header image
Устоличен Патријарх српски Иринеј Штампај Е-пошта
субота, 23 јануар 2010

Устоличен патријарх српски Иринеј

          Патријарх српски Иринеј устоличен у Саборној цркви у Београду након служења свете архијерејске Литургије. Церемонији присиствовали сви архијереји, као и највиши државни функционери, представници других цркава и верских заједница.
 
Image

Епископ нишки Иринеј устоличен је у Саборној цркви у Београду за 45. патријарха Српске православне цркве.

Знамења патријарха, панагију архиепископа (икону), жезло и белу пану (капу) Иринеју је уручио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је био чувар трона СПЦ од смрти патријарха Павла 15. новембра 2009. године.

Нови српски патријарх Иринеј поручио је, након свечаности устоличења, да је ово велики тренутак и велики дан за њега лично, а верује, како каже, и за наш народ и нашу Цркву јер је српски патријарх увек представљао пред Богом историју свог народа, делио судбину његову, радост, али и његову трагедију. "О томе говори историја", додао је патријарх Иринеј.

Патријарх је рекао да "његово срце дрхти као да га ветар покреће, да је устрептало великом свешћу и сазнањем у питању да ли је достојан овог високог звања и ове високе почасти".

"Зашто се овога тренутка моја мисао усмерава према Богу, спаситељу нашем, архипастиру нашем који ме је добротом и милошћу својом наградио", рекао је патријарх и додао да зна да је његов избор дело милости и љубави Божје, дело које обавезује и тражи достојан одговор.

 

Црква битна у очувању јединства српског народа

Говорећи о задацима српске цркве, нови патријарх је рекао да СПЦ треба да помогне Србији у одбрани Косова и Метохије, као и да очува јединство српског народа.

"Имамо много задатака, да помогнемо нашој држави да одбрани Косово и Метохију. Црква мора ту помоћи не жалећи ни труда и ако треба чак ни страдања", поручио је нови патријарх.

Иринеј је рекао да је Косово "наша света земља, наш Јерусалим".

"Ако ми заборавимо Косово, заборавиће и нас Косово. Главно устоличење је у Пећи тамо је трон српских патријараха. Србија без светиња и Косова није Србија. Србија без Косова је без душе, без ума и срца", рекао је Иринеј.

Патријарх је позвао на јединство српске цркве истакавши да је један од њених задатака да "сједини и очува" српски народ који живи у разним деловима света.

"Имамо и других обавеза, да сјединимо наш народ и да очувамо јединство, то је био исконски задатак Цркве у свим временима", рекао је Иринеј и додао да је СПЦ увек помагала српском народу и помогла му да се "очува".

Обраћајући се епископима, нови патријарх је рекао да СПЦ има још пуно задатака, али да ће се о томе епископи договарати на црквеним саборима.

"Сви смо позвани да носимо крст и наш је крст веома тежак и зато вас позивам да га заједно носимо", рекао је Иринеј и поручио епископима да очекује да заједно "крмане црквом Христовом".

Нови патријарх је рекао да ће пратити пут светог Саве, утемељитеља СПЦ.

"Нема потребе да тражимо којим путем да кренемо. Свети Сава нам је трасирао пут ка Христу ка правди ка истини и нема потребе да тражимо пут већ само да га следимо", рекао је Иринеј и поменуо рад неких од својих претходника Гаврила, Викентија, Германа и Павла који су, како је навео, следили светосавски пут.

"Желим да се угледам на наше претке и да их следим њиховим путем и њиховим примером", рекао је Иринеј и додао да српски народ никада није оскудевао у "божјим људима" на које може да се угледа у животу.

Епископ нишки Иринеј, који је предводио Лутургију, изабран је јуче на Сабору СПЦ за патријарха, а према црквеном уставу, патријарх се устоличава дан после избора.

То је прво устоличење да би, како је објаснио епископ бачки Иринеј, "нови патријарх почео да дела".

