header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Скандал у манастиру Ватопед Штампај Е-пошта
уторак, 02 децембар 2008

    Атина, 2. децембра – Ватопедски скандал тресе грчку владу, али и – цркву. Не само да „падају” министри, већ због махинација са некретнинама без трона остају и црквени великодостојници. Поглавар манастира Ватопед на Светој гори игуман Ефрем је смењен и лишен свих функција јер је, како коментарише овдашња јавност, крив и пред Богом и – пред људима.

Ефрем више није званични представник Ватопеда на Светој гори, више неће моћи да се као његов представник појављује на заседањима Светог синода, мораће да врати печат и кључеве манастирске касе... Оне у којој су се, како је утврдила истрага покренута у специјалној скупштинској комисији, нашли милиони зарађени у недозвољеним махинацијама са некретнинама које су мењане са државом, милиони зарађени на берзи, у пословањима разноразних „офшор” фирми.

Према резултатима истраге која мора да буде завршена за две недеље, манастир је добио главно здање у Олимпијском селу у Атини и велики комад земље на граници Свете горе у замену за осам хиљада хектара неискоришћене земље због које се манастир Ватопед већ судио са државом. У овом послу држава је оштећена за 100 милиона евра, што је, наводно, накнадно установљено, јер су се у међувремену средства остварена куповином по нижој цени слила у приватне џепове– црквене и цивилне.

Сем тога, установљено је да је манастир, с обзиром на блиске везе које је Ефрем имао са високом политичарима, коришћен за комерцијалне сврхе и послове кипарске офшор фирме која на рачуну има десетине милиона евра. Цео скандал је на самом почетку збрисао двојицу министара, блиских пријатеља и сарадника премијера Караманлиса, које је овдашња штампа „прозвала” за покровитељство над сумњивим пословима. Међутим, с обзиром на то да је истрага у току, да последњих дана сведочи десетак садашњих и бивших функционера, много тога ће тек бити откривено, јер под притиском чињеница многи подаци постају доступни, како парламентарној истражној комисији чије је формирање дозволио лично премијер Караманлис, тако и – јавности... Рецимо, сведочење релевантних људи са Кипра да „офшор” фирме постоје, да је манастир Ватопед власник половине у неколико од њих, да је преко њих остварио знатна средства која је улагао у операције на берзи, у милионске инвестиције...Подсетимо, манастир Ватопед, један од двадесет који постоје и у којима живе монаси на Светој гори, спада у ред најутицајнијих. Основан пре више од хиљаду година, располаже великим земљишним поседима који потичу још из времена османске и византијске империје, јединственом библиотеком, вредним предметима...

Цео овај скандал је озбиљно уздрмао грчку владу и јако разочарао бираче који су први пут откако је Нова демократија на власти отворено показали да јој све мање верују. Чињеница да опозициони Пасок води са 4,5 посто предности, незабележена је до сада и прецизно указује на расположење нације. Једино што остаје стабилно јестечињеница да, без обзира на све, већина Грка и даље жели да Костаса Караманлиса види на месту премијера. Зато се и каже да је он још увек главни адут конзервативаца и да би одређеним потезима, можда, могао да утиче на негативну климу. И унутар саме партије подељена су мишљења да ли су то, можда, нови избори и евентуални нови чврсти мандат, или је само потребна реконструкција кабинета. За сада, премијер Караманлис остаје на позицији да махинацијама, одговорношћу и кривицом треба да се баве за то постојећи органи, а да тек после, кад све буде јасно и доказано, треба предузимати радикалне мере. Он се концентрише на последице светске економске кризе и поручује да је то сада национални приоритет.

У исто време, архиепископ атински Јеронимос, видно разочаран и забринут кризом у црквеним редовима, поручује да је грех једног монаха грех људске природе, општи грех... Међутим, пропуст, морални пад једног политичара јесте – катастрофа свих грађана. У конкретном случају, сматра архиепископ, то је катастрофа целокупног политичког система.

 „Колико год мера да предузме држава, колико год казни црква– грех ће увек наћи пукотину кроз коју ће се провући. Ми, једноставно”, порукује архиепископ, „не можемо да одолимо пориву да грешимо... То се односи на све, и на оне који сада покушавају да кривицу свале на друге како би се сами извукли.”

 На кога је архиепископ конкретно мислио, нагађа се већ неколико дана... Све из страха, како иронишу неки листови, да Јеронимус има, можда, неке информације са самог врха... Можда, чак и са самог Олимпа где су увек живели – недодирљиви и бесмртни!


        Јасмина Павловић-Стаменић

        [објављено: 03/12/2008]

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/

Skandal-u-manastiru-Vatoped.sr.html

Последњи пут ажурирано ( среда, 10 децембар 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 38 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.