header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Како се обезбеђују цркве на Косову?
Како се обезбеђују цркве на Косову? Штампај Е-пошта
понедељак, 02 март 2009
КАКО СЕ ОБЕЗБЕЂУЈУ ЦРКВЕ НА КОСОВУ

Image
Црква у Ораховцу
     Почела је примене плана Марти Ахтисарија на обезбеђивању верских и културних објеката српске баштине на Косову. Епископ рашко-призренски Артемије изненађен и окривљује Еулекс.

           Полиција је у призренском региону почела да обезбеђује објекте Српске православне цркве, сходно плану Мартија Ахтисарија. Према том документу, који је ратификовала и Скупштина Косова, Призрен има једну зону и то у центру града са седам православних објеката које је до сада обезбеђивала приватна агенција. На Косову је 44 објекта који треба да се обезбеђују у пречнику до сто па и више метара.

„У осмочасовној смени имамо седам контрола и 40 полицајаца који су на том задатку ангажовани 24 сата“, каже Љумни Грешта из регионалне полиције у Призрену наглашавајући да су они, и поред одређених потешкоћа, одлучни да и на тај начин манифестују спремност на спровођену преузетих обавеза.

„Ово је за нас велики задатак тим пре што нам и онако недостаје 185 полицајаца, а сада нам је 40 колега ангажовано на обезбеђењу објеката СПЦ. Значи да ће нам у наредном периоду за свакодневне задатке недостајати преко 220 полицајаца.“

Осим тих, полиција је у призренском региону почела да обезбеђује и неке објекте СПЦ у Ораховцу и Сувој Реци , али неке од њих не даноноћно него патролирањем, попут манастира светог Марка Коришког јер се до њега мора пешачити најмање сат и по времена.

 

Одговорност Еулекса?

Епископ рашко-призренски Артемије је изненађен таквом одлуком и по њему за то је одговоран Еулекс.

„Без нашега знања, дозволе и сагласности није могуће тако нешто урадити. Нас нико није питао нити нас је о томе консултовао нити, чак, информисао. Ако је то тачно, треба наши представници власти да поставе питање легитимног боравка Еулекса-а на Косову и Метохији.“

У мартовским нередима 2004. у Призрену су спаљени или оштећени скоро сви објекти СПЦ. У међувремену обновљено је седиште Рашко-призренске епархије, покривена саборна црква Светог Ђорђа, обновљена једна зграда Богословије Ћирило и Методије, а почели су и радови на отклањању последица паљења и на Богородици Љевишкој.

На комплексу манастира Светих Архангела, југоисточно од Призрена  изграђена је радионица где живи осмочлано монашко братство, а поодмакло се и са обновом манастира у Зочишту код Ораховца.

Осим тих и манастире Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија, Гориоч, Соколица, Девич и Будисавци и даље ће чувати војници Кфора.

Косовска полиција обезбеђиваће углавном новосаграђене цркве и манастире, од којих је већина оштећена у мартовским нередима 2004. године.

           http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4066291,00.html

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 02 март 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 148 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

 ОБАВЕШТЕЊЕ:

Сви текстови оца Дамаскина Светогорца на нашем сајту могу се пронаћи у његовој рубрици, која је унутар „Рубрике сарадника сајта“ (са леве стране гледано у правцу монитора).

 + + +

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.