header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Кремљ „кажњава” Лапида због подршке Кијеву Штампај Е-пошта
уторак, 02 август 2022

 Најава затварања московског огранка јеврејске агенције Сохнут само је додатно погоршала односе Русије и Израела

Да су Бенјамин Нетанијаху или чак Нафтали Бенет на положају премијера, одмах би телефоном позвали Путина и успоставили конструктивни дијалог”, забринуто је изјавио један јеврејски лидер из Европе за „Џерузалем пост” поводом најаве Москве да ће ставити катанац на руски огранак Јеврејске агенције за Израел.

Иако је ова вербална жаока упућена Јаиру Лапиду, који је после распада владајуће коалиције од Бенета преузео 1. јула руковођење техничком израелском владом до новембарских избора, она заправо разоткрива колико се тамних облака навукло у односима између Москве и Јерусалима од почетка рата у Украјини.

Захтев руског министарства суду да због кршења закона о приватности затвори аутономну непрофитну јеврејску агенцију Сохнут, која помаже репатријацију руских Јевреја у Израел, Путинов је сигнал упозорења влади Јаира Лапида да се превише удаљила од Москве.

За разлику од Нетанијахуа, који се за 12 година власти хвалио учесталим сусретима с руским председником, или Бенета, који је у фебруару отишао у Кремљ нудећи се да посредује у постизању мира између Москве и Кијева, Лапид још није окренуо Путинов број. Вероватно и због тога што је као шеф дипломатије јавно оптуживао Русију за ратне злочине у Украјини.

Изгледа да Москва тешко прашта овакво антируско расположење новом израелском премијеру. Путинова честитка новом председнику израелске владе и одговор Јаира Лапида руском шефу државе да се радује текућем, отвореном дијалогу за добробит оба народа објављени су с великим закашњењем, када је већ букнуо спор две државе поводом најаве гашења Јеврејске агенције.

Преписка је објављена пошто је руски амбасадор у Тел Авиву Анатолиј Викторов наводно незванично рекао како ће долазак Јаира Лапида на место премијера „стварати потешкоће” због његових оштрих критика руске инвазије на Украјину.

Лапид је упозорио да ће се односи с Москвом нарушити ако Русија забрани Јеврејску агенцију. Из канцеларије председника израелске владе поручују да би гашење московске канцеларије Сохнута био озбиљан догађај и да ће њихова делегација која је отпутовала у среду за Москву радити на томе да руске власти повуку ову спорну одлуку.

Кремљ невешто покушава да раздвоји питање судбине агенције коју је основала Светска ционистичка организација 1929. године од општег погоршања билатералних односа две земље.

Путинов портпарол Дмитриј Песков каже да се случај Јеврејске агенције односи на поштовање руских закона: „Ову ситуацију не треба политизовати или пројектовати на целокупне руско-израелске односе.”

Песков је одбацио спекулације да Москва гашењем Сохнута покушава да спречи одлив мозгова из земље погођене западним санкцијама. Страх од ширења ратног сукоба, ипак, узима свој данак. Израелско министарство интеграције је саопштило да је готово 17.000 људи напустило Русију и одселило се у Израел само ове године, што је двоструко већи број него прошле године. Mинистарка за интеграцију Пнина Тамано-Шата за телевизијски канал Инет каже да 600.000 руских грађана има право да емигрира у Израел.

Претња гашења рада агенције која широм света помаже јеврејској дијаспори да започне нови живот у матичној држави у јавности се доживљава као казна за израелски став према руском рату у Украјини. Израелска влада је у УН осудила напад Русије на суседну земљу и изјавила да подржава Украјину. Међутим, за разлику од западних земаља Израел није увео санкције Русији и не шаље оружје Кијеву, већ само хуманитарну помоћ.

Портпаролка Министарства иностраних послова РФ Марија Захарова не крије да је реторика „Западног Јерусалима поводом украјинског сукоба апсолутно неконструктивна и необјективна”, додајући да импулс за погоршање односа између две земље није дошао из Русије.

Али и руска страна је доливала уље на ватру. Почетком маја израелска влада је осудила руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова због његове сугестије да је и Адолф Хитлер имао јеврејске корене. Био је то одговор италијанском каналу Рете 4, када је новинар Лаврова упитао како Русија може да тврди да треба да „денацификује” Украјину када је председник земље Володимир Зеленски Јеврејин.

Али, није Украјина једино питање због којег се разилазе Русија и Израел. Билатерална агенда између две земље је пуна тензија: од ситуације у Сирији, палестинског сукоба преко све већег приближавања Москве и Техерана па до питања нерешеног повраћаја Александровског подворја у непосредној близини Храма Гроба Господњег у Јерусалиму у руско власништво, које је Путину обећао још Бенјамин Нетенијаху.

Тако је у јеку кризе поводом судбине Јеврејске агенције у Москви министар одбране Бени Ганц накнадно потврдио инцидент од 13. маја, када је руска војска у Сирији из С-300 гађала израелске авионе, али да није погодила ниједан.

Ако Москва настави са судским процесом који ће водити затварању руске филијале Сохнута, неко из Израела ће морати да окрене Путинов телефонски број.

Сви су изгледи ће то бити председник Исак Херцог, иначе бивши челник Јеврејске агенције за Израел.

 

 

Извор: "Политика"

Последњи пут ажурирано ( уторак, 02 август 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 22 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.