header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Еп. Артемије: И Београд може бити мета Шиптара Штампај Е-пошта
уторак, 21 јул 2009
           21. јул 2009. 08:22

'Правда': Епископ Артемије - И Београд може бити мета Шиптара

           Извор: Правда

Порука да се не учествује на локалним изборима ми је сувише анемична и без икаквих наговештаја било каквих мера ако неко ипак оде да гласа, упозорава владика рашко-призренски

Београд прећутно чини оно што још не може јавно да каже. Али, зар нисмо далеко од дана или бар године када ће се то и јавно казати?

Ескалација на територији уже Србије показује да терористима није довољан „Космет у постојећим границама", него да желе „Велико Косово", а онда и „Велику Албанију"


Његово Преосвештенство, владика рашко-призренски Артемије, сматра да Албанци желе најпре да остваре замисао „Велико Косово", да би затим прешли на пројекат „Велика Албанија". Према његовим речима, то су недвосмислене поруке последњих терористичких напада на југу Србије и у покрајини. Међутим, у остварењу тих циљева, сматра владика Артемије, Албанци неће оклевати да нападну сам Београд, као и остале градове Србије.

Каква су ваша предвиђања о даљем развоју ситуације на Космету и југу Србије? Да ли ће Шиптари да наставе са терористичким нападима?

- Оно што се дешава нама на Косову и Метохији је такође на територији Србије. Ово што се десило пре неколико дана у селу Градац код Клине, као и оно код Бујановца, је, наравно, на територији Србије. Познавајући добро ситуацију у задњих 10 година, сматрам да они неће престати са провокацијама и терором, са нападима на српски народ и на наше светиње док коначно не постигну свој циљ, а то је да Косово и Метохију потпуно очисте од Срба. Наравно да ова ескалација на територији уже Србије показује да њима није довољно само Косово и Метохија у тзв. постојећим границама, него да желе „Велико Косово", а онда и „Велику Албанију". То је недвосмислена порука ових напада, али не треба искључити могућност напада и на сам Београд и остале градове наше државе.

Зашто то чине баш сада?

- Ту су они да се ми не успавамо, и да нас непрекидно подсећају да су присутни а да њихови снови још нису остварени. У сваком случају, они користе присутност и подршку међународне заједнице на Космету, која им омогућује да спроводе оно што је замишљено. А говорим о подршци Америке и ЕУ да се доврши посао рађен у протеклих 10 година.

Да ли су Албанци заплашени најављеним колективним повратком Срба? У једно село између Пећи и Приштине за повратак се пријавило око 600 српских породица.

- Нисам чуо за то село ни за те породице, али, у сваком случају, ови напади, поготово на овог мученика у селу Градац, порука су онима који помишљају на повратак да одустану од те намере, а онима који су се вратили да поново напусте Косово и Метохију, што су, чини ми се, и постигли. Сазнајем да су Срби из Градца напустили село и вратили се у раније место прогонства.

Да ли видите могућност ратне ескалације?

- Наравно да не постоји та могућност јер је наша држава, још пре проглашења независности косовске државе, рекла да нећемо одговорити на силу, и да Косово и Метохију нећемо бранити помоћу војске, као што би то учиниле све демократске државе.

Може ли доћи до демилитаризације и одласка српских снага из Копнене зоне безбедности?

- Уместо да се врати одређени број припадника службе безбедности, на шта имамо право по Резолуцији 1244, они предузимају кораке да нас удаље из тих области. И то присуство смета шиптарским терористима да заврше посао прогона свих Срба са Косова и Метохије. Њихова стратегија и политика потпуно су јасне, али нама у Србији и Београду није јасно шта ми треба да радимо.

Могу ли наоружани Албанци са југа Србије, уместо као терористи, бити признати од својих западних ментора? Када то питам, мислим на неке лоше знакове, попут тога да је у Загребу за америчког амбасадора управо постављен Џемс Б. Фоли, који је пред рат 1999. године ОВК скинуо са америчке листе терористичких организација?

- Све што се догађа на Косову и Метохији у задњих 10 и више година, пре отвореног сукоба, су лоши знаци и сигнали, који њима доносе одређене резултате а које ми, на жалост, нити видимо, нити уважавамо.

Да ли је адекватан ситуацији начин на који наши званичници одвраћају Србе од учешћа на локалним изборима на Косову и Метохији?

- То више није ни индиректно, него отворено признавање државе Косово. Нажалост, нема никаквог механизма који би те људе могао да призове памети. Знамо да је 2004. године Београд позивао Србе да учествују на изборима. Ова порука, да се не учествује, мени је сувише анемична и без икаквих наговештаја било каквих мера ако неко ипак оде да гласа. Како видим, има и неких „комби" партија и странака, које су спремне да дају легитимитет изборима које организује тзв. влада Косова.

Ибрахим Тачи тврди да ће Србија признати Косово. Да ли сте приметили да је званични Београд дао неки повод за то?

- Нажалост, све што се дешава са Еулексом, дозвола да дође и да спроводи Ахтисаријев план и да међународна заједница толерише ове терористичке нападе, а да ниједног починиоца не пронађе, све су то знаци да Београд прећутно чини оно што још не може јавно да каже. Али, зар нисмо далеко од дана или бар године када ће се то и јавно казати?

Д. Башовић

           http://www.eparhija-prizren.com/default.asp?idvestep=3765

Последњи пут ажурирано ( среда, 29 јул 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 15 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.