header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Швеђанин постао игуман Доротеј
Швеђанин постао игуман Доротеј Штампај Е-пошта
среда, 30 јул 2008

ШВЕЂАНИН ПОСТАО ИГУМАН ДОРОТЕЈ

Давид Форшнер прихватио православље и у родној Шведској основао манастир Свете тројице чији је старешина

Примио је у Гетеборгу православну веру. Замонашио се у манастиру Каона код Шапца. Ту је, као и у манастиру Лелић, обављао разна црквена „послушанија“, али и држао парохију, што подразумева и све црквене обреде од крштења до сахрана

Плавокоси и плавооки младић стигао је једног хладног фебруарског дана на аутобуску станицу у Београду. Знао је само да каже „помаже бог, владика Лаврентије и Шабац“. Одлучио је да у Србији почне свој истински православни живот. После седам година проведених у Србији, вратио се у Шведску и основао манастир Свете тројице.

Доротеј Форшнер примио је у Гетеборгу православну веру. У њу га је увео архимандрит Габријел, шведски православац.

- Мој отац је био протестантски свештеник, брат такође, а сестра свира оргуље у протестантској цркви. Чинило ми се да у тој нашој вери све може и овако и онако, нема истинског следа Христовог пута. Одлучио сам да потражим праву, истинску веру, која држи чврсто до Христовог учења. Чуо сам да је православље баш та изворна хришћанска вера у којој се ништа није променило од Христа до сада - казује данас игуман манастира Свете тројице отац Доротеј.

Манастир је смештен усред четинарске шуме, прошаране брезама, на око осам километара од града Бороза и на 60 километара од Гетеборга на југу Шведске. На десет хектара манастирске шуме воде не недостаје, има је чак и превише, па мора да се дренира. Ту је и речица, која кривуда мирисном шумом, а недалеко је и језеро. Манастирски комплекс чине капела, кућа за становање, башта и стакленик од двадесетак квадрата. У манастиру своје верске дужности обављају игуман Доротеј, архимандрит Габријел (онај исти који је оца Доротеја увео у православље), као и искушеник Јоханес, кога игуман већ зове Јован. Од њих тројице само отац Доротеј говори српски.

ЛАКШЕ ЈЕ С ЋИРИЛИЦОМ

У Србији је отац Доротеј радио дуборез у слободно време. Направио је певницу, игумански престо и улазна врата на цркви у манастиру Каона. У Шведској преводи црквене књиге са старогрчког и старословенског на шведски. Поред српског и шведског, говори и руски, енглески и немачки језик, разуме грчки, белоруски и украјински, а пише ћирилицом.
- Лакше ми је да тако пишем - каже.

ВЕРА СЕ ЧУВА У ЦРКВИ

Отац Доротеј прати шта се догађа с Косовом. Поручује српским монасима да остану тамо, јер покрајина није изгубљена, а избегле позива да се врате.

„Није ово први пут да се нешто тако дешава. Пример је и Кападокија у Турској. Људи нису ишли у цркву, нису се окупљали око своје светиње и сада тамо нема никога, али вера се чува у цркви. Ако ми не идемо у цркву, ко ће онда да нам чува веру и православље“.

- Српски сам почео да учим када сам још 1993. године на две недеље дошао у Шабац. Тада сам служио свој војни рок и могу рећи да сам први православни Швеђанин који је војни рок завршио у православној цркви у Шведској. Кад сам у Србији, говорим, мислим, чак и сањам на српском. Имао сам мало проблема са падежима, али временом се све савлада.

По одслужењу војног рока, Доротеј Форшнер, чије је световно име Давид, замонашио се у манастиру Каона код Шапца. Ту је, као и у манастиру Лелић, обављао разна црквена „послушанија“, али и држао парохију, што подразумева и све црквене обреде од крштења до сахрана. Отац Доротеј каже да се није покајао што је млад одлучио да иде у монахе.

- Нисам се много ломио о браку. У нашој породици је четворо деце. Сви осим мене су ожењени, удати, мајка има седморо унучади, ја сам био вишак и онда није никакав проблем.
Како дете вишак, питамо.

- Лепо, вишак - одговара кроз смех. „Може да се да цркви и богу. Није као у Србији. Роде само по једно дете и онда када оно одлучи да иде у манастир, то је кукање, несрећа...“

Каже да му је у Србији све било лепо, осим климе. Лета су претопла.
- Мислио сам да могу да се навикнем. Радим у башти, греје сунце, кажем, добро греје, трпећу. Почне да ми се врти у глави. Седнем, вртоглавица не престаје, видим, морам да легнем. Онда ми је, чим дође лето, игуман Милутин говорио - хајде бежи на север, док не прође врућина.

После седам година проведених у Србији, отац Доротеј отишао је на север у родну Шведску да тамо шири православље и окупља православне вернике. Каже да их у Шведској има преко 130.000, од чега је око 50.000 Срба. Остали су Руси, Грузијци, Румуни, Финци, Бугари. Ту су и Копти и Сиријци, али и Швеђани православци. Сваке године одређени број Швеђана пређе у православну веру, а њихов земљак, православац отац Доротеј има критички став о шведској побожности.

- Не може се рећи да су Швеђани нарочито побожни. Проблем је што су протестанти искварили своју веру, па народ нема поверења у цркву. Потребно је да прође много времена да се та вера врати. Они много прате шта се у свету догађа, па ако држава нешто уради, они то одмах убаце у цркву.

Питамо оца Доротеја какве то новине убацују у своју веру, а он каже помодарске.
- Ево, дозвољено је да се хомосексуалци венчавају у цркви. То је неприродно. Цела природа учествује у стварању онога што је бог створио, а код особа истог пола тако нешто је немогуће, јер нема плода. Ево још једног примера - протестанти не користе за причешће вино, него сок. И католици су доста тога изменили, али ми православци нисмо. Не гледамо шта други раде, већ чувамо своју веру - објашњава игуман Доротеј.

У манастирској башти, коју монаси сами обрађују, рађа се све од кромпира до шаргарепе. У стакленој башти гаје паприку, парадајз, краставце. Отац Доротеј каже да се у његовој Шведској може гајити и грожђе, као и у Србији, али бресква не успева. Може, каже, и шљива, али није слатка као српска.

Аутор:

Љиљана Миленковић

Извор:http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/ljudi-i-dogadjaji/glas-javnosti-30-07-2008/svedjanin-postao-iguman-dorotej

 

Последњи пут ажурирано ( среда, 30 јул 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 53 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.