header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Вартоломеј истанбулски о припреми уједињења са латинима Штампај Е-пошта
среда, 14 август 2024

 Истанбулски патријарх Вартоломеј дао је интервју америчкој католичкој публикацији The Pillar, у којем је било речи о низу тема.

Једна од најважнијих тема био је приступ датуму прославе Васкрса 2025. године. Те године ће у хришћанским црквама бити велика славља поводом 1700. годишњице Првог васељенског сабора. С обзиром на то, у току је блиски рад између Католичке цркве и Истанбулске патријаршије.

Како је истакао Вартоломеј, обе структуре су створиле комисију која треба да ради на питањима заједничког обележавања Васкрса. Вартоломеј, притом, није одговорио на новинарско питање како ће на ово реаговати друге помесне Цркве, рекавши да се са њима ради по овом питању како таква акција не би створила још веће поделе, већ напротив. приближи их овом процесу. Штавише, Вартоломеј је још једном изјавио да крајња тачка садашњих процеса треба да буде јединство православних са католичким јеретицима.

„Нема сумње да ће о овом питању, између осталих, расправљати и недавно основана Заједничка планска комисија цркава Рима и Цариграда, која је већ почела да испуњава своје обавезе у припреми прославе 1700. годишњице Никејског сабора.

Пратимо овај процес молитвом и надом у коначни заједнички договор и позитиван искорак.

Међутим, желимо да истакнемо да овакав споразум ни на који начин не би требало да ствара додатну тензију између наших Цркава, а посебно између различитих помесних православних цркава. Напротив, требало би да послужи као одлучујући корак на нашем заједничком путу ка јединству“.

После овога, Вартоломеј је изјавио да од првих дана Специјалне војне операције осуђује Русију.

Као Васељенска Патријаршија, од првог дана смо врло јасно осудили рат у Украјини и изјавили да се руска инвазија на једну суверену земљу ни на који начин не може назвати „светим ратом“, већ је у ствари „ђаволски“ рат!

Више пута смо понављали да рат није решење и да га никада не треба разматрати, чак ни као крајње средство. Чин међусобног убијања, брат против брата, најодвратнији је и најнеприхватљивији знак деструктивног и дегенеративног стања којег човечанство, нажалост, остаје талац.

Ови цитати о осуди рата у Украјини и осуди рата уопште су веома значајни у светлу чињенице да је Вартоломеј раније изјавио да се моли за успех турског оружја у Сирији, где су убијали муслимански војници, укључујући и хришћане, на територији друге државе.

Истанбулски патријарх је у свом писму председнику Турске навео: „По предању наше Цркве, увек се молимо за стање у држави, здравље нашег руководства, срећу и добру вољу нашег народа. Нисмо заборавили на стотине интерно расељених лица због сукоба на територији наших јужних суседа и посебно у Сирији. ...Молимо се да ви и турске оружане снаге доведу до успеха и да операција „Маслинова гранчица“ донесе мир региону као што и њено име обећава“.

Испоставља се да је било потребно операцију једноставно назвати „Маслинова гранчица“ да би рат постао „благословен“, а истанбулски патријарх Вартоломеј не би прогласио да су сви ратови и оружани сукоби зло.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( среда, 14 август 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 73 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.