступили из католичке заједнице, али им је то онемогућило венчања, крштења и сваки приступ цркви. Карактеристично је, рекао нам је свештеник Милисавић, да су се и поједини Срби због различитих околности представили у ино­странству као католици, па су до­шли на удар овог пореза ко­јег се више не могу ослободити.

http://www.blic.co.yu/repsrpska.php?id=60295

Последњи пут ажурирано ( петак, 10 октобар 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 25 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.