header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Под будним оком Великог брата Штампај Е-пошта
понедељак, 18 јануар 2010

Браћа из Београда надзиру Британију

Image       Професор на Кембриџу Огњен и његов брат докторанд на Оксфорду Реља Аранђеловић припадају елити научника који трагају за тајном вештачке интелигенције

 

Огњен Аранђеловић у свету науке представља оно што је Новак Ђоковић у свету тениса. Можда глобални свет истраживача нема званичну листу десеторице најбољих, али двадесетдеветогодишњи професор на Тринитију, најпрестижнијем Кембриџовом колеџу, сигурно је пласиран у самом врху неформалне ранг-листе највећих младих генијалаца. С тим да би био сјајан и на листи породичних дублова, јер његов шест година млађи брат Реља управо спрема докторат на конкурентском Оксфорду. Браћа из Београда налазе се на привременом научном раду на најугледнијим светским универзитетима, покушавајући да проникну у тајне вештачке интелигенције.

 

Огњен се бави компјутерском анализом слика. Циљ му је да компјутер „разуме” слику и препозна објекте на исти начин на који то чини људски мозак. Ако успе, то ће омогућити да кредитне картице и памћење на стотине цифара постану део прошлости! Компјутер ће ускоро, на основу изгледа лица, препознавати идентитет особе и аутоматски је пуштати у зграду, дати јој новац или одобрити приступ Интернету.

 

Огњен сада истражује аутоматски компјутерски надзор јавних места. Британци су опседнути тероризмом и милионима камера надгледају целокупну територију. Али, потребно је компјутерски детектовати инцидентно понашање у масама, јер је немогуће голим оком пратити сваку камеру и препознати сумњива лица. Тренутно нема компјутерских система који могу да реше овај проблем у земљи која има највише камера по броју становника.

 

– Већ су са мном контактирали министарство одбране Британије и лондонска полиција. Одбио сам да радим истраживања за министарство одбране Британије, јер су желели да моја истраживања употребе у војне сврхе. Они су желели да компјутер аутоматски препозна објекат на земљи који је потенцијални циљ бомбардовања. Сматрао сам да то није етично – каже Огњен Аранђеловић.

 

Обојица су прошли кроз решето најпрестижније београдске школе – Математичке гимназије. Огњен је 1997. године освојио сребро на интернационалној олимпијади из математике и, две године касније, кренуо је за Оксфорд.

 

 – Један од наших познатијих митова је да страни универзитети лове таленте по свету и одмах их по завршетку средње школе узимају под своје. Када хоћете на Оксфорд или Кембриџ, немогуће је да неко препозна доброг научника већ у средњој школи. Дакле, ја сам се пријавио сам. Отишао сам на интервју и разговарао са будућим туторима. Постављали су ми комплексна питања, нешто о свемиру, на која ни у лудилу нисам могао да тачно одговорим. Али њих занима начин на који размишљате, како прилазите проблему којем раније нисте били изложени. Примили су ме на један од неколико најбољих колеџа на Оксфорду – Сент Џонс. Цена школарине је била 15.000 евра годишње. Мајка и отац су дали стан под хипотеку, али тај кредит је био довољан само за први део прве године. Међутим, после извесног времена, тутор ми је рекао: „Остаћеш, не питај како, али универзитет те ослобађа плаћања”.

 

Огњен им се одужио: већ од прве године постао је најбољи на електротехничким наукама и на крају приграбио титулу студента генерације:

 

– На Оксфорду или завршиш за четири године, или одлазиш са факултета. Нема ту много мудрости.

 

А, када сте најбољи на Оксфорду, онда су вам сва врата отворена. Тек тада следи лов на таленте. Једна од понуда је уследила са конкурентског Кембриџа. Желели су да Огњен докторира код њих. Мултинационалну корпорацију „Тошиба” су занимала Огњенова истраживања, такозвано компјутерско препознавање лица, па је финансирала његов докторат.

 

Докторирао је на најпрестижнијем Кембриџовом колеџу Тринити, академској институцији са највише нобеловаца на свету. Више није морао да брине о егзистенцији. У 26. години је докторирао и постао професор информационог инжењеринга. Стекао је још једну славну титулу – првог Србина професора на Тринитију. Годину дана после њега, професор је постао и физичар Зоран Хаџибабић.

 

Млађи брат Реља је после Математичке гимназије кренуо путем старијег брата. Пријавио се на Тринити, баш у време док је Огњен радио докторат. Будући да је већ знао правило Тринитија – ако је неко довољно добар, Тринити ће вам пронаћи паре – завршио је без кредитног задуживања мастер студије информатике на Кембриџу. Пошто је Огњен већ постао професор, Реља је искористио научни прелазни рок и уписао докторат на Оксфорду. Сада је на првој години, игра билијар за Оксфорд и кошарку за колеџ Цркве Исуса.

 

Александар Апостоловски

 

---------------------------------------------------

Би-Би-Си финансира пројекат претраживања видео записа

Реља се бави визуелним претраживањем великих колекција видео записа, за шта је заинтересован Би-Би-Си. Национална британска ТВ станица финансира истраживачку групу на Оксфорду, којој припада млађи брат Аранђеловић. Рељин супервизор на Оксфорду и највећи стручњак на свету у области „компјутерског вида” професор Ендру Зисерман такође не жели да има ништа са истраживањима у војне сврхе.

 

[објављено: 08/01/2010]

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Braca-iz-Beograda-nadziru-Britaniju.sr.html

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 18 јануар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 37 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.