header image
Алармантно: Нове путне исправе уопште нису безбедне Штампај Е-пошта
уторак, 02 септембар 2008

Лажни пасош са чипом за 100€

Понедељак - 01.09.2008

ImageНови биометријски пасош Србије ипак може бити фалсификован помоћу одређеног софтвера и технологије, и то за 100 евра!

Тако да наводно сигуран систем заштите пасоша који би требало да одврати терористе и криминалце од злоупотреба заправо може лако да се преокрене у њихову корист.

           Наиме, помоћу софтвера „голден ридер тул“ („Голден Реадер Тоол“) и читача личних докумената лако могу да се промене подаци са пасоша и нови (лажни) чип уграђен у путни документ добија пролаз као да је аутентичан. Могли бисмо да направимо пасош на име стварне особе, са чипом који садржи наше биометријске податке - изглед лица, отиске прстију и тако даље - и да тако путујемо по свету. Када бисмо показали лажни пасош на граници, наши подаци (и отисци прстију у пасошима Европске уније од јуна следеће године) поклапали би се са онима које садржи наш наводно безбедни биометријски пасош. За све то потребан је, наравно, оригинал бланко пасош или лажни пасош у који треба убацити чип клон.

Иако постоји једноставно средство да се спрече и овакве злоупотребе, међународна заједница није спремна да га примени. Организација за међународно цивилно ваздухопловство (ИЦАО) је пре 16 месеци основала централизовану базу података за борбу против клонирања и фалсификовања докумената „Директоријум јавног кључа“ (ПКД). Засад се шифровани потписи могу проверавати само ако се земље које имају електронске пасоше одлуче да детаље кључа за ове шифре размењују с другим земљама. У оквиру система ПКД, читачи би са границе моментално слали детаље дигиталног потписа са чипа у фалсификованом пасошу и они би били упоређивани са шифрама у земљи која је издала пасош. Али, од 45 земаља са електронским пасошима, само њих пет - Аустралија, Нови Зеланд, Сингапур, САД и Јапан - користе систем ПКД.
ИЦАО жели да свих 189 земаља чланица те организације уведе електронске пасоше јер ако се не укључе у систем ПКД, безбедност ће бити озбиљно нарушена. Милијарде долара се троше на електронске пасоше, а систем није заштићен од злоупотребе због неспремности земаља да размењују податке, каже се у извештају те организације. Др Екарт Брауер, председник одбора ИЦАО задуженог за ПКД, каже да је „могуће копирати све податке из чипа и пренети их, али није могуће копирати потпис, тако да је његова провера преко ПКД-а од највеће могуће важности,“ тврди он. 

МУП Србије: Тешко криминалцима

У српској полицији кажу да ће нови пасош Србије бити веома тешко фалсификовати.
- Новина је невидљиви чип са биометријским подацима власника, а у дну стране налази се машински читљива зона са личним подацима. Заштита те странице је изузетно важна како би се спречило фалсификовање, па има кинеграм, оптички варијабилне боје, у процесу ламинације уносе се мат и сјајни елементи и направљена је од више слојева пластике - кажу у полицији.

Како фалсификовати пасош

1 Набавити важећи пасош са чипом

2 Копирати садржај чипа помоћу читача картице, који кошта око 60 евра, када се пасош преда ради рентирања аутомобила или изнајмљивања хотелске собе

3 Декодирати енкриптоване биометријске и идентификационе (личне) податке са чипа

4 Копирати податке на бланко чип купљен за 30 евра да би се направио клон

5 Променити идентификационе и биометријске податке на клонираном чипу

6 Убацити дигитални потпис који потврђује аутентичност података преко програма „Голден Реадер Тоол“

7 Уградити чип у лажни или прави бланко пасош

8 Фалсификовани пасош пролази пасошку контролу на граничним прелазима свих земаља, осим оних пет које користе базу података ПКД - Аустралија, Нови Зеланд, Сингапур, САД и Јапан

 М. П. С. - Е. А.

http://www.alo.co.yu/vesti/6682/Lazni_pasos_sa_cipom_za_100%E2%82%AC

Последњи пут ажурирано ( уторак, 02 септембар 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 39 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.