header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Тело упокојеног Патријарха Павла у Саборној цркви Штампај Е-пошта
недеља, 15 новембар 2009

Преминуо патријарх Павле

Image
Око петнаест часова испред Саборне цркве
          БЕОГРАД – Патријарх српски Павле преминуо је јутрос, потврђено је агенцији Бета.

           Патријарх је преминуо у 10.45. Био је на Војно медицинској академији на лечењу од 13. новембра 2007. године.

Патријарх Павле (родно име Гојко Стојчевић) рођен је 11. септембра 1914. године у селу Кућанци код Доњег Михољца у Славонији. У том месту је завршио основну школу. Нижу гимназију завршио је у Тузли, вишу гимназију и шесторазредну Богословију у Сарајеву, а Богословски факултет у Београду. Две године је студирао медицину у Београду.

Пре одласка у гимназију провео је једно време на припремама за школу у манастиру Ораховица.

Други светски рат затекао га је у родној Славонији, одакле је пребегао у Београд, где је, да би се могао издржавати, радио физичке послове на грађевинама и на доковима.

У пролеће 1942. његов школски друг јеромонах Јелисеј одвео га је у манастир Свете тројице у Овчару, а од 1944. радио као вероучитељ и васпитач у Бањи Ковиљачи, у дому за децу избеглу из Босне. Те године је оболео од туберкулозе.

До 1946. је био у манастиру Вујан, где се излечио од туберкулозе. Замонашио се 1948. у манастиру Благовештење у Овчарско-кабларској клисури и добио име Павле које му је дао игуман Јулијан Кнежевић. Те године је рукоположен у чин јерођакона.

Од 1949. до 1955. био је сабрат манастира Рача у Подрињу. Школске 195О/5л. радио је као помоћни наставник богословије „Св. Кирила и Методија” у Призрену. Јеромонах постаје 1954, убрзо протосинђел, а 1957. архимандрит.

Од 1955. две године је био на последипломским студијама у Атини.

За епископа рашко-призренског изабран је 29. маја 1957. године. Хиротонисан је у београдској Саборној цркви 22. септембра 1957. од патријарха Викентија и епископа пакрачког Емилијана, зворничко-тузланског Лонгина и жичког Германа. У октобру те године устоличен је у Призрену од епископа Германа и захумско-херцеговачког Владислава. На Косову је провео 33 године.

На ванредном заседању Светог архијерејског сабора 1. децембра 1990, којем је председавао загребачко-љубљански митрополит Јован Павловић, заменик тада оболелог патријарха Германа, биран је нови патријарх између тројице кандидата тајним гласањем.

Како ниједан од кандидата није добио довољан број гласова избор је обављен жребом на тзв. „апостолски начин” тако што је архимандрит троношки Антоније извукао име будућег патријарха.

Тако је Павле постао 44. поглавар СПЦ. Устоличен 2. децембра 1990. у Саборној цркви Св. Архангела Михаила у Београду од стране 12 епископа, 12 свештеника и 13 ђакона. Патријарх Павле је тада истакао да му је једини програм рада Јеванђеље.

Посетио је бројне православне цркве: цариградску, александријску, јерусалимску, руску, бугарску, румунску, грчку, грузијску, као и српске епархије и парохије у Америци, Канади, Аустралији, Мађарској и Румунији.

Објавио је две књиге: „Питања и одговори чтецу пред производство” (1988) и „Девич, манастир светог Јоаникија Девичког” (1989). Заслугом Патријарха Павла објављено је и допуњено издање „Србљака” (1986). Био је председник Литургијске комисије која је издала Служебник.

Почасни је доктор Богословског факултета и Академије Св. Владимира у Њујорку.

Влада Србије је 13. јануара 2005. именовала Патријарха Павла за почасног председника Фонда за Косово и Метохију.

Током посете Русији у јануару 2002. године партријарху Павлу су уручене две значајне награде: Међународног фонда за унапређење јединства православног народа и Фонда светог апостола Андреја првозваног.

