header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Сахрањен Патријарх Павле Штампај Е-пошта
четвртак, 19 новембар 2009

четвртак, 19. нов 2009, 00:00 -> 16:59

Сахрањен патријарх српски Павле

Image       У манастиру Раковица сахрањен Његова светост патријарх српски Павле. Испред Храма светог Саве служено опело. Од патријарха Павла опростили су се митрополит црногорско-приморски Амфилохије, патријарх васељенски Вартоломеј и председник Србије Борис Тадић. Неколико стотина хиљада грађана испратило преминулог српског патријарха.

Србија се данас опростила од Његове светости Патријарха српског Павла. Крај његовог одра у Саборној цркви прошло је пола милона људи, а стотине хиљада грађана на улицама Београда опростило се од верског поглавара који је због световне скромности и монашке преданости јеванђеоским вредностима називан "свецем који хода".

Патријарх српски Павле сахрањен је око 14 часова у манастиру Раковица у Београду.

Тело патријарха Павла положено је крај гроба патријарха Димитрија, који се на челу Српске православне цркве налазио од 1920. до 1930. године.

Помен су служили васељенски патријарх Вартоломеј и митрополит црногорско - приморски Амфилохије са архијерејима и свештенством, а прочитана је порука патријарха Московског и сверусије Кирила.

Сахрани су присуствовали сви епископи СПЦ и држвани врх Србије - председник Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић и председница парламента Славица Ђукић-Дејановић, као и бивши премијер Србије Војислав Коштуница и премијер Републике Српске Милорад Додик.

Током сахране двориште је било пуно грађана, а испред манастира је било неколико хиљада људи који нису могли да уђу у двориште, али су дочекали долазак ковчега са телом патријарха Павла.

Сахрана је обављена без присуства камера и без преноса на телевизији.

 

Опело код Храма светог Саве

Хиљаде грађана окупиле су се у раним јутарњим часовима испред Храма светог Саве, где се служило опело упокојеном патријарху српском Павлу.

Опело патријарху Павлу, служили су патријарх васељенски Вартоломеј и чувар трона Српске правсолавне цркве митрополит Амфилохије са епископима и свештенством. Опело је почело у 11 сати на платоу испред Спомен-храма светог Саве у присуству десетина хиљада грађана.

Молитву за покој душе патријарха Павле саслуживали су и поглавари других православних цркава, патријарх Румунске православне цркве Данило, архиепископ Албанске православне цркве Анастасиос и митрополит Православне цркве чешких земаља и Словачке Христифор.

У  опелу су чинодејствовали и митрополити Руске православне цркве, мински и слуцки Филарет, Јерусалимске патријаршије Исахије, Александријске патријаршије Петар и Грузијске патријаршије митрополит Герасим, а у име Атинске и Кипарске архиепископије митрополити Еласоноса Василије и Пафоса Георгије.

У званичној делегацији Свете горе Атонске били су игуман Светог манастира Пантократора, архимандрит Гаврило, игуман Светог манастира Филотеја, архимандрит Никодим и јеромонах Серафим Хиландарац.

Америчку православну цркву представљали су епископ Квебека Иринеј и архимандрит Закхеј, а Конференцију европских цркава генерални секретар Колин Вилијамс.

Опелу је присуствовао председник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић, стотинак посланика Скупштине Србије из свих парламентарних странака, државне делегације земаља у окружењу, као и министари који су се пешке из Владе Србије упутили ка Светосавском платоу.

Испред Храма светог Саве били су породица Карађорђевић, градоначелник Београда Драган Ђилас, председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић и представници свих посланичких група у парламенту.

 

У Саборној цркви служена заупокојена литургија 

У београдској Саборној цркви, пред одром патријарха српског Павла служена је заупокојена литургија коју је предводио Његова светост патријарх васељенски Вартоломеј, уз саслужење митрополита црногорско-приморског Амфилохија.

Литургију, која је почела у 7.30 часова, служили су и сви архијереји СПЦ из земље и велики број из расејања.

Литургији је присуствовао и велики број верника, бројни државници и високе црквене и верске делегације из земље и иностранства.

Отворени ковчег са телом патријарха из Саборне цркве изнет је у 9 и 50 часова. Ковчег су изнели  епископи СПЦ. Испред цркве је већ била формирана поворка коју предводе црквени великодостојници.

Десетине хиљада грађана од јутра је окупљено испред цркве и у околним улицама.

Погребна молитвена поворка кренула је најављеном трасом, улицама кнеза Симе Марковића, Поп Лукином и Бранковом улицом до Зеленог венца.

Погребна кола зауставила се у близини Народне библиотеке, одакле је ковчег са телом патријарха Павла пренет на плато испред Спомен-храма на Врачару, где је у 11 часова почело опело. 

 

Грађани се од јутрос окупили у манастиру Раковица

И у порти манастира Раковица грађани су од јутарњих часова одавали пошту и палили свеће за покој душе поглавара Српске православне цркве.

У манастиру Раковица литургију је јутрос служио епископ липљански Теодосије.

Грађани који су присуствовали литургији остали су у манастирској порти како би присуствовали последњем испраћају српског патријарха.

