header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Међурелигијско веће Бих без представника СПЦ
Међурелигијско веће Бих без представника СПЦ Штампај Е-пошта
петак, 22 август 2008

 МЕЂУРЕЛИГИЈСКО ВЕЋЕ БиХ БЕЗ ПРЕДСТАВНИКА СПЦ

Вишедеценијска дискриминација према Српској православној цркви мора једном престати, изјавио за "Политику" епископ зворничко-тузлански Василије Качавенда

Сарајево – Уколико представници власти у Кантону Сарајево не иселе Економски факултет из зграде Богословије и не предају је у посед Српској православној цркви до наредног састанка Међурелигијског већа БиХ , представник СПЦ, епископ зворничко-тузлански Василије Качавенда ће иступити из овог већа. Он је за „Политику” потврдио да ће нерадо повући овај потез, али је, исто тако, нагласио да „вишедеценијска дискриминација према СПЦ мора једном престати”.

„Ми се залажемо за равноправност свих верских заједница у БиХ. Дакле, не тражимо никакав привилегован положај, али не желимо ни да будемо у дискриминаторском, и то не само у Сарајеву, него уопште у Федерацији БиХ – каже епископ Качавенда који проблем види и у чињеници да у БиХ, за разлику од Републике Српске у којој делује Дирекција за верска питања, „не постоји институција која би се бавила истим питањима”.

На враћању зграде Богословије Српској православној цркви, у складу са ранијим обећањима федералних званичника, већ неколико година ради и Канцеларија високог представника. Ово је за „Политику“ потврдио портпарол ОХР-а Олег Милишић, уз подсећање да би „враћање зграде у власништво Цркве био значајан корак у циљу изградње поверења, имајући на уму мултикултуралну традицију Сарајева којој је српски народ увек давао свој допринос”. Милишић истовремено наводи да је први заменик високог представника Рафи Грегоријан претпрошлог месеца одржао састанак са високим званичницима Федерације БиХ, Кантона Сарајево и надлежне општине, на којем је разговарано о поврату зграде Богословије.

„На том састанку је постигнут принципијелан договор. Од тада се одвијају консултације о мерама које је неопходно предузети, јер представници три поменута нивоа власти у ФБиХ морају пронаћи и исфинансирати просторије у које би се преселио сарајевски Економски факултет – каже портпарол ОХР-а и додаје да „први заменик високог представника намерава у септембру да одржи нови састанак са представницима свих надлежних органа власти у циљу постизања коначног договора у случају Богословија”.

Митрополија дабробосанска Српске православне цркве је званично саопштила да није обавештена о активностима које води ОХР на враћању црквене имовине. „Изненађени смо да Митрополија дабробосанска, а самим тим и СПЦ није обавештена, а сматрамо да је у томе требало да и учествује, у најмању руку као заинтересована страна – наводи се у саопштењу и упозорава да „Црква неће прихватити да се проблем њене национализоване имовине решава мимо њеног знања и учешћа”. Грегоријану се, такође, ставља до знања да је неопходно да на септембарском састанку учествују и представници СПЦ, „како би он био легитиман, а његови резултати прихватљиви за све”.

Све досадашње власти у Сарајеву, укључујући и актуелну, су игнорисале досадашње захтеве СПЦ, обмањивале су јавност лажним обећањима, без обзира што им је било потпуно јасно да, ни под каквим условима, не могу легализовати отету имовину. Решење о поврату зграде Богословије донело је још 1991. године Републичко извршно веће тадашње СР БиХ. Упркос тој чињеници, актуелни кантонални премијер Самир Силајџић је, за разлику од својих претходника, отишао даље од обећања и изјављује да је „СПЦ враћен велики део имовине у сарајевској општини Стари град”. Из Митрополије дабробосанске узвраћају „да никаква имовина СПЦ у Сарајеву није враћена у њено власништво, него су јој само на коришћење дати стан и три пословна простора”.

Зграда Богословије у центру Сарајева је тек део имовине која је отета од СПЦ у процесу комунистичке национализације, а чија вредност, према неким проценама, превазилази стотине милиона марака. Грунт Српске православне цркве је и сарајевска дворана „Зетра” која је направљена на православном гробљу, а на српској земљи „лежи” и овдашња зграда Скупштине БиХ на Мариндвору.

-----------------------------------------------------------

Процес помирења

Из Међурелигијског већа БиХ је раније саопштено да би се „решењем повратка имовине постигла боља равноправност цркава и верских заједница у БиХ, комуникација између теолошких факултета, те развој међурелигијског дијалога који је неопходан у процесу помирења.

Дубравка Сарајлић

[објављено: 22/08/2008]

http://www.politika.co.yu/rubrike/exyu/Medjureligijsko-vece-BiH-bez-predstavnika-SPC.sr.html

Последњи пут ажурирано ( петак, 22 август 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 24 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.