header image
Четврта годишњица оживљавања манастира Бањска Штампај Е-пошта
понедељак, 18 август 2008
Четврта годишњица оживљавања манастира Бањска

Извор: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска

Image
Епископи Артемије, Никанор и Лукијан у мн. Бањска
Четврта годишњица оживљавања манастира Бањска: Архијерејска Литургија - служили епископи Артемије, Никанор и Лукијан. Литургија у манастиру Бањска служена је по устаљеном вековном поретку Цркве, који се брижљиво чува у Епархији рашко-призренској.

 Манастир Бањска прославља данас своју храмовну славу светог Архиђакона Стефана, и четврту годишњицу од почетка обнове. Пре четири године монашко братство уселило се у објекат привременог карактера,подигнут на остацима највеће задужбине краља Милутина и најмонументалнијег српског манастира средњег века, и тиме је означен почетак свеобухватне обнове манастира Бањска.

             Циљ обнове Бањске пре свега је подизање цркве светог Архиђакона Стефана, као и васпостављање свих манастирских грађевина, али, такође и ревитализација бање Бањска, као и плански развој насеља Бањска. У том смислу већ су започете опсежне активности у правцу припреме пројектне документације.

Манастир Бањска у једном периоду турског ропства био је претворен у џамију, али је братство по свом усељењу у манастир 2004. године одлучно да уклони све трагове и последице исламског насиља, те је као прва фаза тога процеса већ обављено демонтирање отоманског зида. 

Модел и начин обнове манастира Бањска наметнуо се као парадигма и пример за углед свеобухватне и одрживе обнове, не само порушених цркава на Косову и Метохији, него и као успешан модел бриге и очувања културне баштине једног народа.

            Као посебан допринос обнови Бањске планира се повратак скултпуре Бањске Богородице са Христом, која је привремено смештена у омањем манастиру Соколица поред Бањске. Бањска Богородица у свету је позната као ремек дело српске средњевековне црквене уметности.

      На четврту годишњицу обнове Бањске свету Архијерејску Литургију служила су три Епископа, Артемије рашко-призренски, Никанор банатски  и Лукијан будимски, уз саслужење тридесетак свештеника и ђакона, те је и пространи Бањски олтар био мали да прими све служашче.

На Литургији је у чин јеромонаха рукоположен јерођакон Пимен, сабрат манастира Бањска.

Литургија у манастиру Бањска служена је по устаљеном вековном поретку Цркве, који се брижљиво чува у Епархији рашко-призренској, без примеса новотарстава, која се, нажалост, последњих година, уз велико усиље, покушавају наметнути током богослужења.

Епархија рашко-призренска, уз не мали број осталих Епархија СПЦ, представља бастион очувања Предања и исконске вере Православне Цркве.

Епархија рашко-призренска на челу са својим Архијерејем Епископом Артемијем,  представља брану позападњаченим тенденцијама у Српској Цркви, и високи светионик из кога сија непомућена светлост истинске вере Једне Католичанске Цркве.  

            Прес одељење Епархије рашко-призренске

 

Последњи пут ажурирано ( недеља, 24 август 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 38 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.