header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕЈЕРЕС ЕКУМЕНИЗМА arrow Вартоломеј I - први патријарх на сабору у Ватикану
Вартоломеј I - први патријарх на сабору у Ватикану Штампај Е-пошта
понедељак, 20 октобар 2008

Bartolomej I. na Biskupskoj sinodi

        Papa Benedikt XVI. izrazio je veliku radost i zahvalnost nakon govora ekumenskoga patrijarha Bartolomeja I. na koncu Večernje održane u subotu, 18. listopada, u Sikstinskoj kapeli. Ovo je prvi put u povijesti da je jednome ekumenskom patrijarhu dana mogućnost obratiti se Sinodi biskupa Rimske katoličke Crkve – istaknuo je patrijarh Bartolomej I., te dodao:
            – To smatramo očitovanjem djela Duha Svetoga koji naše Crkve vodi u sve uže i dublje uzajamne odnose, a oni su važan korak prema ponovnome uspostavljanju našega punog zajedništva. To je prigoda – rekao je nadalje patrijarh – zahvaljujući kojoj se povećavaju naše nade da će doći dan kada će se naše dvije Crkve u potpunosti složiti što se tiče uloge primata i sinodalnosti u životu Crkve, kojima se posvećuje naše zajedničko Teološko povjerenstvo.

Na koncu patrijarhova govora, Sveti je Otac izrazio zahvalnost koja je bila posvjedočena i pljeskom sinodskih otaca, a koji je Papa nazvao „izrazom živoga iskustva našega zajedništva“. Papa je izrazio zahvalnost za bogatstvo Patrijarhova govora, s brojnim citatima crkvenih otaca, kao i za veliki kršćanski realizam koji ističe izazove našega vremena. Ovo je bilo i radosno iskustvo jedinstva, možda ne savršenoga, ali istinskoga i dubokoga. Pomislio sam: – rekao je Sveti Otac – vaši Oci, koje ste puno citirali, i naši su Oci, a naši su i vaši. Ako imamo zajedničke Oce, kako ne bismo mi mogli biti braća? – upitao je Papa.

U središtu izlaganja ekumenskoga Patrijarha bio je odnos između Riječi Božje i pet ljudskih osjećaja. U kršćanstvu je, naime, Sveto pismo uvijek bilo shvaćano kao živa stvarnost. Riječ Božju stoga treba slušati, vidjeti, utjeloviti i podijeliti s drugima. Tekst je u službi izgovorene riječi. Riječ je prije svega o usmenoj i izravnoj komunikaciji, ostvarenoj kako bi ona imala utjecaj, a čije djelovanje ovisi i o specifičnoj osobnoj sklonosti. Važno je da se osoba koja ju sluša zauzme za blagostanje čovječanstva, protiv rasizma i fundamentalizma, u iskorjenjivanju siromaštva, u razvoju vjerske snošljivosti, te za dobro okoliša.

Spomenuvši potom ikone, u kojima se – prema Patrijarhovim riječima – može vidjeti Riječ Božja, Bartolomej I. je kazao kako ikone ističu bitno poslanje Crkve, a to je priznavanje da su svi ljudi i sve stvari stvoreni i pozvani biti dobri i lijepi. Ali, Riječ Božja svoje puno utjelovljenje pronalazi poglavito u sakramentu Svete Euharistije, u kojemu Riječ postaje tijelo i dopušta nam, ne samo da ga vidimo, nego i da ga dotičemo svojim rukama… i učinimo ga dijelom svojega tijela i krvi – naglasio je Patrijarh. Istaknuvši nadalje opću potrebu evangelizacije, Patrijarh je primijetio kako Crkva treba ponovno otkriti Riječ Božju u svakome naraštaju, i učiniti da se ona obnovljenom snagom i uvjerenjem istakne i u našem suvremenom svijetu, koji je u dubini srca žedan Božje poruke mira, nade i ljubavi. Patrijarh je govor završio zazivom Duha Svetoga, kako bismo, osim naših napora, bili sigurni da duh dolazi u pomoć našoj slabosti, boraveći uz nas kao Odvjetnik i Utješitelj.

Извор: Радио ватикан

Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 11 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.