header image
Скупови подршке Владици Артемију Штампај Е-пошта
петак, 12 фебруар 2010

Скупови подршке владици Артемију

Аутор: Ј. Тасић

Image     Косовска Митровица, Београд - У Патријаршијском двору у Београду данас пре подне требало би да се одржи седница Светог архијерејског синода СПЦ, на коју је позван и епископ рашко-призренски Артемије (Радосављевић).

Реч је о наставку синодског заседања од четвртка, на којем би требало да се размотри стање и, како се незванично најављује, разреши питање управљања Епархијом рашко-призренском (ЕРП).

Током јучерашњег дана стигло је више незваничних најава окупљања испред Патријаршијског двора у Београду у знак подршке владици Артемију. Најављена је и могућност доласка свештенства и монаштва ЕРП.

Поводом последњих црквених спорова Скупштина заједница општина АП КиМ јуче је писмом обавестила патријарха српског Иринеја да „подржава владику Артемија у заједничкој борби за голу егзистенцију“. У писму се, између осталог, истиче да је „због своје наглашене националне и духовне улоге, коју има код Срба, владика Артемије изложен нападима великог броја невладиних организација и појединих државних медија, чија је улога у одвајању КиМ од Србије проблематична“. Од поглавара СПЦ очекује се да да „подршку српском и националном, а не европском и мондијалистичком“, уз наду да се „КиМ неће одвојити од своје матице, без обзира што садашња власт жртвује КиМ зарад уласка у ЕУ“.

- Непосредан повод за напад на владику Артемија је његово учешће на Српском народном сабору који је 4. фебруара Скупштина заједница организовала у северном делу Косовске Митровице. Када смо прошле јесени организовали Сабор у Београду, Синод је забранио владици Артемију и свештенству ЕРП да учествују. Последњи скуп одржан је на КиМ, владика је учествовао и говору критиковао председника Србије. Ово је директан одговор званичника државне власти - изјавио је за Данас Марко Јакшић, потпредседник Скупштине заједнице општина.

Он каже да је јучерашње писмо осим на адресу патријарха Иринеја, послато и поглавару Руске православне цркве патријарху Кирилу. Јакшић тврди да „то није мешање политике у црквене послове, јер је српски народ на КиМ верујући и самим тим део Цркве“. И Удружење грађана Рас из Новог Пазара обавестило је Синод СПЦ да подржава владику Артемија.

Неслагања и неспоразуми између црквене „владе“ и владике Артемија нагомилавани су последњих пет година, почев од спорног потписивања Меморандума о обнови цркава и манастира на Косову и Метохији, који је СПЦ потписала са косовским институцијама. У складу са синодским одлукама од 5. фебруара, синодска делегација је ове среде у манастиру Грачаница саслушала владику Артемија, уручила му одлуку о провери финансијског пословања ЕРП и по примању његове писане изјаве, најавила могућност увођења „привремене принудне управе“ у Епархију.

Дан касније у Патријаршији је одржано тајновито синодско „саветовање“ са кога је најпре процурело да је именован администратор за ЕРП, а потом да се цела ствар одлаже за данас. и да је на седницу позван и владика Артемије.

У седишту СПЦ нема званичних потврда да ли је пре два дана било разговора о увођењу „привремених мера“ у ЕРП.

Како Данас незванично сазнаје за дужност администратора у ЕРП био је виђен епископ милешевски Филарет (Мићевић), али, наводно, у црквеној „влади“ није било потребног сагласја за спровођење ове одлуке. Мада поједини медији истичу да је Синод монолитан и да је избор новог поглавара био „окидач“ за најновију акцију, у делу СПЦ спекулише се да су синодске одлуке о саслушању владике Артемија поводом „случаја“ архимандрита Симеона (Виловског) и поновној провери пословања ЕРП донете надгласавањем.

 

Прозивање владике Теодосија

У писму које је Скупштина заједница општина АП КиМ упутила патријарху Иринеју, између осталог, тврди се да је „центар напада на владику Артемија викар ЕРП епископ липљански и игуман дечански Теодосије“. Владика Теодосије прозван је и због „мешања у локалне изборе у општини Пећ, јер се ставио на страну тзв. проевропских режимских партија“. Марко Јакшић тврди да за наведене оптужбе Скупштина заједнице општина има доказе. У манастиру Високи Дечани негирају оптужбе. Како је Данасу речено, реч је о инсинуацијама које не доприносе добру српског народа и Цркве на КиМ.

 

Патријарх Иринеј са амбасадорима

Патријарх Иринеј имао је јуче у Патријаршијском двору одвојене званичне сусрете са амбасадорима Израела, САД, Аустрије и Шпаније Артуром Колом, Мери Брус Ворлик, Ињигом де Паласијом, Клеменсом Којом. Пријемима су присуствовали и члан Синода митрополит црногорско-приморски Амфилохије и викар патријархов Атанасије (Ракита).

http://www.danas.rs/danasrs/drustvo/skupovi_podrske_vladici_artemiju_.55.html?news_id=183620

Последњи пут ажурирано ( петак, 12 фебруар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 20 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.