header image
Татјана Маругова: Апостол Павле о обавезној исповести пре причешћа Штампај Е-пошта
понедељак, 28 април 2025

 Увод "Борбе за веру":

Од новотараца ћете често чути позивање на Васкршњу беседу Светог Јована Златоустог, којом правдају сваколитургијско причешћивање. У овој беседи се, између осталог, каже: 

Стога дакле, уђите сви у радост Господа свога; и први и други, плату примите; богати и убоги, једни с другима ликујте; уздржљивци и лењивци, дан поштујте; ви који сте постили и ви који нисте постили, веселите се данас! Трпеза је препуна, наслађујте се богато сви!..."

Али, ни један новотарац вам неће навести речи Светог Јована Златоустог о строгој припреми за Свето Причешће:

"Онај који приступа мора да очисти (савест) од свега овога и да се затим дотакне ове чисте жртве, а не да приступа са немарношћу и лењошћу, као под принудом, јер је наступио празник...

Прочитајте овај текст, упознајте се са аутентичним учењем Цркве о припреми за причешће, израженим кроз учења Светих отаца...

+ + +

„Јер ја примих од Господа оно што сам вам и предао, да је Господ Исус оне исте ноћи у којој је предан узео хлеб, захвалио, преломио Га и рекао: Узмите, једите; ово је тело моје, које се ломи за вас; Чините ово у спомен на мене. Тако и чашу по вечери, и рече: Ова чаша је нови завет у Мојој крви; Чините ово, кад год је пијете, у спомен на Мене. Јер кад год једете овај хлеб и пијете ову чашу, објављујете смрт Господњу док Он не дође.

Зато ко једе овај хлеб или пије ову чашу Господњу недостојно, биће крив Телу и Крви Господњој. Нека човек испита самог себе, па нека једе од овог хлеба и пије од ове чаше. Јер ко једе и пије недостојно, суд себи једе и пије, не разликујући Тело и Крви Господње. Зато су многи од вас слаби и болесни, а многи умиру. Јер кад бисмо сами себе судили, не бисмо били осуђени“ (1. Кор. 11:23-31).

Свети Јован Златоусти (†407) Тумачење текста: „Зашто су ове речи изговорене, када је разговор био о другој теми? Павле обично, као што сам већ рекао, расправља не само о томе шта чини главну тему говора, већ ако се говор дотиче нечег другог, онда то излаже са великом пажњом, посебно када је реч о темама које су веома неопходне и хитне. Поменувши свете тајне, нашао је за потребно да ову тему детаљније објасни, јер није била од малог значаја; стога, у разговору о њој, она улива велики страх и доказује да је главно добро приступати им са чистом савешћу. Не задовољавајући се оним што је раније речено, он додаје следеће: „нека човек испитује самог себе“; Исто каже и у другој посланици: „испитује“ (2. Кор. 13:5), и то не као што ми чинимо, узимајући у обзир време, а не расположење душе. То није оно што Павле заповеда; Он зна само једно време за приступање тајнама и причешће - када му је савест чиста. Ако не приступамо чулном оброку док патимо од грознице и налета лошег расположења, да не бисмо били подложни смрти, онда све више не би требало да додирујемо овај оброк са порочним жељама, које су горе од грознице. Онај који приступа мора да се очисти од свега овога и да се затим дотакне ове чисте жртве, а не да приступа са немарношћу и лењошћу, као под принудом, јер је наступио празник; с друге стране, када постоји скрушеност и спремност, не одлажите то зато што нема празника. Празник је вршење добрих дела, побожност душе и строгост живота; Ако ово имате, увек можете славити и увек почети. Зато (апостол) каже: „нека сваки испитује себе, и тако нека“; заповеда нам да не испитујемо једни друге, већ себе саме“.

Блажени Теодорит Кирски (†457)

Тумачење текста: „Постаните свој властити судија, преиспитајте шта сте тачно урадили у животу, испитајте своју савест – а затим прихватите дар.“ Анастасије Синајски, преподобни (†701) Тумачење текста: „Пре свега, морамо запамтити да не можемо приступати Божанским и Пречистим Тајнама без припреме и недостојно, као што опомиње блажени Павле говорећи: „Нека човек испитује себе, па тако нека једе од хлеба и пије из чаше.“ Јер пророк Давид каже: „Жртва је Богу дух скрушен, срце скрушено и скрушено Бог неће презрети“ (Псалам 50:19). Као што је Јуда, након што је примио комад [хлеба] од Господа, био остављен [од Бога] и пао под власт Сатане (видети Јован 13:27), тако су и они који искушавају Господа и недостојно приступају причешћу са Њим, након што су примили [евхаристијски] хлеб, такође остављени од Бога! И на онима који приступају [причешћу] достојно, Дух Господњи почива и обитава у њима; они се радују у Њему, као што је написано: „Ко једе моје тело и пије моју крв, у мени остаје, и ја у њему“ (Јован 6:56).

