header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Синод Кипарске цркве фактички признао Вартоломеја за „источног папу“ Штампај Е-пошта
уторак, 24 фебруар 2026

  Кипрани су изразили „неограничено дивљење“ и „неподељену подршку“ патријарху Вартоломеју као одговор на саопштење Руске спољне обавештајне службе...

Синод Кипарске православне цркве изразио је протест против Руске спољне обавештајне службе као одговор на њену изјаву у вези са неканонским деловањем Константинопољске патријаршије и лично Вартоломеја на територијама других Помесних Православних Цркава.

Према писању новинске агенције Orthodoxia, на свом заседању 12. фебруара 2026. године, Синод је изјаву назвао „неочекиваним нападом који противречи хришћанском етосу“, изражавајући „неограничено дивљење“ улогом Цариградске патријаршије и „неподељену подршку“ патријарху Вартоломеју, преноси портал Raskolam.net.

У свом саопштењу, Синод Кипарске Цркве је истакао дубоко поштовање према Цариградској патријаршији.

Напоменуто је да су се „сви Васељенски сабори одржали на територији Васељенске патријаршије и под њеном примарном одговорношћу“, и да је њен допринос формулисању хришћанске доктрине и формирању црквене управе јединствен и неспоран.

 Ово, према члановима Синода, требало би да се посматра са већим поштовањем од стране Цркава основаних и организованих много касније, а које су примиле хришћанство и аутокефалност од Цариградске патријаршије.

Вековна служба Патријаршије, како је наведено у документу, донела јој је примат у Православној Цркви, чинећи је „Сунцем које зрачи источном светлошћу на цео Запад“ и неизменљивим мерилом догматске чистоте Православне Цркве.

Данас је Васељенска патријаршија, према Синоду, заступник Православља мира и помирења, људских права и еколошке осетљивости, играјући пионирску улогу у међухришћанским и међурелигијским дијалозима, као и у борби против верског фундаментализма и за спас планете.

У том смислу, како напомиње отпаднички врх Кипарске цркве, руска Спољна обавештајна служба нема право да критикује Цариградску патријаршију или да оптужује патријарха Вартоломеја за мешање у послове других Помесних Цркава.

Изјава Кипарске цркве, с обзиром на њену посебну сервилност, готово да не захтева никакав коментар.

Једна ствар пада на памет: како се изнети став Кипрана у вези са Вартоломејем разликује од римокатоличког става у вези са непогрешивим папом?

Ни у чему.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 24 фебруар 2026 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 42 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

ИЗ ШТАМПЕ ЈЕ ИЗАШЛА КЊИГА„КАБАЛА – ЗАВЕРА ПРОТИВ БОГА“

  ЗА ДЕТАЉНИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ И ПОРУЏБИНЕ КЛИК НА СЛИКУ ИЛИ ДЕТАЉНИЈЕ:

 

 

 


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.