header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Андреј Сошенко: Ослобађање Одесе биће следећи циљ после Донбаса Штампај Е-пошта
четвртак, 21 април 2022

 Интервју генерала Шаманова важан је за разумевање ситуације

          Генерал-пуковник Оружаних снага Русије, бивши главнокомандујући Ваздушно-десантних снага, заменик Државне думе, шеф „Удружења хероја“ В.А. Шаманов је изнео мишљење о следећој етапи специјалне операције у Украјини: операција ослобађања Одесе треба да буде следећа етапа специјалне војне операције демилитаризације Украјине након ослобођења Донбаса.

Према његовим речима, циљеви прве етапе су остварени – руске трупе су потиснуле украјинске ПВО снаге, нанеле значајну штету војној инфраструктури и лишиле Украјину централизоване државне и војне управе. „Наравно, Мариупољ и нека друга утврђена подручја задржавају јединице. Чим пресечемо овај Гордијев чвор, биће много лакше, а онда ћемо преузети групу која је између Дњепра и Изјума већ, у суштини, опкољена и у котлу. Одеса је следећа. Док постоји напредовање у Николајевској области, Одеса је, као и упала слепог црева, блокирана, али мислим да ће доћи на ред“, рекао је Шаманов у интервјуу за лист Аргументи и факти“.

 „Напредовање руских трупа ометала је природа операције – трупе су покушавале да избегну смрт цивила и због тога су успориле у близини Маријупоља и Волновахе. Данас су ове потешкоће у великој мери превазиђене, али постоји још једна ствар – комуникације се усложњавају, путеви снабдевања се продужавају, а сада је пред нама питање попуњавања простора иза трупа које су напредовале“, промишља даље генерал.

Он је појаснио да се војни потенцијал Незалежне налази у Кијевској, Черниговској и Лавовској области - „свуда где су се налазила складишта, аеродроми и базе совјетске војске под СССР-ом“. „То је као у шаху: ако узмеш фигуру, крени“, такође је приметио Владимир Анатољевич. „Ако сада не решимо ово питање са Украјином, будуће генерације руских војника и официра ће морати да му се врате.

Сасвим тачно! О томе је говорио у чланку од 26. фебруара: „Треба заузети и Лавов. А у другом чланку од 31. марта, он је приметио да је упадљиво да руске трупе некако превише штедљиво говоре о ослобађању Одеске и Дњепропетровске области. Али Одеса је од посебног значаја, барем у смислу одмазде убицама који су живе спалили Русе 2014. године. Са геополитичке тачке гледишта, Одеска област има трајан значај за руски свет, као територијална веза са Придњестровском Републиком, али и са Молдавијом. Иначе, чини се да благовремена окупација територија Одеске области не би дозволила експлозију и ватру (саботажа или торпедни напад?) на заставном броду Црноморске флоте, крстарици Москва? Тако се „враћа“ одлагање...

Занимљиво је да су неке од водећих новинских агенција из целог интервјуа посебно преносиле изјаву Шаманова, извлачећи је из контекста, о разлици између „специјалне војне операције“ у Украјини и рата. „Главна ствар је спасавање људи. Ова специјална војна операција се разликује од рата. Рат подразумева другачији став, рат је рат“, рекао је генерал одговарајући на питање.

Међутим, „кочење“ сада да се заузму јужни, централни и западни региони Украјине, напротив, повлачи за собом додатне, много веће губитке касније. О томе сам говорио и о томе говорим у својим материјалима. Очигледно је. И сигуран сам да генерал Шаманов то одлично разуме, раније у телевизијским емисијама позивао је на активније деловање у Украјини, не ловити се у свакојаке „преговарачке процесе“. Очигледно, видимо постфактум, чиновништву се тако представља ситуација, правдајући губитак темпа у ослобађању Украјине, фокусирањем на спасавање живота како би се ублажиле стратешке грешке Министарства одбране и Генералштаба. А генерал Шаманов, као војник, очигледно је одлучио да се придржава „корпоративне етике“. Стога, мислим да се за ово не може кривити сам Владимир Анатољевич. Али за ствар, мислим да би било боље да се грешке одмах признају, макар само да се не би понављале у будућности.

Чињеница је да пажљив однос према животима током појединачних операција, на пример, за ослобађање Мариупоља, није директно повезан са размерама читавог рата у Украјини. Пажљив однос према животима за будућност подразумева велики, а не локални обим деловања. Зашто су напустили своје позиције у Кијевској и Черниговској области? Зашто нема других праваца напада на окупацију територија, зашто нису укључене додатне снаге?

И време је да престанемо да се играмо терминима. Како год то назвали, ово је рат. А рат није са Украјином, већ са Западом. Ослободилачки поход руске војске у Украјини! Штетно је сужавати разумевање онога што се дешава за цело друштво мешањем појмова – „војна операција“, „специјална операција“, „војно дејство“ и тако даље. Ови термини треба да остану само у уском кругу војних специјалиста и других безбедносних званичника.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

Превод са руског: "Борба за веру"

Извор: "Руска народна линија"

Последњи пут ажурирано ( субота, 23 април 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 21 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.