Председник СЦГ Светозар Маровић одликовао је у септембру 2004. патријарха Павла, (на његов деведести рођендан), Орденом Немање првог степена.

Поводом Дана државности Србије, 15. фебруара 2007. принц Александар Карађорђевић доделио је Партијарху Павлу Орден Карађорђеве звезде првог степена.

Патријарху Павлу је 2009. додељен руски орден Достојанство због „значаја који је имао у данима искушења кроз које су српски народ и Црква прошли”.

Од 13. новембра 2007. патријарх Павле био је на лечењу у Војно-медицинској академији у Београду, а 8. октобра 2008. поднео је молбу Светом архијерејском Сабору СПЦ да му „због здравствених разлога и немоћи” дозволи да се повуче из активне службе.

Молба патријарха Павла на Сабору СПЦ 11. новембра 2008. није усвојена.

Говорио је грчки, руски и немачки језик.

--------------------------------------------------------------------------

Митрополит Амфилохије потврдио вест о смрти патријарха Павла

Патријарх српски Павле преминуо је јутрос, потврдио је митрополит Амфилохије.

Радио телевизија Србије објавила је снимак митрополита, који је уплакан, на свечаности полагања камена темељца, обавестио вернике да је управо сазнао да се „упокојио патријарх”.

Он је пренео да је свештеник јутрос причестио патријарха и да је Павлово „свето христољубиво срце престало да куца”.

 --------------------------------------------------------------------------

Служено опело, грађани одају пошту

Посмртни остаци патријарха Павла изложени су после подне у Саборној цркви у Београду и грађани му одају пошту.

Ковчег је око 15 часова пренет у Саборну цркву и постављен испред олтара и свештеници СПЦ, предвођени митрополитом Амфилохијем и епископом хвостанским Атанасијем, служили су опело.

Потом су верници почели да одају пошту преминулом патријарху преминуо целивањем његове руке.

У цркви и порти је велики број грађана, а затворен је и саобраћај у делу улице Кнеза Симе Марковића у којој се налазе Саборна црква и Патријаршија.

На Патријаршији је истакнут црни барјак, а звона оглашавају смрт поглавара СПЦ.

Опелу у Саборној цркви присуствовали су и председник Србије Борис Тадић, министар спољних послова Вук Јеремић и амбасадор Русије Александар Конузин.

У Патријаршију су после подне дошли и највиши званичници Римокатоличке цркве у Србији - надбискуп Станислав Хочевар, апостолски нунције Орландо Антонини и кардинал Франц Роде.

-------------------------------------------------------------------------- 

Тадић: Ненадокнадив губитак за српски народ

Председник Србије Борис Тадић изјавио је у Београду да је смрт Његове светости патријарха српског господина Павла огроман и ненадокнадив губитак за српски наород.

„Постоје људи који самим чином свог постојања повезују читав народ. Такав је био патријарх Павле”, изјавио је Танјугу председник Србије.

„Његов одлазак је и мој лични губитак”, рекао је Тадић.

Председник Србије је истакао да се у тешким и комплексним тренуцима кроз које је пролазила Србија увек консултовао са партијархом и добијао његово мишљење.

Патријарх Павле имао је огроман углед у читавом хришћанском свету. Уживао је поштовање како московског и васељенског патријарха, тако и римског папе, закључио је Тадић.

--------------------------------------------------------------------------

Детаљи о сахрани током дана

У Патријаршији Српске православне цркве агенцији Бети је потврђено да ће током дана бити објављени детаљи у вези са сахраном. Звона Саборне цркве у подне су се огласиле поводом смрти патријарха.

Званичници СПЦ налазе се тренутно на ВМА. Према незваничним информацијама патријархово тело би током дана требало да буде пренето у Патријаршију.

РТС је у подне прекинула редован програм и на првом каналу емитује духовну музику.

