header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Веровали или не - у Србији отказано увођење 5 Г Штампај Е-пошта
уторак, 22 децембар 2020

 "Стоп" за 5Г:

Брнабић каже да грађанима не треба, стручњаци - држава нема пара 

Планови за увођење супербрзе 5Г мобилне мреже у Србији - су отказани. Бар када је реч о 2021. години. Влада и мобилни оператори су се сложили да прво треба додатно развити 4Г мрежу у свим деловима земље.

Премијерка Ана Брнабић каже да грађанима не треба 5Г мрежа, иако су раније сви државни функционери, укључујући Регулаторну агенцију за електронске комуникације, тврдили да је 5Г пресудан за привреду Србије, па према томе и за грађане. Стручњаци за телекомуникације за Н1 кажу да је прави узрок промене планова то што држава једноставно - "за сада нема пара".

Супербрзе мреже нема, али је зато сарказам премијерке Ане Брнабић на 5Г нивоу.

"Наплаћујемо ПЦР тестове додатних 3 000 по тесту па ћемо имати за 5Г", рекла је премијерка.

Након што се нашалила, премијерка је и објаснила да Србија не заостаје и да већина европских земаља такође није увела 5Г мрежу.

"Посебно је важно напоменути да грађани Србије у овом тренутку немају никакву потребу за 5Г мрежом. За 5Г евентуално има потребу научна заједница, они који користе суперкомпјутере за вештачку интелигенцију. Али, нама као обичним грађанима 5Г мрежа није потребна", сматра премијерка.

Међутим, функционери Владе су до сада увек говорили о 5Г мрежи као највећој развојној шанси, па је тако доскорашњи министар задужен за телекомуникације Расим Љајић изјавио да "ниједна претходна генерација није могла да има толики утицај на привреду и економију као 5Г технологија", док РАТЕЛ у својим публикацијама наводи да је за привреду пресудна 5Г мрежа.

 

 Новинар портала "Нетокрација" Марко Црњански наводи да ће страни инвеститори у будућности бирати земље у којима имају приступ 5Г интернету.

"Његова примена није само за кориснике који стримују и слично, већ ће се користити у индустријама. Рецимо операције могу да се изводе захваљујући 5Г мрежи. Неко може да буде асистент у операционој сали путем 5Г мреже", објаснио је Марко Црњански.

Вашингтонским споразумом Србија се обавезала да неће куповати 5Г опрему од непоузданих добављача, што се оцењује као амерички покушај блокаде кинеског Хуавеија, компаније која је најдаље отишла у развоју 5Г технологије. Ипак, професор технолошко-металуршког факултета, Петар Ђукић, верује да разлози за одлагање лицитације за 5Г мрежу нису политички, већ економски.

"Нема пара, али не само што нема пара тренутно у буџету. Него нема ини изгледа да се скоро те паре појаве",каже професор Ђукић. 

Инсталација 5Г мреже захтевала би десетине милиона евра инвестиција, што, како каже професор Ђукић, тренутно не одговара операторима.

"На основу свега онога што смо чули у каквом је стању наша компанија Телеком, а имали смо прилике да чујемо о њеним видљивим и невидљивим трошковима и губицима, то се не би могло очекивати у овом моменту", додао је.

У међувремену, Грчка је пустила у рад 5Г мрежу у 12 градова са брзином комуникације од један гигабајт у секунди. Први видео позив уз 5Г брзини обавили су премијер Мицотакис и министар за иновације.

 

Извор: http://rs.n1info.com/

Последњи пут ажурирано ( среда, 23 децембар 2020 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 59 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.