header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Контрола банковних рачуна Европљана Штампај Е-пошта
уторак, 28 јул 2009

Смију ли си Американци допустити да баш све шпијунирају?!

Банковни подаци су уствари нешто што би требало бити веома повјерљиво - требало би тако бити, али није. ЕУ намјерава и даље САД-у допустити увид у еуропске банковне податке, а све то у сврху борбе против тероризма.

Даљњи увид у повјерљиве еуропске банковне податке би се требао омогућити договором министара вањских послова у Бриселу. Накана европских министара је, међутим, побудила оштре реакције у земљама Европске Уније, поготово у Њемачкој.

Но, узбуђење заправо долази прекасно, јер САД већ годинама провјеравају осјетљиве банковне податке из Еуропе. Тачније од терористичких напада 11. септембра 2001. То је омогућило постојање SWIFT-a, еуропске Службе која управља финансијским подацима и банковнима трансакцијама.

У тој служби је похрањено више од 8000 података о банковним трансакцијама. Особама, које раде на заштити личних података, је то већ годинама трн у оку. Посланик њемачке Кршћанско-социјалне уније у Еуропском парламенту Маркус Фербер каже да се под изговором борбе против тероризма не смије "чинити све оно што би се иначе радо учинило."

САД-у потребан споразум с ЕУ-ом

Слично стајалиште имају и у Финансијској служби SWIFT. Због тога су хтјели отежати трансфер података и своју централну базу података пребацити у Швицарску. Но, САД-у то не одговара јер податке желе и даље користити. Како би САД и даље могле доћи до података, потребно је усвојити одговарајући споразум са Еуропљанима. Вашингтон (Washington) је у основи спреман за то. Министри вањских послова земаља чланица ЕУ-а такође, али такође желе преговоре о овом уговору пребацити на Еуропску комисију.

Заштитари података у Њемачкој су оштро регирали на најаву продужетка споразума о уступању еуропских банковних података те су позвали њемачку Владу да не прихвати овај приједлог. Њемачке дипломате сматрају да приликом преговора између ЕУ-а и САД-а мора бити предвиђена законска заштита за грађане. Та заштита би предвиђала да се грађанима код судских инстанци омогући евентуално подизање тужбе због кориштења својих података.

Европљани и не знају кад им Американци провјераву рачуне

Према мишљењу Манфреда Вебера (Weber), посланика ЦСУ-а у Еуропском парламенту, овај заштитни корак би могао значити побољшање у односу на досадашњу праксу: „За еуропске грађане тренутно готово уопће не постоји могућност заштите њихових података о банковним трансакцијама које се одвијају преко SWIFT-a. Због тога вјерујем да је исправно ако Еуропска комисија прошири преговоре са Американцима како би заштита података коначно била регулирана одговарајућим уговором. На крају може доћи до напретка, али морамо сагледати и детаље.“

И сами дипломати признају да у том смислу недостаје транспарентности. Грађани до сада, наиме, уопће нису могли знати када САД провјеравају њихове банковне трансакције.

Ауторице: Сyлвие Ахренс / Зорица Илић

Одг. уредница: Марина Мартиновић

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4520213,00.html?maca=bos-rss-bos-all-1475-rdf

Последњи пут ажурирано ( уторак, 28 јул 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 21 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.