--------------------------------------------------------------------------

Драшковић: Изгубили смо једног од највећих духовника

Председник Српског покрета обнове Вук Драшковић изјавио је да је смрћу патријарха Павла православни свет изгубио једног од својих највећих духовника.

„Смрћу патријарха Павла, српска црква и цео православни свет изгубили су једног од својих највећих духовника”, изјавио је Драшковић.

Првог дана децембра 1990. епископ Павле је именован за 44. српског патријарха наследивши на трону Светог Саве патријарха Германа.

--------------------------------------------------------------------------

Лаврентије: Патријарх је целога живота тежио богу

ШАБАЦ – Епископ шабачки Лаврентије поручио је верницима да смрт патријарха Павла није велика жалост, јер је патријарх целога живота тежио Богу.

„Патријарх је цео живот био више на небу него на хлебу. Његовом смрћу верници и цео српски народ је добио пред Богом некога ко ће га заступати више и боље него било ко други. То је патријарх радио и док је био са нама, зато га је цео свет поштовао”, рекао је Лаврентије.

Он је додао да мало који народ на свету може даривати такав поклон Богу као што је српски народ дао данас.

Епископ шабачки ће данас у Саборној цркви светих апостола Петра и Павла у Шапцу служити молитву за преминулаг патријарха.

Патријарх Павле преминуо је на Војно-медицинској академији у Београду у 95 години.

--------------------------------------------------------------------------

ВМА: Патријарх преминуо у 10.45, у сну

Патријарх Павле преминуо је јутрос у 10.45 у сну, објављено је на сајту београдске Војно-медицинске академије.

Патријарх је примљен на лечење у ВМА 10. новембра 2007. године у тешком, животно угроженом стању.

За све време лечења у ВМА, лекарски конзилијум, који су чинили најеминентнији стручњаци ВМА, био је у сталном заседању и редовно пратио патријархово здравствено стање, наводи се у саопштењу.

Захваљујући интензивним напорима лекара и примени најсавременијих мера дијагностике и лечења, до сада је успешно превладано више критичних фаза.

О здравственом стању патријарха, наводи се на сајту, свакодневно је извештаван Свети архијерејски синод СПЦ, чији су чланови непрекидно били уз постељу патријарха Павла.

„Упркос свим предузетим мерама неге и лечења, Његова светост, патријарх српски господин Павле, преминуо је данас у 10.45 у својој соби у ВМА, у сну”, објавила је ВМА.

--------------------------------------------------------------------------

Синод преузима овлашћења патријарха

Устав Српске православне цркве (СПЦ) предвиђа да када се „патријаршијски престо упразни” сву власт преузима Архијерејски синод СПЦ-а, изјавио је верски аналитичар Живица Туцић.

Он је рекао да Синод треба да обавести епископе, свештенство, народ и државну власт да се „представио Богу” српски патријарх Павле, након чега се, како је уобичајено, проглашава четрдосетодневна жалост.

„После помена који се служи на четрдесети дан, може да се изабере патријарх. Тај избор се може заказати већ ових дана. Тако је урадила Руска православна црква, када је објавила датум сахране објавила је и датум избора новог патријарха”, навео је Туцић.

Он је додао да би сахрана патријарја Павла могла да се одржи тек за неколико дана, пошто има доста посла у њеној организацији, а очекује се и да би на опроштај од поглавара СПЦ-а могли да дођу васељенски и московски патријарх.

--------------------------------------------------------------------------

Срећковић: Смрт патријарха губитак за цео хришћански свет

Смрт патријарха Павла „велики је губитак за Српску православну цркву, српски народ и цео хришћански свет”, изјавио је министар за дијаспору Србије Срђан Срећковић.

„У тешким временима био је глас разума и помирења, глас наде да наша држава и наш народ имају будућност”, наводи се у изјави Срећковића.

