header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Дерикоже и саблазнитељи Штампај Е-пошта
среда, 09 октобар 2024
           "КРСТИО САМ ДЕТЕ, А КАД МИ ЈЕ СВЕШТЕНИК РЕКАО ЦИФРУ, НИСАМ ВЕРОВАО ШТА ЧУЈЕМ" Драго доживео шок у цркви у Војводини: "Тражио сам му фискални рачун, а онда..."

Да ли знате колико кошта крштење у Србији? Сигурни смо да не знате јер цена за ову црквену услугу званично не постоји, него се, према неком неписаном правилу, свештенику да у руке онолико колико сте у могућности. Ипак, поједине епархије имају своје ценовнике, па је тако свештеник у једном војвођанском месту породици наплатио услугу крштења чак 20.000 динара, због чега су му они тражили фискални рачун. Рачуна, наравно, нема.

Драго Р. из једног малог града у Војводини објавио је у Фејсбук групи "Правна питања и правна помоћ" недавно искуство које је имао са тамошњим свештеником. Он је, како је написао, у цркви заказао крштење своје петомесечне ћерке Милице. Није питао за цену јер је сматрао да цена није важна - свакако је желео да остави прилог цркви.

Ипак, доживео је непријатно изненађење када му је свештеник, након црквеног чина, затражио 20.000 динара. Каже да није очекивао оволику цену у тако малом градићу с мало парохијана односно домаћинстава.

"Ми смо из Београда, али смо желели да Милицу крстимо или у манастиру на Фрушкој гори или у некој цркви у Војводини, с обзиром на то да волимо тај део Србије. Заказли смо телефонски крштење у једној лепој црквици, не питајући колико кошта јер, помислио сам, свакако смо желели да дамо прилог цркви, у случају да је крштење бесплатно или да је нека мала цена у питању, надоместили бисмо прилогом“, прича Драго.

"Дајте ми фискални рачун"

На дан крштења, породица је упознала свештеника који ће крстити њиховог најмлађег члана. Ни тада нису причали о цени. После крштења, Драго је упитао оца колико је дужан.

"Рекао је 20.000 динара, ако ми није много. Погледао сам га и упитао да ли је то цена из њиховог званичног ценовника или ме пита произвољно да ли могу толико да дам. Казао је да је то цена крштења у њиховој цркви. Био сам пренеражен. То је заиста пуно. Шта раде они људи који имају више деце, па их, рецимо, крштавају у исто време. Треба 500 евра да оставе за тај чин? То није у реду", прича Драго.

Драго је, каже, без пардона рекао попу да је то много новца за крштење.

"Није проблем у парама, у смислу да их оставимо цркви као донацију и прилог. Али је проблем што црква има такву цену услуге у свом ценовнику, ако уопште цркве имају ценовнике. Колико знам, Српска православна црква званично нема ценовник, што је можда и погрешно јер онда епархије самостално одлучују о ценама, па је на једном месту крштење 10.000, на другом 20.000, на трећем бесплатно, а негде је по принципу колико даш".

Како даље објашњава, извадио је новчаник и уредно платио услугу, али је од свештеника затражио фискални рачун. Поп је, како нам прича Драго, рекао да нема фискалну касу.

"У Београду су цене крштења различите. У једној општини је 7.000, у другој 10.000. Али нисам чуо да у некој цркви крштење износи чак 20.000 динара. То није у реду према парохијанима и породицама са пуно деце. Баш сам се запрепастио и разочарао. Због тога сам и тражио фискални рачун, иако сам знао да га нећу добити. Нажалост, паре су ушле у сваку пору нашег друштва", каже разочарано Драго.

Извор: Курир/Нова

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

Последњи пут ажурирано ( среда, 09 октобар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 43 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.