header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Уредништво: Ексклузивно: Иринеју Добријевућу у октобру стиже синодска казнена експедиција Штампај Е-пошта
уторак, 24 август 2021

Како „Борба за веру“ сазнаје из својих извора у врху Београдске патријаршије, патријарх Порфирије и сви чланови Синода лете у Америку 12.октобра. Разлог овом њиховом путу је – наводно – прослава 100. годишњице епархије америчко-канадске.

Прави разлог је – међутим - испитивање стања у Њујорку које је узроковао "епископ" источноамерички Иринеј Добријевић. Црквена управа у Њојорку тврди да има доказе да је Добријевић украо 8 милиона долара и ставио себи у џеп.

Поред чланова Синода у комисији ће бити протојереј Велибор Џомић (кога је, недавно, митрополит Јоаникије најурио из Црне Горе - овде:) и Владан Симић – секретар епископа бачког Иринеја Буловића.

Наш извор тврди да је готово стопостотно сигурно да ће Добријевић бити суспендован са епархије до првог Сабора, а да ће епархијом источноамеричком администрирати епископ канадски Митрофан.

Ко је заиста Иринеј (Добријевић), човек који ни по спољном изгледу, са својом „фазонираном“ брадицом, бициклистичким херланкама нити понашањем не заслужује да носи звање епископа Српске Православне Цркве?

Иринеј Добријевић - бициклиста

Добријевић важи за веома контроверзну личност за коју круже приче да је темплар, са крајње чудном биографијом, а његово увођење у монашки ред и напредовање у чину трајало је свега 12 дана.

По свим доступним чињеницама, Иринеј Добријевић је криптокатолик (тајни римокатолик), убачен у Српску Православну Цркву у циљу њеног подривања.

Добријевић је завршио Лојола универзитет у Чикагу, на коме је потом радио као предавач.

Универзитет Лојола је званично приватна језуитска установа коју је 1870. основало Друштво Исусоваца (Society of Jesus). То је до данас највећи језуитски универзитет у оквиру „Удружења језуитских колеџа и универзитета“  (Association of Jesuit Colleges and Universities) у САД.

У својој званичној биографији Иринеј Добријевић истиче да је најбољи пријатељ био  са кардиналом МекКариком (Theodore Cardinal McCarrick) у Вашингтону (али и са Билом Клинтоном и Медлин Олбрајт). Кардинал МекКарик је језуитски поглавар свих римокатолика политичара у Вашингтону, трениран од стране Језуита у Фордаму – Fordham University).

Добријевић је екумениста који председава или је председавао најутицајнијим међународним екуменистичким организацијама.

Такође је и новотарац, који је – између осталог - као епископ аустралијско-новозеландски, 2014. године у Сиднеју, извео операцију замене дотадашњих антиминса+ новима, када су из старих антиминса извађене мошти Светитеља, а да је остало нерасветљено да ли су честице моштију положене у нове антиминсе (ово је опака новотарска пракса, усмерена на обезбагодаћивање Свете Литургије).

Но, путовање синодске казнене експедиције у Њујорк није мотивисано веронаучним нити богослужбеним застрањењима Иринеја Добријевића. Овде је реч о унутрашњем екуменистичко-новотарском обрачуну око пара. Са обе стране се налазе осведочени кваритељи светосавља и рушитељи СПЦ, тако да - без обзира како се овај случај завршио - Српска Црква и њени верници тешко да ће од тога имати било какве користи.

 

_________________

+АНТИМИНС (грч: άντιμίνσιον - уместо стола), четвороугаоно платно, обично ланено, на којем је изображено полагање Исуса Христа у гроб. Око умрлог Христа су Пресвета Богородица, жене мироносице, Јосиф Ариматејски и Никодим, тајни Христови ученици. На првим, најстаријим антиминсима, био је изображен само Часни крст. Антиминси воде порекло из времена гоњења Хришћана, који су Литургију, и уопште своја богослужења, вршили у катакомбама и на гробовима хришћанских мученика. Као платно које се лако могло уклонити, антиминс је служио као замена за Часну трпезу, и уклањао се за време опасности заједно са евхаристијским даровима како би се сачували од обесвећења. Сходно седмом канону Седмог васељенског сабора, Архијереј приликом освећења антиминса ставља у њега делић моштију. Антиминси се освећују пре или у току Литургије, по чину изложеном у Архијерејском чиновнику и остају на Часној трпези седам дана, с тим што се на њима служи сваки дан Литургија. У натпису који се налази на доњем делу антиминса, спомиње се храм у којем је антиминс освећен, датум освећења, име Архијереја који га је осветио, а такође и назив храма коме се антиминс даје.

ПОМОЗИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"


НЕКА БИ ВАМ ГОСПОД УЗВРАТИО ИЗОБИЉЕМ СВОЈИХ ДАРОВА! 

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 24 август 2021 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 28 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.