header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Четврта годишњица оживљавања манастира Бањска Штампај Е-пошта
понедељак, 18 август 2008
Четврта годишњица оживљавања манастира Бањска

Извор: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска

Image
Епископи Артемије, Никанор и Лукијан у мн. Бањска
Четврта годишњица оживљавања манастира Бањска: Архијерејска Литургија - служили епископи Артемије, Никанор и Лукијан. Литургија у манастиру Бањска служена је по устаљеном вековном поретку Цркве, који се брижљиво чува у Епархији рашко-призренској.

 Манастир Бањска прославља данас своју храмовну славу светог Архиђакона Стефана, и четврту годишњицу од почетка обнове. Пре четири године монашко братство уселило се у објекат привременог карактера,подигнут на остацима највеће задужбине краља Милутина и најмонументалнијег српског манастира средњег века, и тиме је означен почетак свеобухватне обнове манастира Бањска.

             Циљ обнове Бањске пре свега је подизање цркве светог Архиђакона Стефана, као и васпостављање свих манастирских грађевина, али, такође и ревитализација бање Бањска, као и плански развој насеља Бањска. У том смислу већ су започете опсежне активности у правцу припреме пројектне документације.

Манастир Бањска у једном периоду турског ропства био је претворен у џамију, али је братство по свом усељењу у манастир 2004. године одлучно да уклони све трагове и последице исламског насиља, те је као прва фаза тога процеса већ обављено демонтирање отоманског зида. 

Модел и начин обнове манастира Бањска наметнуо се као парадигма и пример за углед свеобухватне и одрживе обнове, не само порушених цркава на Косову и Метохији, него и као успешан модел бриге и очувања културне баштине једног народа.

            Као посебан допринос обнови Бањске планира се повратак скултпуре Бањске Богородице са Христом, која је привремено смештена у омањем манастиру Соколица поред Бањске. Бањска Богородица у свету је позната као ремек дело српске средњевековне црквене уметности.

      На четврту годишњицу обнове Бањске свету Архијерејску Литургију служила су три Епископа, Артемије рашко-призренски, Никанор банатски  и Лукијан будимски, уз саслужење тридесетак свештеника и ђакона, те је и пространи Бањски олтар био мали да прими све служашче.

На Литургији је у чин јеромонаха рукоположен јерођакон Пимен, сабрат манастира Бањска.

Литургија у манастиру Бањска служена је по устаљеном вековном поретку Цркве, који се брижљиво чува у Епархији рашко-призренској, без примеса новотарстава, која се, нажалост, последњих година, уз велико усиље, покушавају наметнути током богослужења.

Епархија рашко-призренска, уз не мали број осталих Епархија СПЦ, представља бастион очувања Предања и исконске вере Православне Цркве.

Епархија рашко-призренска на челу са својим Архијерејем Епископом Артемијем,  представља брану позападњаченим тенденцијама у Српској Цркви, и високи светионик из кога сија непомућена светлост истинске вере Једне Католичанске Цркве.  

            Прес одељење Епархије рашко-призренске

 

Последњи пут ажурирано ( недеља, 24 август 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 31 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.