header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Још једна новотарија код Игњатија браничевског: Клима уређаји на манастиру Раваници Штампај Е-пошта
недеља, 04 децембар 2016

 Фотографије на којима се виде уграђени клима-уређаји манастира Раваница преплавиле су друштвене мреже и изазвали велику буру.

Повела се дискусија да ли би средњовековни манастир требало да иде у корак с временом или да се ипак строго чува првобитни изглед.

Подељена су и мишљења стручњака, који одговорност пребацују на друге институције.

На манастиру Раваница уграђена су два клима-уређаја. Један је на постољу, док је други изнад крова, тзв. припрати, ушрафљен у зид манастира. Њихово постављање на манастиру који је под заштитом државе је скрнављење културног и духовног добра, кажу стручњаци.

Крагујевацки Завод за заштиту споменика је пре шест година послао допис Републичком заводу у којем се наводи да и Министарство културе захтева уклањање клима-уређаја.

“Тај допис је прослеђен Републичком заводу. Не знам да ли је уопште икада дошло до реакције. Те климе и дан данас стоје ту. Ту нису у питању само климе већ и неприкладан конак, подно грејање. A зашто до тога није дошло, мислим да је у питању дисфункционални закон о културним добрима и немогућност наше службе да адекватно реагује, односно непостојање извршне моћи да тако кажем”, каже историчар уметности из Завода за заштиту споменика Крагујевац Ђорђе Миловановић.

Републички завод је морао да процени да ли и колико уграђивање клима-уређаја нарушава архитектуру културног добра, кажу крагујевачки историчари уметности.

Директорка Републичког завода за заштиту споменика Мирјана Aндрић каже да су монахиње поставиле клима-уређаје. Ни управа манастира, ни епархија браничевска се није консултовала ни тражила одобрење од Републичког завода, каже директорка Aндрић. Она каже да Републички завод није ни надлежан за постављање клима-уређаја вец грађевинска инспекција.

Из Републичког завода за заштиту споменика кажу да ће, иако нису надлежни за уградњу клима, послати допис за њихово уклањање.

У покушају да разрешимо забуну позвали смо грађевинске инспекторе шумадијског и поморавског округа. Рекли су нам да грађевинска инспекција апсолутно није надлежна за објекте под заштитом државе.

A шта кажу грађани који су учествовали у анкети?

“Кад лично гледаш мислим да нарушава изглед. Ипак то није објекат овако… Већ верски објекат”.

“Коме нарушавају? Без везе. Па коме смета? Никоме не смета. Aко су решили да изведу, изведу”.

“Ја мислим да природност треба задржати у сваком случају. Без клима мислите? Aпсолутно”.

Управа манастира и надлежна епархија браничевска нису били расположени за изјаве.

Категорију непокретног културног добра од изузетног значаја манастир Раваница је добио још 1979. године.

Из крагујевачког Завода за заштиту споменика кажу да би, уколико се климе не уклоне, манастиру онда требало одузети категоризацију.

Извор: „Б92“

Последњи пут ажурирано ( недеља, 04 децембар 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 18 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.