Од Храма светог Саве ковчег са патријарховим посмртним остацима, у пратњи црквених великодостојника, прошао је преко Булевара ослобођења, Аутокоманде, Трошарине и потом улицама Црнотравском, Борском, Мишка Крањца и Патријарха Димитрија.

На основу одлуке Одбора за организовање сахране патријарха српског Павла, Радио-телевизија Србије директно је преносила сахрану, а преузимање сигнала преноса, као и коришћење снимка, омогућено је свим домаћим и страним електронским медијима.

Интернет портал РТС-а, такође је, путем видео стрима, преносио сахрану. 

 

Митрополит Амфилохије: Онај кога губимо остаје са нама

Митрополит црногорско - приморски Амфилохије поручио је да је патријарх Павле, "свети старац", који је ових дана пробудио скривену доброту, човекољубље, богољубље и братољубље у људима који су га на одру препознали као свог најрођенијег.

"Није нимало случајно да се овај скромни и тихи човек, преобразио у светлост и посао светиљка која на гори стоји. Сведоци сте сви ви сабрани око његовог одра", рекао је Амфилохије.

"Ово је радоносна туга, јер осећамо и знамо да онај кога губимо, остаје са нама и међу нама, постајући још присутнији међу нама духом светим", рекао је митрополит.

Овај покојник, рекао је Амфилохије, човек је дубоке и стамене вере Христа Бога, он је на боголики начин реч претворио у дело, дајући делу смисао вечни и непролазни.

Патријарх Павле је говорио да се зло се у другима не може излечити злом у себи, нагласио је митрополит Амфилохије, истом љубављу волео је свој народ и сваки други народ, сваког човека као боголико биће.

"Господе, подари слуги верноме оцу нашем, патријарху Павлу, вечно царство твоје, за којим је живео и чезнуо. У име оца, сина и свтога духа, амин", рекао је Амфилохије.

 

Патријарх Вартоломеј: Подарен Србији када јој је навише требао

Патријарх Павле био је богослов широкога знања, самилостан, помирљив човек отворених хоризоната, који је осећао додир са савременом стварншоћу, рекао је васељенски патријарх Вартоломеј.

"Народе српски почни да ридаш, да горко наричеш и уздишеш и изражавај тугу своју по заслузи његовој", рекао је Вартоломеј.

Његов лик зрачио је светошћу и праведношћу, био је човек непрекидне молитве, благ, миран, али и борац који не зна за узмицање и спреман на сваку жртву, истакао је Вартоломеј.

Вартоломеј је нагласио да је патријарха Павла Српској православној цркви Бог подарио у тренутку када су српски народ и црква имали највише потребе за тим.

 

Председник Тадић: Захвални смо за моралне поуке

Председник Србије Борис Тадић опростио се од упокојеног патријарха српског Павла, уз захвалност за његова дела и моралне поуке које је оставио у наслеђе српском народу.

"Верујем да делим мишљење грађана изражавајући захвалност патријарху Павлу што је увек постојао и што постоји испред свих нас својим делом и речима да увек будемо људи и да никада на зло других не одговарамо злом у себи", рекао је председник Тадић.

 

Опелу присуствовале бројне државне делегације

На Светосавском платоу опелу су присуствовали председник Црне Горе Филип Вујановић, председник Македоније Ђорђе Иванов, премијер РС Милорад Додик, председник Скупштине БиХ  Небојша Радмановић, председавајући Савета министара БиХ Никола Шпирић,  заменик министра спољних послова Грчке Димитрис Друцас.

Опелу су присуствовали и потпредседник владе Бугарске Цветан Цветанов, представници министарства спољних послова Кипра, затим Будимир Лончар и Синиша Таталовић, саветници председника Хрватске Стјепана Месића, као и делегација словеначке владе и представници дипломатског кора.

Међу гостима били су  надбискуп београдски Станислав Хочевар, реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић и представник Ватикана кардинал Анђело Содано.

 

Патријарх Павле: О нашем времену

Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству.

Да ли ћемо ми те задатке, понављам и говорим опет, извршити најбољом снагом коју нам је Бог дао, и најбољом вољом, то зависи од нас. Ми се често изговарамо: да смо се родили у неко сретније и боље време, и ми би били бољи.

То је само изговор! Бог нам је дао снаге кад нас је поставио у ово време које су нам потребне, уз Његову благодатну помоћ, да ми издржимо, одолимо и извршимо своје задатке.

Ако ли снаге будемо расипали на ништавне ствари, нећемо их имати за оно што је најглавније. А поред тога, живећи супротно ономе што Бог заповеда, ми нећемо хтети после да идемо Његовим путем. И отићи ћемо у супротном правцу и заслужити муку вечну. Или блаженство Царства Небескога - "што око не виде, и ухо не чу, и на срце човеку не дође, што је спремио Бог онима који га љубе" (1 Кор. 2, 9), или муку вечну "где црв њихов не умире и огањ се не гаси" (Мк. 9, 44).

Из беседе Патријарха Павла (преузето са сајта СПЦ)

http://www.rts.rs/

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 19 новембар 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 79 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.