header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Леонид Савин: Застрашујући аспекти вештачке интелигенције Штампај Е-пошта
недеља, 08 септембар 2024

 Вештачка интелигенција, једна од кључних савремених технологија које се брзо развијају и налазе примену у многим областима, све више се користи у деструктивне сврхе у рукама америчке војске и обавештајних агенција, пише руски геополитичар Леонид Савин за сајт “Геополитика”.

Један од примера се односи на искривљавање стварности у Венецуели. Како би избегли казне за подстицање протеста, опозициони стратези примењују нови трик за манипулацију медијима, тако што креирају виртуелне водитеље вести, који објављују антивладине постове на друштвеним мрежама. Овај иновативни приступ, који користи виртуелне аватаре, део је пројекта “Операција ретвит”, која креаторима омогућава да избегну законску одговорност, додаје руски геополитичар.

Епизоде ​​”Операције ретвит” се емитују на различитим дигиталним платформама, укључујући Икс, Јутјуб, ТикТок, Фејсбук и Инстаграм. На овим каналима аватари деле лажне информације о актуелним темама у Венецуели. Прва епизода, која је емитована 14. августа, била је фокусирана на број притворених људи након председничких избора и на последице политичка криза на економију.

Наравно, све је то приказано са становишта опозиције и интереса главних покретача актуелне кризе – САД, а не народа Венецуеле и његовог суверенитета.

Вероватно су ову, прилично иновативну стратегију, смислили стручњаци из Стејт департмента. Редовни новинари подлежу кривичном гоњењу због неистинитих информација, што је, у овом случају, искључено.

Сличну ситуацију имамо и у Јужној Кореји, у којој тренутно постоји и бум еротских и порнографских фалсификата. Ови случајеви су забележени у око 150 средњих школа широм земље.

Корејска група за женска права “Воменлинк” недавно је саопштила да се жене у овој земљи осећају незаштићене, јер им држава не пружа адекватну правну заштиту. Али ове технике прве свега користе политички мотивисани активисти, од којих се неки случајеви забележени и у САД, примећује Савин.

У августу 2024, на пример, високи званичници из Мичигена, Минесоте, Новог Мексика, Пенсилваније и Вашингтона послали су писмо Илону Маску, у коме су тврдили да им је чет-бот са друштвене мреже Икс давао лажне информације за рокове о гласању убрзо након што се председник Џозеф Бајден повукао из председничке трке.

Илон Муск је изашао у сусрет званичницима и чет-боту је наложено да кориснике који постављају питања о изборима упути на званичну веб страницу владе. Слично се десило и у Алабами, Индијани, Охају и Тексасу. Није познат разлог због кога је до овог дошло.

Шта је мултимодална вештачка интелигенција

Постоји, међутим, и супротан приступ од фалисиковања реалности, а то је темељна и пажљива анализа података, што је теоретски примењиво у најразличитијим областима, али, за сада, то пре свега користе америчка војска и обавештајне службе.

Директор за податке и дигиталне иновације у Националној обавештајној агенцији САД Марк Менсел недавно је објавио да је ова агенција почела да примењује алгоритме вештачке интелигенције на основу и визуелних и текстуалних података. Амерички обавештајци су деценијама прикупљали огромну количину података које су добијали са сателитских снимака. Међутим, обрада ових података захтева много времена.

У те сврхе постоје модели који раде искључиво са текстом. Други облици вештачке интелигенције могу да повежу текст са сликама.

Сада америчке војне и обавештајне агенције тврде да постоји још новији приступ, који се назива “мултимодална вештачка интелигенција”. Његова главна карактеристика је то што може да доведе у везу различите врсте информација о истом објекту, као што су речи, фотографије или видео, на исти начин на који људски мозак повезује идеје или сећања са информацијама које добија од чула.

Говорећи на конференцији Савеза обавештајних служби и националне безбедности САД, менаџер програма ДАРПА Вилијам Корви изјавио је да мултимодална вештачка интелигенција може да ради и са чулима која људи не поседују, као што су инфрацрвене снимци, радио и радарски сигнали или сонари.

“Замислите унакрсне системе, који могу да координирају визуелне и лингвистичке информације и друге типове сензора, који су доступни искључиво роботима, а не и људима”, рекао је том приликом с усхићењем Корви.

Савремени алгоритми вештачке интелигенције данас више не обрађују само текст, већ и слике и видео-записе, а користе и разне врсте сензорних података. То је метода коју већ увелико користи америчка војск

а.И ФБИ користи сличну технологију која се заснива на вештачкој интелигенцији. Посебно ЦИА одељење покренуло је интерни алат за вештачку интелигенцију, у стилу четГПТ-а, који аналитичарима омогућава “бољи приступ интелигенцији отвореног кода”.

НСА је образовала Центар за безбедност вештачке интелигенције, који је фокусиран на заштиту “националне вештачке интелигенције, кроз сарадњу са индустријом, академским круговима, обавештајном заједницом и другим владиним партнерима.”

Ове нове технологије ће вероватно омогућити неке предности америчкој војсци и безбедносним службама. Међутим, постоји и друга страна медаље: све ове методе ће примењивати и противници Вашингтона, најпре Кина и Русија, као и читав низ других држава.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

Извор: "РТ Балкан"

 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( недеља, 08 септембар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 21 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.