„Патријарх Павле био је велики духовник, симбол љубави, праштања и хришћанског морала, а у аманет нам оставља да чувамо и негујемо светосавски дух нашег народа и да га бранимо од будућих искушења”, навео је министар.

Срећковиће је додао да „српски народ организовано у дијаспори не би постојао” да није било патријарха Павла и његових претходника и следбеника.

--------------------------------------------------------------------------

Тело патријарха Павла допремљено у Српску патријаршију

Тело српског патријарха Павла са ВМА допремљено је око 15 сати у Српску патријаршију, где ће бити служен помен.

У поворци која је допратила тело српског патријарха Павла, били су митрополит црногорско-приморски Амфилохије и председник Србије Борис Тадић.

У Патријаршијској капели Симеона Мироточивог биће служен помен који ће предводити митрополит Амфилохије и викарни епископ патријарха Павла Атанасије Хвостански са свештенством.

Помену присуствују и београдски надбискуп Станислав Хочевар, ватикански нунције у Београду Орландо Антонини и кардинал Франц Роде.

У име Министарства вера у поворци је био и државни секретар Драган Чуровић.

Тело патријарха Павла дочели су многобројни верници окупљени исред Саборне цркве, где ће после помена бити изложено тело патријарха Павла.

--------------------------------------------------------------------------

Принц Карађорђевић: Српски народ остао без духовног вође

Принц Александар Карађорђевић са породицом упутио је изразе најдубљег саучешћа Српској православној цркви и њеним верницима поводом смрти Његове светости патријарха Павла наводећи да је српски народ остао без духовног вође.

„Веома, веома дубоко сам ожалошћен вешћу да је Његова светост патријарх српски господин Павле уснуо у Господу. Српски народ је остао без побожног духовног вође, нарочито у тренутку када је будућност Косова и Метохије, колевке Српске православне цркве, неизвесна”, наведено је у саопштењу.

Породица Карађорђевић је у телеграму саучешћа Српској православној цркви, њеним верницима у Србији и широм света, читавом народу српском и свим грађанима Србије позвала све вернике да се помоле за покој душе српског партријарха.

--------------------------------------------------------------------------

Влада прогласила тродневну жалост у Србији

Поводом смрти атријарха српског Павла Влада Републике Србије је на данашњој седници прогласила тродневну жалост у Републици Србији.

Дани жалости су 16, 17. и 18. новембар 2009. године, наводи се у саопштењу Владе Србије.

--------------------------------------------------------------------------

Премијер Цветковић: Патријарх је показивао на пут мира и правде

Председник Владе Србије Мирко Цветковић изјавио је да су смрћу патријарха српског Павла, Српска православна црква и народ изгубили мудрог поглавара који је и у најтежима временима „показивао пут мира, правде и људскости”.

Смрт патријарха је „тужан догађај за српски народ и велики губитак за Србију. Српска православна црква и српски народ изгубили су мудрог поглавара, који је верницима и свештенству и у најтежим временима за Србију, показивао пут мира, правде и људскости”, истакао је премијер.

Он је у изјави достављеној из Владе, указао да су Синод СПЦ, сви архијереји, свештеници и монаси, као и верници у земљи и дијаспори „имали духовног вођу са снагом народне мудрости на којег као народ и држава можемо да будемо поносни”.

--------------------------------------------------------------------------

Јеремић: Тежак моменат за државу и народ

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да је смрт партијарха Павла ненадокнадив губитак и да очекује да сви буду уједињени „у овом тешком моменту за државу и народ”.

„Уверен сам да ћемо сви бити уједињени око одра патријарха Павла. Мислим да ће бити изузетно важно да тако уједињени останемо и након његове сахране”, рекао је Јеремић у обраћању полазницима нове генерације Дипломатске академије.

Изражавајући у име Министарства спољних послова и у своје лично име саучешће Сабору Српске православне цркве, свештенству и вреницима, он је истакао да је свима била част да буду савременици једне такве изузетне духовне личности, „чију су светост живота и великодушност препознавали не само верници, већ и сви људи добре воље”.

