header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Како се обезбеђују цркве на Косову?
Како се обезбеђују цркве на Косову? Штампај Е-пошта
понедељак, 02 март 2009
КАКО СЕ ОБЕЗБЕЂУЈУ ЦРКВЕ НА КОСОВУ

Image
Црква у Ораховцу
     Почела је примене плана Марти Ахтисарија на обезбеђивању верских и културних објеката српске баштине на Косову. Епископ рашко-призренски Артемије изненађен и окривљује Еулекс.

           Полиција је у призренском региону почела да обезбеђује објекте Српске православне цркве, сходно плану Мартија Ахтисарија. Према том документу, који је ратификовала и Скупштина Косова, Призрен има једну зону и то у центру града са седам православних објеката које је до сада обезбеђивала приватна агенција. На Косову је 44 објекта који треба да се обезбеђују у пречнику до сто па и више метара.

„У осмочасовној смени имамо седам контрола и 40 полицајаца који су на том задатку ангажовани 24 сата“, каже Љумни Грешта из регионалне полиције у Призрену наглашавајући да су они, и поред одређених потешкоћа, одлучни да и на тај начин манифестују спремност на спровођену преузетих обавеза.

„Ово је за нас велики задатак тим пре што нам и онако недостаје 185 полицајаца, а сада нам је 40 колега ангажовано на обезбеђењу објеката СПЦ. Значи да ће нам у наредном периоду за свакодневне задатке недостајати преко 220 полицајаца.“

Осим тих, полиција је у призренском региону почела да обезбеђује и неке објекте СПЦ у Ораховцу и Сувој Реци , али неке од њих не даноноћно него патролирањем, попут манастира светог Марка Коришког јер се до њега мора пешачити најмање сат и по времена.

 

Одговорност Еулекса?

Епископ рашко-призренски Артемије је изненађен таквом одлуком и по њему за то је одговоран Еулекс.

„Без нашега знања, дозволе и сагласности није могуће тако нешто урадити. Нас нико није питао нити нас је о томе консултовао нити, чак, информисао. Ако је то тачно, треба наши представници власти да поставе питање легитимног боравка Еулекса-а на Косову и Метохији.“

У мартовским нередима 2004. у Призрену су спаљени или оштећени скоро сви објекти СПЦ. У међувремену обновљено је седиште Рашко-призренске епархије, покривена саборна црква Светог Ђорђа, обновљена једна зграда Богословије Ћирило и Методије, а почели су и радови на отклањању последица паљења и на Богородици Љевишкој.

На комплексу манастира Светих Архангела, југоисточно од Призрена  изграђена је радионица где живи осмочлано монашко братство, а поодмакло се и са обновом манастира у Зочишту код Ораховца.

Осим тих и манастире Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија, Гориоч, Соколица, Девич и Будисавци и даље ће чувати војници Кфора.

Косовска полиција обезбеђиваће углавном новосаграђене цркве и манастире, од којих је већина оштећена у мартовским нередима 2004. године.

           http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4066291,00.html

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 02 март 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 83 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.