header image
„Нова Македонија”: Васељенска патријаршија иницирала преиспитивање статуса томоса СПЦ из 1922. Штампај Е-пошта
субота, 26 октобар 2019
        Скопски Дневни лист "Новa Македонија" објављује Данас Чланак насловљен "Вартоломејеви делегати припремају терен за признавање Македонске православне цркве", а поводом састанка Српске и Васељенске патријаршије у Београду.

СПЦ потврдила састанак са Васељенском патријаршијом: Црна Гора "Монета ЗА ПОТКУСУРИВАЊЕ" Београда и Цариграда?

У пријеводу на Црногорски језик, Чланак "Нове Македоније" објављујем У цјелости.

+ + +

Што ће донијети први састанак делегацијâ Васељенске патријаршије (ВП) и Српске православне цркве (СПЦ), кључно је питање на које македонска јавност очекује одговор.

Да ли делегација ВП из Београда одлази са јаснијом представом о ставу СПЦ према македонскоме црквеном питању – дилема је на коју, засад, нема званичнога одговора.

Осим вијести да је први састанак одржан у Београду, не постоје конкретне званичне информације о састанку двију цркава.

Митрополит Јован пергамски, Емануил из Француске, Максим силивријски, Амфилохије адријанопољски и замјеник секретара ВП су представљали Васељенскога Патријарха на састанку са патријархом Иринејем и члановима Синода СПЦ.

Вјерски аналитичар Бранко Ђорђевски сматра да нема сумње да је главна тема посете делегације ВП питање Македонске цркве.

„Ова посета показује да ВП жели да ријеши наш проблем и да у томе жели да игра већу улогу. ВП је могла претпоставити да ће у Београду наићи на отпор да се ријеши црквено питање Македоније онако како ми желимо. То се вјероватно и десило.

Али упркос томе, ВП прихвата наш захтијев у томе процесу. Њезина делегација отпутовала је у Београд да чује оно што већ зна.

На другој страни, ВП је очигледно охрабрена што је Грчка православна црква (ГПЦ) признала Православну цркву Украјине (ПЦУ). Сада као да има вјетар у једра и за рјешавање других проблема у православљу. Све је то у контексту жеље ВП за већим утицајем и положајем у православљу. И на томе таласу ми би могли очекивати позитивну одлуку.

ВП у Београду очигледно нема топао пријем. Доказ томе је и став владике Иринеја (Буловића) по питању признавања ПЦУ од стране ГПЦ. Васељенски патријарх Вартоломеј је нападнут.

СПЦ: Васељенска патријаршија неправославна, а Вартоломеј „епископ Истанбула”!

То указује да сада нема доброга односа између СПЦ и ВП и да ВП у СПЦ има противника”, објашњава Ђорђевски.

Андреја Богдановски, докторант са Универзитета у Бакингему (Велика Британија), који истражује тему „Црквена политика у православној цркви", каже да дуго очекивана посета делегације ВП Београду ствара дозу ограниченога оптимизма у погледу рјешавања црквенога питања Македоније:

„СПЦ је и даље у службеној позицији да жели дијалог са Македонском црквом, а то је нешто што није постојало, на примјер, у украјинскоме случају. Тамо је Руска православна црква екскомуницирала и анатематизовала Филарета (Денисенка)…

С друге стране, Васељенски Патријарх, упркос својој недавној побједи, признању ПЦУ од стране ГПЦ, још бива суочен с великим незадовољством других православних цркава.

Став СПЦ је врло оштар и негативан по украјинскоме питању. Али, не заборавимо да је и сâм Васељенски Патријарх подржао СПЦ, односно митрополита црногорско-приморскога поводом црногорскога црквенога питања јуна о.г.

Оно што је важан исход од ове посете јесте да ли ће српске владике успјети да убиједе ВП да овај пут СПЦ има искрену намјеру да покрене преговоре са Македонском црквом, чиме би се македонско питање поново вратило у београдско црквено двориште.

Постоји и опција да СПЦ не покаже флексибилност у погледу статуса Македонске цркве; тиме би Васељенскоме Патријарху било дато зелено свијетло да преузме потпуну контролу над македонским црквеним питањем ревидирајући томос из 1922. године”, каже Богдановски.

Прошле године, премијер Зоран Заев послао је писмо патријарху Вартоломеју, у знак подршке захтијеву Синода Македонске православне цркве – Охридске архиепископије за признавање аутокефалије.

Васељенска и Руска патријаршија боре се за доминацију у православљу.

Стручњаци поступке Руске цркве тумаче на начин да имају за циљ спријечавање признавања аутокефалије Македонској цркви, док је ВП мотивисана да демонстрира своје право да потписује аутокефални томос.

У међувремену, македонска јерархија вјерује да је још прерано да се јавно дају било какве квалификације састанка ВП и СПЦ у Београду, али очекује да се процес креће на ползу македонске аутокефалије.

Владимир Јовановић, „Антена М“

Последњи пут ажурирано ( субота, 26 октобар 2019 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 20 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.