--------------------------------------------------------------------------

РПЦ: Смрт патријарха Павла велики губитак за православље

МОСКВА – Смрт патријарха Српске православне цркве Павла представља велики губитак за православље, изјавио је заменик шефа Одељења Руске православне цркве за међународну сарадњу протојереј Николај Балашов.

Он је казао да је патријарх Павле био „симбол јединства српског народа” и велики пријатељ Руске православне цркве.

Патријарх Павле био је „истински праведник нашег времена”, истакао је протојереј Балашов.

„Цео српски народ га је за време живота поштовао као да је светац”, рекао је представник Московске патријашије РПЦ за РИА Новости.

Чак и последњих година, додао је, када се лечио на Војно-медицинској академији у Београду, патријарх Павле био је симбол духовног јединства српског народа”.

„Његова смрт је велики губитак за светско православље”, истакао је Балашов.

--------------------------------------------------------------------------

Дачић упутио саучешће СПЦ-у, верницима и српском народу

Заменик премијера и министар унутрашњих послов Србије Ивица Дачић упутио је телеграм саучешћа Светом архијерејском синоду Српске православне цркве, верницима и српском народу поводом смрти патријарха Павла.

„Његова светост, српски патријарх Павле напустио је овоземаљски живот тихо као што је и живео. Посветио је живот молитви за нас, а његова милост и реч биле су нам утеха и нада. Мисија патријарха Павла заувек ће остати у историјском памћењу српског народа”, навео је Дачцић у телегтраму саучешћа.

„Православном свету, српском народу, православој цркви и свакоме од нас појединачно, дело патријарха Павла треба да буде путоказ како проћи кроз сва искушења, сачувавши веру и љубав према Богу и свом народу”, истакао је Дачић.

--------------------------------------------------------------------------

Поглавари СПЦ од Светог Саве до Павла

Патријарх српски Павле, који је преминуо у 95. години, био је 44. поглавар на трону Светог Саве и шести патријарх јединствене Српске православне цркве, од 1920.

Самосталност (аутокефалност) српске цркве успоставио је 1219. Свети Сава, који је био и први архиепископ самосталне српске цркве.

Јоаникија II дванаестог архиепископа српског уздигао је у ранг патријарха цар Душан 1346. у склопу припрема за проглашење царства.

Након уништења српске државе, падом Смедерева 1459, Турци су српску патријаршију, са средиштем у Пећи, обновили 1557. и она је у веома тешким условима, при чему се појединим патријарсима не зна тачна судбина, постојала до 1766. када је од стране турских власти и дефинитивно укинута.

Од времена Велике сеобе Срба 1690. у Срему (касније у Сремским Карловцима) налазило се ново верско средиште православних Срба надлежно за оне који су се налазили у земљама Хабзбурга (Аустрија и доцније Аустроугарска).

Њихова званична титула била је митрополит, али су они титуларно називани патријарсима, иако ово високо звање никада нису и формално имали.

Обновом нововековне српске државе, Српском револуцијом почетком 19. века, београдски митрополити су постали поглавари цркве у ослобођеној Србији, кнежевини и потом краљевини, али они нису имали надлежности ван граница тадашње Србије.

Српска патријаршија која је окупила све православне Србе оформљена је , након векова подвојености, тек формирањем Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

Године 1920. уз неопходну сагласност Цариградске Васељенске патријаршије тим чином поново је успостављена јединствена Српска црква, надлежна за све православне Србе. Међу Србима памте се најпре утемељитељ СПЦ Свети Сава, затим Арсеније III Царнојевић, патријарх Варнава и Герман, а том списку придружио се данас и Павле, који је на челу СПЦ био од 1990. до 2009.

Бета/Танјуг

[објављено: 15/11/2009]

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Preminuo-patrijarh-Pavle.sr.html

Последњи пут ажурирано ( недеља, 15 новембар 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 31 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.