Устоличењу су присуствовали председница Скупштине Србије Славица Ђукић- Дејановић, премијер Мирко Цветковић, заменик премијера Ивица Дачић, министар вера Богољуб Шијаковић, градоначелник Београда Драган Ђилас, премијер Републике Српске Милорад Додик, београдски надбискуп Антон Хочевар, принц Александар Карађирђевић као и представници других цркава и верских заједница.

Присутни су били београдски надбискуп Станислав Хочевар, реис ул улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић и муфтија србијански те заједнице Мухамед Јусуфспахић.

 

Прави наследник блаженопочившег патријарха Павла

У првој изјави након избора, владика нишки Иринеј рекао је да је његов избор била воља Божја и воља Светог архијерејског сабора.

"На ту часну и тешку дужност изабран сам уз помоћ браће архијереја са којима ћу заједно носити бреме и све проблеме", рекао је владика Иринеј непосредно по избору.

Они који га боље познају кажу да новог патријарха краси скромност, благост, ученост и речитост и да је, као такав, прави наследник његовог оданог пријатеља блаженопочившег патријарха Павла.

За новог патријарха се каже и да ће бити наклоњен добрим односима са свим црквама и верским заједницама.

Иринеј је за патријарха изабран "апостолским жребом" пошто су га претходно остали чланови Светог архијерејског синода изгласали за једног од три кандидата, заједно са митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем и владиком Иринејом бачким.

Према уставу СПЦ свечано устоличење српског патријарха биће одржано у Пећкој патријаршији, историјском седишту СПЦ, на Косову и Метохији, а датум ће бити утрвђен накнадно.

 

Биографија новог патријарха 

Епископ нишки, његово преосвештенство господин Иринеј (Гавриловић) рођен је у селу Видова код Чачка 1930. године од оца Здравка и мајке Милијане.

На крштењу добио је име Мирослав.

У родном селу завршио је основну школу, а потом гимназију у Чачку. По завршетку гимназије уписао се и завршио Богословију у Призрену, а потом и Богословски факултет у Београду.

По завршеном факултету одлази у војску. По повратку из војске убрзо бива постављен за суплента (професора) Призренске богословије.

Пре ступања на дужност професора октобра месеца 1959. године у манастиру Раковица, од стране Његове Светости Патријарха Германа, прима монашки чин, добивши монашко име Иринеј.

Истога месеца на дан св. Петке 27.октобра 1959. у цркви Ружица испод Калемегдана, бива рукоположен у чин јеромонаха.

Док је као професор у Призренској богословији службовао бива упућен на постдипломске студије у Атину.

Године 1969. године бива постављен за управника Монашке школе у манастиру Острог, одакле се  враћа у Призрен и бива постављен за ректора Призренске богословије.

Са те дужности 1974. изабран је за викарног епископа Његове Светости Патријарха Српског са титулом епископа моравичког.

Годину дана касније, 1975. изабран је за епископа нишког, а 22. јануара 2010. године, на Сабору СПЦ, изабран је за новог српског патријарха.

 

Папа Бенедикт XVI и кардинал Каспер честитали Иринеју

Поглавар Римокатоличке цркве папа Бенедикт XVI и председник Папског већа за промовисање јединства међу хришћанима кардинал Валтер Каспер честитали су данас новом патријарху српском Иринеју избор и изразили наду да ће две цркве продубити сарадњу.

У честитки коју је потписао кардинал Каспер насловљеној "његовој светости Иринеју, архиепископу Пећком, митрополиту београдско-карловачком, патријарху српском" изражава се задовољство избором новог поглавара СПЦ.

"Нека вам Господ подари многе духовне дарове, мудрости, јакости и разборитости да би могли да служите Цркви Христовој са његовом истом љубављу", наведено је у честитки коју је пренела Апостолска Нунцијатура.

Наглашавајући сећање на сусрете са српским епископима "у многим приликама", у честитки се изражава велика нада у сарадњу између две цркве.

Кардинал Каспер је посебно изразио радост због, како је навео, скорог виђења у Београду.

http://www.rts.rs

Последњи пут ажурирано ( субота, 23 јануар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 6 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.