header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Да ли се то екумениста Хризостом дабробосански дозива памети?
Да ли се то екумениста Хризостом дабробосански дозива памети? Штампај Е-пошта
среда, 13 мај 2020
        Из Митрополије дабробосанске поручили су да се "довођењем Блајбурга" у Сарајево трајно затварају врата сарадње и свих односа ове митрополије са Надбискупијом врхбосанском, те лично Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Хризостома са кардиналом Винком Пуљићем.

Митрополит Хризостом рекао је Срни да се у Митрополији осјећају издано и да им је жао.

- Надали смо се да можемо кренути путем заједништва. Како ићи заједно? Ја на Стари Брод на Дрини да плачем и оплакујем жртве /Јуре/ Францетића, а кардинал доводи Блајбург у Сарајево. Е, па то не иде заједно! Нема више ни молитвених осмина за јединство хришћана, нити било каквих других односа - поручио је митрополит Хризостом.

Поводом најаве да ће 16. маја кардинал Винко Пуљић у сарајевској катедрали предводити мису за убијене у Блајбургу, митрополит дабробосански Хризостом је истакао да је то крајње забрињавајуће.

- Миса није служена на Ускрс, а, гле, за Блајбург може и треба. Извитоперене вредности! Зар је ово могуће у једној цркви? - упитао је митрополит дабробосански.

Он је додао да не разумије чему служи "довођење Блајбурга" у Сарајево.

- Добру? Не! Злу, бојимо се! - навео је митрополит Хризостом.

Кардинал Пуљић рекао је раније да су му бискупи двије бискупске конференције дали мандат да предводи комеморацију за жртве блајбуршког крижног пута, као и свих других жртава рата, што је и прихватио.

Годинама уназад, комеморације на Блајбуршком пољу у Аустрији, на којима редовно присуствује по неколико хиљада људи, изазивале су бројне контроверзе. Док је за једне то одавање почасти убијеним цивилима и војницима такозване Независне државе Хрватске, за друге је највећи фашистички скуп у Европи.

Случај "Блајбург", познат као Блајбуршки масакр, односи се на догађај који се десио крајем Другог свјетског рата, током маја 1945. године.

Десетине хиљада војника и цивила повезаних са снагама Осовине, које су бјежале из Југославије, у том периоду су враћене у земљу. У корушком пограничном мјесту Блајбург, на аустријско-словеначкој граници, убијени су припадници или сарадници фашистичких режима од припадника Југословенске армије, а међу настрадалима највише је било припадника усташа и домобрана.

 

Извор: "Ослобођење"

Последњи пут ажурирано ( среда, 13 мај 2020 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 30 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.