header image
Папазјанија "Франкфуртских вести" Штампај Е-пошта
уторак, 28 новембар 2017

 Владика Андреј Ћилерџић, епископ аустријско-швајцарски и администратор Епархије франкфуртске и све Немачке, на помало необичном месту, кафетерији аеродрома Франкфурта на Мајни, разговор са репортером "Вести" започео је поруком да у свакодневном животу има и непријатних догађаја, али да о њима треба и мора да се разговара.

- Стога се отварамо према медијима и то је разлог због којег сам желео да се сретнемо са новинарима "Вести" - објаснио је владика.

Повод за овај сусрет, заиста на брзину договорен и реализован, била је ситуација у Епархији франкфуртској и све Немачке након што је из ње отишао на нову дужност владика Сергије, а почетком септембра и званично дошао администратор владика Андреј Ћилерџић, коме је, иначе, седиште у Бечу.

Мост дијаспоре

- Веома ценим улогу "Вести" у информисању наших земљака у Немачкој и целој дијаспори. Такође, и улогу вашег листа у повезивању и грађењу мостова између Срба у Немачкој, али и у бољем разумевању нашег народа и државних институција ове земље - казао је Владика Ћилерџић.

Проблеми тињали годинама

Чини се да су многи проблеми који су тињали годинама испливали на површину пуном снагом у последњих десетак дана. Неслога свештенства и владике, која се пренела на вернике, није се више могла сакрити. Све је кулминирало физичким нападом на Владику Ћилерџића, 19. новембра, на лекарској слави у манастиру Успења Пресвете Богородице у Химелстиру.

Тада је, како су "Вести" известиле, морала да интервенише полиција да би од разјарених верника заштитила владику. У српском манастиру, на позив тамошњег протојеромонаха Стефана, полиција се појавила и наредног дана да би "одстранила" групу верника која се не мири са потезима владике Ћилерџића.

Важан разговор са свештенством

Владика се на аеродрому у Франкфурту појавио сам, вукао је за собом ручни пртљаг и није дозволио да му помогну свештеници из Франкфурта који су га дочекали на челу с оцем Симоном Туркићем. Са њима, казао нам је, "мора да обави веома важан разговор" којем нисмо присуствовали. Рекао нам је да наставља до Диселдорфа, а у суботу је у месту Кевелер служио литургију.

Замолили смо владику да нам прокоментарише писмо 31 свештеника из Епархије франкфуртске и све немачке упућено на адресу патријарха Иринеја ("Вести" су га објавиле у броју од прошле среде). У њему је на рад владике изнет низ врло конкретних замерки, као и у писму 300 верника из Химелстира (објављено прошлог петка), такође упућеног патријарху, где се владици спочитава самовоља, те да је "ничим изазван" сменио игумана Германа, отпустио двојицу свештеника (секретара и благајника Епархије) и манастиру променио намену, па је сада женски. А према потписницима тог писма, монахиње које су дошле не говоре српски језик.

Привремена управа без рока

Владика Ћилерџић истиче да јесте привремени управник епархије, али са свим правима и дужностима, те да је потпуно отворено питање до кад ће његове ингеренције да трају. Дакле, није речено да ће то бити до маја наредне године, како се прича, него до избора новог епископа. А када ће то бити још је потпуно неизвесно. Он објашњава да у СПЦ има још Епархија где такође већ дуго постоје администратори, тако да то није нешто што икога треба посебно да чуди.

Брука за Србе

Владика Ћилерџић није желео директно да нам одговори на питање који су га мотиви нагнали да промени намену манастира у Химелстиру. Међутим, "Вести" из незваничних, али поузданих епархијских извора дознају да би један од разлога могао бити и то што су неке собе овог манастира наводно издаване мушкарцима и женама. Односно да су се у њему обављале "брачне дужности", што је неспојиво с манастирским животом. Преведно на световни језик, у манастиру су, наводно, живели мушкарци и жене који су уживали у телесним активностима.

Писма мимо правила

По владици Ћилерџићу, није добро ни што се писма овдашњег свештенства и верника упућују директно Синоду СПЦ и патријарху Иринеју у Београд.

- Једноставно, тиме се не поштује процедура. Па не може свако да пише патријарху, постоје црквена правила и то знају сви свештеници, а зна и тај дотични који их на то хушка - каже владика Ћилерџић и додаје да не би желео да стекнемо утисак да било шта таји, али да у овој ситуацији мора да се понаша одговорно према свештенству и верницима.

- Мислим да се ми Срби овде једноставно брукамо. А то, чини ми се, никоме из нашег народа није у интересу - казао је владика Ћилерџић.

Он је спреман да се у најскорије време, наоружан фасциклама и подацима, поново сретне с новинарима "Вести".

- Тада ћемо детаљно претрести ситуацију у овој Епрахији, како је дошло до сукоба и шта су узроци, а шта решење - обећао нам је Владика Ћилерџић.

Тужба и за напад?

Владика Ћилерџић отворено нам је рекао да не може баш о свему да говори.

- Морам да вас обавестим да сам се невољно, без своје кривице, нашао упетљан у судске процесе захваљујући ни сам не знам колико овдашњих свештеника. У овим случајевима, ја морам да се држим немачког права, па у току тих судских процеса не смем да у њих укључим медије - објаснио је владика Ћилерџић.

Он је додао да је ситуација у Епархији франкфуртској и све Немачке "заиста забрињавајућа", тако да једноставан деманти на писмо свештеника и верника није довољан, јер је реч о вишеслојно сложеној ситуацији.

- Ја сам у Химелстиру физички нападнут и тамо ми је постављено питање да ли ћу против оних који су ме вукли за руке покренути судски поступак. Ни сам још нисам начисто с тим - каже владика Ћилерџић.

"Игуман Герман вређао католике"

Готово у исто време док смо на аеродрому у Франкфурту водили разговор с владиком Ћилерџићем, дописник "Вести" у Бечу састао се с представницима његове канцеларије у том граду и они су му незванично пренели информације које би такође требало да разјасне узроке потеза изведених у последње време.

Према тим изворима, "епископ Ћилерџић је сменио игумана манастира Успења Пресвете Богородице у Химелстиру, оца Германа, због тога што је велики националиста и што је са олтара проповедао неке ствари које нису у складу с црквом и њеним правилима и учењем.

- Отац Герман је познат по томе што је нападао новинаре ножем. Зато је отишао из Хрватске - каже извор "Вести" из Епархије Аустријско-швајцарске у Бечу, а тврди се и да се "отац Герман понашао националистички у Немачкој и да то није добро за СПЦ, као ни за међуцрквене односе.

Он је, наводи се, са олтара говорио да "католици нису људи".

Нико неће остати на улици

Владика Ћилерџић, кажу у Бечу, покушава да подигне Епархију фанкфуртску и све Немачке на своје ноге.

Поручује се да нико неће остати на улици и да се Владика претходно добро распитао о два свештеника у Химелстиру, која су уз оца Германа добила отказ.

Монахиње које су дошле у манастир су образоване особе, а игуманија наводно има добра познанства и о њој је чак написана књига. Циљ свакако није био да служба буде на немачком. Међутим, чињеницу да су дошле монахиње које говоре боље немачки, како се наводи, користила је националистичка струја.

 

Извор: „Вести“

Последњи пут ажурирано ( уторак, 28 новембар 2017 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 65 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.