header image
Дерикоже и саблазнитељи Штампај Е-пошта
среда, 09 октобар 2024
           "КРСТИО САМ ДЕТЕ, А КАД МИ ЈЕ СВЕШТЕНИК РЕКАО ЦИФРУ, НИСАМ ВЕРОВАО ШТА ЧУЈЕМ" Драго доживео шок у цркви у Војводини: "Тражио сам му фискални рачун, а онда..."

Да ли знате колико кошта крштење у Србији? Сигурни смо да не знате јер цена за ову црквену услугу званично не постоји, него се, према неком неписаном правилу, свештенику да у руке онолико колико сте у могућности. Ипак, поједине епархије имају своје ценовнике, па је тако свештеник у једном војвођанском месту породици наплатио услугу крштења чак 20.000 динара, због чега су му они тражили фискални рачун. Рачуна, наравно, нема.

Драго Р. из једног малог града у Војводини објавио је у Фејсбук групи "Правна питања и правна помоћ" недавно искуство које је имао са тамошњим свештеником. Он је, како је написао, у цркви заказао крштење своје петомесечне ћерке Милице. Није питао за цену јер је сматрао да цена није важна - свакако је желео да остави прилог цркви.

Ипак, доживео је непријатно изненађење када му је свештеник, након црквеног чина, затражио 20.000 динара. Каже да није очекивао оволику цену у тако малом градићу с мало парохијана односно домаћинстава.

"Ми смо из Београда, али смо желели да Милицу крстимо или у манастиру на Фрушкој гори или у некој цркви у Војводини, с обзиром на то да волимо тај део Србије. Заказли смо телефонски крштење у једној лепој црквици, не питајући колико кошта јер, помислио сам, свакако смо желели да дамо прилог цркви, у случају да је крштење бесплатно или да је нека мала цена у питању, надоместили бисмо прилогом“, прича Драго.

"Дајте ми фискални рачун"

На дан крштења, породица је упознала свештеника који ће крстити њиховог најмлађег члана. Ни тада нису причали о цени. После крштења, Драго је упитао оца колико је дужан.

"Рекао је 20.000 динара, ако ми није много. Погледао сам га и упитао да ли је то цена из њиховог званичног ценовника или ме пита произвољно да ли могу толико да дам. Казао је да је то цена крштења у њиховој цркви. Био сам пренеражен. То је заиста пуно. Шта раде они људи који имају више деце, па их, рецимо, крштавају у исто време. Треба 500 евра да оставе за тај чин? То није у реду", прича Драго.

Драго је, каже, без пардона рекао попу да је то много новца за крштење.

"Није проблем у парама, у смислу да их оставимо цркви као донацију и прилог. Али је проблем што црква има такву цену услуге у свом ценовнику, ако уопште цркве имају ценовнике. Колико знам, Српска православна црква званично нема ценовник, што је можда и погрешно јер онда епархије самостално одлучују о ценама, па је на једном месту крштење 10.000, на другом 20.000, на трећем бесплатно, а негде је по принципу колико даш".

Како даље објашњава, извадио је новчаник и уредно платио услугу, али је од свештеника затражио фискални рачун. Поп је, како нам прича Драго, рекао да нема фискалну касу.

"У Београду су цене крштења различите. У једној општини је 7.000, у другој 10.000. Али нисам чуо да у некој цркви крштење износи чак 20.000 динара. То није у реду према парохијанима и породицама са пуно деце. Баш сам се запрепастио и разочарао. Због тога сам и тражио фискални рачун, иако сам знао да га нећу добити. Нажалост, паре су ушле у сваку пору нашег друштва", каже разочарано Драго.

Извор: Курир/Нова

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

Последњи пут ажурирано ( среда, 09 октобар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 44 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.