header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Антируска коалиција Помесних Цркава има сусрет у Солуну Штампај Е-пошта
уторак, 30 септембар 2025

 Увод „Борбе за веру“:

Пророчанство Светог Серафима Роуза, да ће у време Антихристово све Помесне Православне Цркве пасти под његову власт се већ испуњава. На међуправославној конференцији у Солуну, која се одржава уз присуство и духовно вођство источног папе Вартоломеја, присуствују чак и представници антиекуменистичке Грузијске Православне Цркве. Та чињеница је веома поражавајућа.

Београдска патријаршија је такође присутна, у лику новотарца епископа Арсенија нишког, али то уопште не зачуђује.

Оно што је индикативно то је да су у Солуну скупа поменути јеретик и архирасколник Вартоломеј, затим поглавар Кипарске цркве која је признала укрофашистичку секту ПЦУ, поглавар Грчке цркве која такође признаје ПЦУ, али и поглавар Бугарске цркве, који је непосредно после интронизације ширио утисак ревновања за веру и отачка предања.

Ако се све ово узме у обзир немогуће је не извести закључак да је реч о антируском скупу, јер се присуство антиекуменистичке Грузијске Цркве на овом сабору нечастивих не може другачије објаснити.

Патријарх грузијски Илија одавно не управља Грузијском Црквом, већ је њено кормило у рукама епископа који су наклоњени Фанару и Ватикану, коме су већ учинили и једну посету.

Очито је да је антируска позиција Грузијске Цркве толико јака да су пренебрегли факат да ће у Солуну бити скупа са Вартоломејом, највећим расколником у Васесељенском Православљу од отпадања Рима 1054. године и поглаварима расколничких цркава које подржавају украјинске секташе зване „ПЦУ“.

+ + +

Форум је окупио поглаваре и представнике Помесних Цркава. Патријарх Вартоломеј ће отворити конгрес у цркви Светог Димитрија. Тема је „Православна теологија и онтологија технологије“.

Дана 29. септембра 2025. године у Солуну је отворен 2. Међународни научни конгрес часописа „Теологија“, посвећен 100. годишњици публикације, извештава дописник „Савеза православних новинара“ („СПЖ“) у Грчкој.

 Конгрес се одржава под општом темом „Православна теологија и онтологија технологије: антрополошке, политичке, економске, друштвене и културне импликације“.

У град су стигли представници Патријаршија и Аутокефалних Цркава: из Албанске цркве – поглавар архиепископ Тиране, Дракије и све Албаније Јован; из Александријске патријаршије – митрополити Гвинејски Георгије и Теофилакт Кесаријски; из Јерусалимске патријаршије – архимандрит Јероним; из Грузијске Цркве – митрополит Зугдидски и Цаисијски Герасим; из Финске Цркве – митрополит Куопиоски и Карелијски Арсеније; из Румунске Цркве – епископ Тулчански Висарион; из Српске Цркве – архиепископ Нишки Арсеније; као и делегације из Цркава Кипра, Албаније и Естоније.

Очекује се присуство архиепископа Кипарског Георгија, митрополита Дамаскин из Хаапсалуске из Аутономне Цркве Естоније и архиепископа Нектарија Анфидонског, патријаршијског егзарха Јерусалимске Патријаршије у Инстанбулу.

Патријарх Бугарски Данило се обратио учесницима поздравним говором.

На конгресу ће учествовати председник Грчке Републике Константинос Тасулас и пет поглавара Православних Цркава.

Званично отварање одржано је у 18:30 часова у цркви Светог великомученика Димитрија Солунског.

Вартоломеј је служио у присуству председника Републике и архиепископа Атинског Јеронима.

Главно предавање „Онтологија модерних технологија“ одржаће професор емеритус Националног истраживачког института, Ефтимиос Николаидес.

29. септембра, у Концертној дворани у Солуну (Дворана Емилиос Ријадис) одржан је округли сто на тему „Историјско и културно искуство балканских земаља и савремени технолошки изазови“. Председавао је професор Аристотел Тимбас са Универзитета у Атини, а у дискусији су учествовали универзитетски професори из Албаније, Бугарске, Србије, Северне Македоније и Турске.

Отварање Међубалканске фото изложбе „Тебје, Возбраној Војеводје: Свети Димитрије Мироточиви на Балкану“ такође је одржано у присуству истанблуског патријарха, предстојатеља и представника Цркава, као и председника Републике.

Изложба приказује цркве и манастире посвећене Светом великомученику Димитрију широм балканских земаља, од византијског периода до данас.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 30 септембар 2025 )
 
Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 57 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ 

„ТЕШКЕ БОЈЕ“

 


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.