header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow "Новости": Ко прогони мр Зорана Чворовића
"Новости": Ко прогони мр Зорана Чворовића Штампај Е-пошта
среда, 04 август 2010

"Индекс" још држи катедре

| 03. август 2010. 20:55 |

 Суђење за аферу "индекс" није одмакло од почетка, а осумњичени професори и даље предају. Асистент Чворовић тврди да му прети отказ због освете осумњичених

АФЕРА "Индекс", у којој су се навелико продавали и куповали испити и дипломе Правног факултета у Крагујевцу, откривена је пре три године, али још није добила епилог. Репови тог случаја и даље потресају ову високошколску установу. Последњи пример, када половином овог месеца није реизабран мр Зоран Чворовић, асистент на предмету правна историја, изазвао је нове сукобе и, како једни тврде, поделе наставног кадра у два табора - актере "Индекса" и оне који нису имали везе са трговином испитима.

Асистенту, по свему судећи, следује отказ, због "мањка стручности", кажу челни људи факултета. Он, међутим, тврди да је реч о освети.

Кулминација нових сукоба на овој високошколској установи почела је, како тврди Чворовић, када је приредио књигу "Истина о случају владике Артемија", у којој је критиковао и начин рада и безакоње на овом факултету. На њега се, каже, обрушило готово цело руководство ове високошколске установе. Реч је, додаје, о људима који су оптужени у корупционашкој афери "Индекс", и који су се, после пуштања из притвора, вратили на факултет и заузели кључна места.

Приликом реизбора Чворовића на место асистента, комисија коју су чинили др Марко Павловић, професор Правног факултета у Крагујевцу, и његове колеге са београдског факултета др Сима Аврамовић и др Мирјана Стефановски, дали су позитивно мишљење. Оцењено је, чак, да је реч о најбољем правном историчару млађе генерације у Србији. То, међутим, није вредело.

- На седници наставно-научног већа, где су већину чинили актери афере "Индекс", Чворовић није добио потребан број гласова - каже професор Павловић, који је и ментор мр Чворовићу.

Професор Ненад Ђурђевић, који је, уз декана Предрага Стојановића, један од највише прозиваних у овом случају, тврди да нема подела на факултету.

- Када год поменемо поштовање стручних стандарда, неки потежу "Индекс". Ваљда за нас постоји претпоставка невиности, а и у случају колеге Чворовића реч је о класичној замени теза - одговара на оптужбе.

А суђење за "Индекс", највећу корупционашку аферу у Србији, траје толико дуго да су много већ и заборавили да се икада догодила. Од подизања оптужнице против 89 особа, међу којима су и професори Правног факултета, прошле су три године. Суђење није одмакло, а склоњено је од јавности већ и тиме што се води у Смедереву. Јер, одбачена је могућности да се поступак води пред посебним одељењем Окружног суда у Београду за организовани криминал.

Хапшења су почела фебруара 2007. године, оптужница подигнута шест месеци касније, а допуњена у марту 2008. године. После многобројних одлагања на захтев адвоката осумњичених, главни претрес отворен је, из осмог покушаја, септембра прошле године. После реформе правосудног система, суђење је практично враћено на почетак, због измене чланова судског већа.

Последњи пут у Вишем суду главни претрес у афери "Индекс" одржан је 11. јуна, изношењем одбране професора у пензији Драгомира Шошкића и бившег декана Правног факултета у Крагујевцу професора Боре Чејовића. Следеће рочиште заказано је за крај септембра.

 

ДРЖЕ НАСТАВУ

ОД 15 професора овог факултета оптужених у афери "Индекс", тринаест је у радном односу на факултету и држе наставу. Ни остало двоје нису добили отказ - др Бора Чејовић отишао је у пензију, а др Драгана Петровић нашла друго запослење. Сви су, по избијању афере, годину дана били на плаћеном одсуству. Могли су да се баве научним радом, али не и да држе часове. После тога враћени су у наставу, а професор Предраг Стојановић изабран је и за декана.

 

НАЈДУЖА ОПТУЖЕНИЧКА КЛУПА

 ОВО је процес са највећим бројем оптужених у историји српског правосуђа. На оптуженичкој клупи пред судским већем Слађане Бојковић седе 22 професора, 33 студента и више од 30 оптужених за посредовање у купопродаји испита и диплома. Професори су оптужени да су испите продавали за 500-700 евра док су, наводно, дипломе коштале од 12.000 до 16.000 евра.

М. ЛУКОВИЋ - Ј. ИЛИЋ

 

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:294982-quotIndeksquot-jos-drzi-katedre

Последњи пут ажурирано ( среда, 04 август 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 11 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.