header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Изазивач раскола већег од папиног бави се "климатским променама" Штампај Е-пошта
понедељак, 09 септембар 2024

 Вест преносимо аутентично са сајта "Ортодокстајмс":

Васељенски патријарх: Црквени живот је примењена екологија

Васељенски патријарх Вартоломеј је у свом обраћању на конференцији о климатским променама, коју је организовала Северноегејска област поподне 6. септембра 2024. године, истакао многе еколошке иницијативе и акције које је Васељенска патријаршија предузела у протекле четири деценије.

Патријарх је истакао кључну улогу Велике Христове Цркве у мобилизацији хришћанског света и увођењу еколошких питања у екуменске дијалоге. Такође  је подсетио на то да су хришћанске Цркве и међухришћанске организације широм света, на предлог  Васељенске патријаршије, прихватиле 1. септембар за Дан индикта – дан посвећен молитви за природну средину,

Нагласио је да је Велика Христова Црква проширила свој апел и ван хришћана како би  у рад на еколошким питањима увела  све религије и људе добре воље, позивајући на уједињене напоре да се очува интегритет творевине.

„Еколошко сведочење Васељенске патријаршије подстакло је богословска истраживања дубљих духовних, религијских и моралних димензија питања животне средине, истовремено наглашавајући екофилне аспекте хришћанске антропологије и космологије.

Богословски гледано, уништавање природне средине сматра се продужетком трагичне отуђености човечанства од Бога – „греха“ – што дубоко утиче на људску самосвест, односе са другима и повезаност између људског рода  и природе.

Православно богословље је било пионир у истицању космолошких димензија и последица греха у наше време. Јасно је да посвећеност Православља заштити творевине није настала само као одговор на савремену еколошку кризу.

Ово је била прилика за Цркву да артикулише, прошири и промовише своја екофилска начела. Тренутна еколошка криза била је катализатор, а не порекло, бриге и сведочења Цркве о животној средини.

Заштита природне средине је природни продужетак опита Цркве, одражава њен дубоко усађени еколошки етос и интегралну повезаност са свим аспектима њеног живота. Црквени живот је „примењена екологија“.

Сама Црква представља тријумф над идеологијама и праксама које негују еко-деструктивне тенденције, као што су егоцентричност, похлепа и равнодушност према другима и будућим нараштајима.

Васељенски патријарх је у свом говору истакао своју посвећеност наставку залагања у заштити животне средине, са посебним освртом на подизање свести међу младима.

На конференцији су говорили бивши председник Републике Грчке Прокопис Павлопулос и професори Стаматиос Кримизис и Христос Зерефос, председник и генерални секретар Атинске академије. Поред тога, други стручњаци и истакнуте личности дали су допринос дискусији, а регионални гувернер Северног Егеја, Константин Муцоурис, такође се обратио на скупу.

Превод: "Борба за веру"

Извор: https://orthodoxtimes.com/ecumenical-

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 09 септембар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 7 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.