header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Сарадник сваке власти или како Буловић "дисциплинује" Сабор
Сарадник сваке власти или како Буловић "дисциплинује" Сабор Штампај Е-пошта
петак, 31 мај 2013

 ВЛАДИКА ИРИНЕЈ:

Хвала Вучићу на искрености и државничком односу који је у Сабору показао

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић и епископ бачки Иринеј оценили су данас да Црква и држава треба заједнички да раде за добробит државе и у интересу народа.

После обраћања Сабору СПЦ, Вучић је рекао новинарима да је поносан што су чланови Сабора желели да чују о свим тешким стварима и проблемима са којима се држава сусреће и са којима ће се суочавати.

Вучић је навео да је о Косову и Метохији говорио као што увек чини - не увијајући ништа.

„Чак и ако се не слажемо, увек морамо да будемо јединствени и заједнички да радимо за добробит нашег народа и да то нико не доводи у питање. Нисмо ништа криви и осетила се та врста потребе да, зарад добробити и интереса народа, све што можемо урадимо заједно, а да евентуалне несугласице не производе било каква трвења у друштву“, рекао је Вучић.

Како је објаснио, важне су речи патријарха СПЦ, владика и Сабора који жели да буде уз свој народ и „ми смо им на томе захвални“.

Владика Иринеј захвалио је првом потпредседнику владе на „искрености и државничком односу који је данас показао“ и додао да је Вучић свима њима можда и помогао да у бољем светлу сагледају проблеме са којима се држава сусреће.

Он је рекао да је патријарх уверио Вучића, а преко њега и председника Србије и државно руководство, да сви деле одговорност и да увек могу да рачунају на подршку цркве што је добро, а посебно за побољшање положаја и опстанка нашег народа на Косову и Метохији.

Владика Иринеј је додао да држава има своје методе, а црква своје, али да је циљ исти - да се уради све што је најбоље и додао да ни црква ни држава никада неће признати, нити формалну, нити неформалну варијанту такозваног независног Косова.

Одговарајући на питања везана за бриселски споразум, Вучић је рекао да је и о томе било разговора, али да се СПЦ о споразуму није посебно изјашњавала, већ да су се заједно изјаснили о будућности нашег народа и о томе шта желимо.

Владика Иринеј је навео да постоје неке разлике у ставовима цркве и државе, али да у суштинским стварима никавих разлика нема, не само по питању заштите светиња и културних добара него и интегритета и будућности нашег народа на Косову и Метохији.

„Многе ствари су једнако сагледане и из црквеног угла и из угла владе“, рекао је Иринеј.

Он је додао да бриселски споразум сви разумеју као избор, не онога што је пожељно већ онога што је сада могуће - онога што је било могуће остварити.

Према његовим речима, ни први потпредседник владе није о том споразуму говорио у суперлативима, „али нам је помогао да схватимо амбијент и димензије онога што тим споразумом ипак обезбеђујемо за будућност и опстанак нашег народа, а што раније нисмо имали и што не бисмо могли да имамо без тог споразума“.

 Извор: Танјуг

 http://fakti.org/

Последњи пут ажурирано ( петак, 31 мај 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 14 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.