header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Старац Пајсије – О молитви у болести Штампај Е-пошта
субота, 15 јун 2019

 - Из разговора са монахињама ман. Св. Јована Богослова, Сурути код Солуна -

-   Старче, у последње време имам неких проблема са срцем и бојим се да ми се нешто не деси.

-   Не бој се. Сви ми треба да имамо неку бољку, јер када имамо тако нешто онда седимо крај ногу Христових и молимо Га да нам помогне.

-   Старче, молим Вас – молите се за мене да оздравим.

           -   Неће користити да се молим за ту ствар. Будеш ли трпела са вером у Бога, добићеш пензију од Божијег здравственог осигурања, која је већа од пољопривредне пензије. Негде сам прочитао да је један болесник молио светог Пантелејмона да оздрави. Међутим, Светитељ га није исцелио и овај је наставио да га моли за ту ствар. На крају га је - исцелио. Када је умро и отишао у други живот, видео је да је, зато што је оздравио, изгубио много венаца. Тада рече светом Пантелејмону: ''Зашто си ме исцелио, кад си већ знао да ћу изгубити венце?''

-   Старче, до које мере треба да се препустим Богу, када је у питању здравље?

-   Као прво, треба да имаш поверење у Бога, а после имај поверење у човека, лекара.

-   Како да се суочимо са неком тешком болешћу, Старче?

-   Пре него што одете код лекара, треба да се молите, бдијете, како би Бог помогао и просветио лекаре. Узмите мало уља из кандила светог Арсенија[1], попијте и мало свете воде, прочитајте и понеки Псалам...

-   Старче, због болести не испуњавам своје духовне обавезе и то ме жалости.

-   Сада када си болесна, чак и ништа да не вршиш – ни бројанице, ни метаније, већ само да говориш: Слава Ти, Боже – сасвим је довољно[2].

-   Старче , када сам болесна и имам болове, не могу да се усредсредим на молитву.

-   У том случају , молитва у себи има и труд и страдање; има у себи и подвиг, те се зато чује много боље  од молитве коју вршиш када си здрава.

       Заволимо мало и бол. Болест је за човека велики благослов. Када човек то схвати, радосно ће је прихватити и весело певати: Благосиљам Господа у свако доба[3]. Сећам се, сироти старац Гаврило из Каруље[4] имао је болове, јаке болове... И када би га ухватили ти болови, он је певао. Стално се превијао од болова. Говорио је: ''Сви ми кажу: 'Распеће, распеће!', али ја немам ексере! А какво ми је то распеће без ексера?''

-   Колико времена је тако издржао, Старче?

-   Па, неко време; годину-две. Био је потпуно сам. А још само да видите, на његовој келији је одоздо била једна пукотина, и зимско време доносило је са мора један ... врло ''освежавајући'' ваздух! А он је у боловима и у тој хладноћи певао и славио Бога!

-   Појање је лек у болести. Чак и када тежак болесник, који има јаке болове, зачује појање, његови болови се стишавају. Ако може и он сам мало да певуши, биће весело. Етo, ја сам ноћас имао јаке болове, а певао сам на сав глас. Сву снагу коју сам имао уложио сам у то. Знаш ли колико ми је снаге дало то појање?[5]

 

  Приредио за "Борбу за веру": Слободан Милојевић



[1]  Свети Арсеније кападокијски, рођен 1840. г. Фараси, Кападокија.  Упокојио се 1924. на Крфу. Мошти су му у храму Светог Арсенија подигнутом у манастиру Св. Јована Богослова у Суроти код Солуна. Он је крстио малог Арсенија (потоњег старца Пајсија) у родној Фараси. Проглашен светим 1986. године. Старац Пајсије је написао књигу – Свети Арсеније Кападокијски.

[2]  Старац се овде обраћао веома ревносној сестри која је била тешко болесна.

[3]  Пс. 33,1

[4]  Светогорска пустиња

[5]  Старац је ово говорио 11. јуна 1994. године, месец дана пре свог упокојења.


Последњи пут ажурирано ( недеља, 16 јун 2019 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 39 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.