Од наших читалаца из Македоније добили смо писмо у коме излажу актуелна догађања и „игре престола“ у такозваној „Мекедонској православној цркве“ („МПЦ“). Одговорили смо им да ми не признајемо „МПЦ“ нити такозвани Томос о аутокефалности који има је дао Првослав Перић (али смо увек били за то да се статус расколничке МПЦ мора решити у канонским оквирима), па, стога, немамо интересовање за оно што у овој квази црквеној структури догађа.
Међутим, после нашег одговора ови македонски верници су нас поново замолили да њихово писмо објавимо, јер је „Борба за веру“ једини слободан црквени медиј не само у Србији већ и шире где глас обичних верника једино може да се чује. Апсолутно је тачно да смо ми увек били против тога да се људима запушавају уста да не смеју да кажу шта мисле. Осим тога, у интриге и „игре престола“ у Македонији, умешан је и врх БГ патријаршије, што је додатни разлог да ово писмо објавимо. Ево тог писма: + + + Још један прогон архијереја Епископ Антанијски, старац и игуман Бигорски Партеније, на мети је МПЦ АО, пре свих митрополита преспанско-пелагонијског Петра и архиепископа македонског Стефана. Митрополит Петар, познат по својим конекцијама са СПЦ и лобирањем да постане будући архиепископ, је вернике и поклонике Бигорског манастира назвао „наивним наркоманима и пијаницама“ (https://www.youtube.com/), које је „лажни пастир“ и „гуру духовник“ завео и преварио. Епископ Партеније (Фидановски) рођен је 29. октобра 1970. године у Битољу. Завршио је средњу богословску школу „Свети Климент Охридски“ у Драчеву, Скопље. Затим је дипломирао на истоименом Православном богословском факултету у Скопљу, са тезом посвећеном Светом Јовану Претечи. Дубље се упознаје са православним духовним и монашким искуством у Грегоријату на Светој Гори, под духовним вођством старца Георгија (Капсаниса) где учи грчки и појање. На празник Рођења Светог Јована Крститеља 1995. рукоположен је и уведен у трон игумана, а 1998. године одликован је напрсним крстом, са достојанством архимандрита. На спомен Светих апостола Петра и Павла, 2020. године рукоположен је у чин епископа, носећи титулу Епископа Антанијског, старца и игумана Бигорског манастира. Актери приче: Стефан, Партеније и Петар Од тада Бигорски манастир посебно процветава и стиче велику популарност и славу у православној и светској јавности. Доказ томе су бројни снимци и фотографије манастира који као да се не налази у Македонији. Након упокојења митрополита дебарско-кичевског Тимотеја (који за живота није био у добрим односима са м. Петром који сада линчује Партенија), поставило се питање у македонском народу и јавности кога ће Синод МПЦ да постави на његово место. Пошто је епископ Партеније као викар упражњене митрополије допринео животу и духовности у своме манастиру и шире немерљиво, покрећући мисионарске напоре да се народ у смутњом окупано време врати Цркви, сада доживљава прогон али и подршку народа. Митрополит Петар који је добио задатак да свргне Партенија тврди у црквеним беседама, објављеним по порталима, да викар не може да претендује да постане митрополит (а он сам је био ожењен и постао митрополит; док је патријарх СПЦ постао Митрополит загребачки као викар бачки). Такође је у великом монашком братству успео једним делом да успешно организује лечења младих од болести зависности, по угледу на манастир Ковиљ. Због тога му се спочитава да окупља наркомане и пијанице. 
 Протест Партенијевих присталица у Охриду Према изворима из македонског свештенства, све је додатно координисано и подржано из београдске патријаршије. Њима је у интересу да будући архиепископ буде Петар или неко налик њему, ко има више година и јаче везе са СПЦ. Петар је и београдски студент. Уколико се Партеније изабере за митрополита, то би значило да би у будућности имао право избора за архиепископа МПЦ. То никако не иде у прилог СПЦ али ни РПЦ. Партеније гаји братске односе са свима, па и са Цариградом, па се неосновано сумња да би он био претња Москви и Београду. Ових дана се широм Северне Македоније зато организују масовни народни протести подршке епископу Партенију у Скопљу, Битољу, Охриду, Кичеву, Броду, Стругама и широм Македоније. https://www.slobodenpecat.mk/hr/ |