Стога, како мислим, корисно је за оне који су у греху и предвиђају скори Суд [Божји над собом] да се уздржавају од Причешћа и да имају користи од попраљања, како би, ако приступе [Причешћу] са презиром, избегли наглију опомену, и како би научили да не презиру Свето Писмо, већ да уче [лекције] стрпљења. Апостол Павле с правом упућује: „Нека човек испитује себе, па нека једе од хлеба и пије из чаше. Јер ко једе и пије недостојно, суд себи једе и пије, не разликујући тело Господње.“ Нека се верници одврате „од својих злих дела“ (Дела апостолска 3:26) и не ходе стазама греха, већ нека покажу „плод достојан покајања“ (Матеј 3:8), да би, будући искушани, били достојни Причешћа.“

Теофилакт Бугарски, блажени (†1107)

Тумачење текста:

„<…> Апостол Павле је почео да говори о Тајнама, затим их назива најнеопходнијим и указује на највише добро у приступању са чистом савешћу.“

Теофан Затворник, св. (†1894)

Тумачење текста:

„Искушавати самог себе значи испитати и пажљиво истражити да ли је неко достојан Светог Причешћа. Али као што је овде речено: и тако нека једе од хлеба и пије из чаше, онда ово заједно указује да чим пронађете нешто што омета причешће, уклоните то и исправите. Искушење овде значи достојну припрему. Шта је то? - У чишћењу савести. Покајте се за своје грехе, и чврсто се одлучите да у будућности не грешите, већ да чините сваку врлину уместо да грешите, и достојну припрему за причешће. Свети Златоуст каже: „Главно добро је приступити Тајнама са чистом савешћу.“ Не задовољавајући се оним што је претходно речено, он додаје следеће: нека човек испитује самог себе, као што каже у другој посланици: сами себе испитујте (2. Кор. 13, 5). То је оно што заповеда апостол Павле; Он зна само једно време за приступање Тајнама и причешћу, када му је савест чиста. Онај који приступа мора се очистити од сваког греха, а затим дотаћи ову чисту жртву.“

 

Важан додатак

Нажалост, живимо у времену екстремног духовног сиромаштва. То је посебно повезано са чињеницом да само свештенство живи без духовних отаца и не усваја искуство живог духовног руководства. Ово је веома озбиљан проблем.

Свештеник без духовног оца и искусне пастирске бриге лишен је најважније ствари - духовне школе. Ова школа није скуп знања, па чак ни верског знања, стеченог у богословијама. Ово је школа искусног делања, борбе против мрачних сила и искуственог проласка кроз сам пут спасења. И зато морате имати посла углавном са бирократским људима. Ово је огроман недостатак.

Сада је такво време, рекао је познати духовни отац Тројице-Сергијеве лавре, архимандрит Иља (Реизмир), када демон не само напада, већ се увлачи у сваку пукотину. Он се свети за сваку реч духовне истине, разоткривање његових лукавстава и откривање његових мрежа.

Можемо се сетити Светог Пајсија Светогорца. Када је написао своју чувену брошуру „О знацима времена“, како су га духовно деградирали и демонима опседнути људи ругали! Бацали су му слике са бројем 666 у келију, кикотали су се, исмевали га, радили гадне ствари!!! Итд.

Данас има много озбиљних падова, срамота, слобода, дрскости. Стога је свима потребна озбиљна и честа исповест од искусног духовног оца...

Духовни отац не треба да буде строг судија, већ саосећајни пастир, исцелитељ и препородитељ људских душа.

Много је о томе писао Свети Јован Лествичник у „Речи пастиру“.

Данас нам се често административно одозго намеће нешто страшно и смело: Причешће без исповести. Овај рецепт је уништење духовног живота у ери интернета и геџета!!! С друге стране, сада је време када ђаво чини све да отргне човека од Чаше Живота, Свете Евхаристије. На различите начине и облике. Некима је непријатно што се пре Причешћа и током припреме за њега појачавају телесне борбе, помисли итд. Светац је у праву. Јован Кронштатски у свом Животу у Христу каже да је то природна појава - пре Причешћа се појачава телесна борба!!! Морамо бити стрпљиви, ограничити коришћење интернета, па чак и елиминисати га, баш као после причешћа. Искључите сву забаву и непотребну комуникацију од себе. Ово је изузетно важно. Кроз ове кораке споља се одричемо света страсти и непотребних информација. А достојно причешће Христовим Тајнама стиче се управо кроз спољашњу и унутрашњу борбу, изолацију од искушења, њихових извора, читање прописана три канона, Јеванђеља, присуствовање божанској служби и безусловно приношење Богу унутрашњег покајања и скрушености, дубоке исповести. Сви ови аспекти припреме чине спасоносну трезвеност. И управо на то млађа генерација, која тежи да тражи вести и забаву, није навикла.

Архим. Кирил Павлов, исповедник патријараха Пимена и Алексија, препоручио је избегавање општих исповести и одлазак у оне цркве где свештеници исповедају. Рекао је да такозване опште исповести нису од користи. То је као везана врећа смећа којој је само одвезан канап и ништа више.

Христос васкрсе!!!

Превод: "Борба за веру"

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 29 април 2025 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 7 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ 

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.