header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Патријарх Вартоломеј у посети Москви Штампај Е-пошта
уторак, 25 мај 2010

Сусрет Патријараха константинопољског Г. Вартоломеја и московског Г. Кирила у Москви

            У суботу 22. маја 2010. године, Његова Светост Патријарх константинопољски Г. Вартоломеј допутовао је у главни град Руске федерације на позив Патријарха московског и целе Русије Г. Кирила. Патријарха Вартоломеја су на аеродрому дочекали на традиционлани начин Патријарх Кирил, Митрополит Иларион, са осталим члановима Светог Синода и верни народ.

Речи топле добродошлице на аеродрому Патријарху Вартоломеју упутили су представници Владе Руске федерације, Руске Војске, дипломатског кора, Његова Екселенција Амбасадор Грчке у Москви и представници Амбасаде Турске.

 Сутрадан 23. маја на дан када Православна Црква слави Педесетницу - празник силаска Духа Светог на апостоле, Патријарси су служили Свету Литургију у Светотројичној и Светосергејевској лаври, уз саслужење епископа, свештеника и ђакона Московске и Константинопољске Патријаршије. Његова Светост Патријарх Вартоломеј се поклонио моштима Светог Сергија. Светој Служби су присуствовали представници руске државе, војске Руске федерације, дипломатског кора, кулутрни и јавни радници из Москве.

Истог дана Патријарх Вартоломеј се поклонио и моштима светог Максима Грка. На крају свог боравка у овој познатој православној, руској светињи Патријарх Вартоломеј је служио помен блаженопочившим патријарсима московским Алексију I и Пимену, у крипти цркве Вазнесења Господњег.

У понедељак 24. маја 2010. године, на дан када Православна Црква прославља свете Кирила и Методија,  равноапостолне учитеље словенске, Патријарси су служили Свету Литургију у цркви Христа Спаса у Москви. Уједно је Патријарх московски прослављао свој имендан. Првојерарсима су саслуживали епископи, свештеномонаси, свештеници и ђакони, представници обеју Православних Цркава. После Свете Литургије служен је молебан Светој Браћи. Патријарх Кирил је у својој беседи говорио о просветитељима словенским, али је посебне речи поздрава и добродошлице упутио Патријарху Вартоломеју и свим гостима из делегације, да би на крају даривао Патријарха Вартоломеја свечаним богослужбеним одеждама. У име Светог Синода Руске Цркве Митрополит Филарет се обратио Патријарху Кирилу и честитао му имендан уз најбоље жеље у Господу и многољетствије. Затим је Патријарх Кирил повео свечану литију до Кремља где су прослављени Дани словенске књижевности и културе.

Истог дана, Патријарх Кирил је своје госте повео у обилазак знаментости руске престонице, а у пратњи двојице патријараха осим представника обе делегације присутан је био и Јуриј Лушков, градоначелник Москве.

Извор: www.mospat.ru, www.ec-patr.org

http://www.spc.rs/sr/susret_patrijaraha_konstantinopoljskog_g_vartolomeja_moskovskog_g_kirila_u_moskvi

 

+++

Москва и Цариград: пријатељство заувек?

         Шеф једне од најстаријих православних Цркава света, Васеленски Цариградски патријарх Вартоломеј 22. маја стиже у Москву на лични позив  првојерарха РПЦ патријарха Кирила. Посета Првојерарха Цариградске патријаршије Русији  поклапа се са важним за читав православни свет празницима – хришћанским празником Свете Тројице (23. мај) и Даном Ћирила и Методија (24. мај). Осим главног града ће патријарх Вартоломеј посетити Тројице-Сергијеву Лавру близу Москве, као и северну престоницу Русије – Санкт-Петербург.

Посета патријарха  Вартоломеја ће не само допринети учвршћењу пријатељства Московске и Цариградске патријаршије, већ и отворити нову страну међуправославног дијалога у свету, - уверен је познавалац религије Алексеј Јудин.

Патријарх Вартоломеј је првојерарх Цркве која је у неком смислу мајка нашег православља јер смо стекли хришћанство управо из Византије, из Цариграда. Зато је посета цариградског патријарха Русији веома почасна посета.  Она је значајна и у контексту актуелних догађаја.  Православни свет  се налази у одређеној фази припреме за нови свеправославни Сабор, зато се одржавају међуправосавни сусрети. У том смислу посета цариградског патријарха Вартоломеја Русији  није само чињеница билатералних односа између Москве и Истанбула, већ и  пример добрих односа који формирају међуцрквену ситуацију у читавом хришћанскоим  свету.

У току дужег периода су односи између РПЦ и Цариградске цркве били напети. Московској патријаршији се није допало што је Цариград, користећи своје историјско право првенства међу свим православним црквама, више пута предузимао покушаје да насрће на канонске територије РПЦ. Пре неколико година је тај проблем био акутан за Украјину. Инициран од стране политичких власти унутарцрквени раскол замало није резултирао тиме да је део расколничких православних цркава Украјинске патријаршије уз ћутљиву сагасност патријарха Вартоломеја био спреман да пређе под духовну власт Цариградске цркве. То се десило и у Естонском православљу, када је, отцепивши се од Московске патријаршије, Естонска апостолска православна црква објавила себе Помесном и самостално  прешла под јурисдикцију Патријарха Вартоломеја. Питање Естоније је све до сада нерешено, међутим раскол у Украјини је ипак успео да се спречи. Лети 2008. године ондашњи Првојерарх РПЦ Алексиј Други је лично замолио Патријарха Вартоломеја да се не меша у унутарцрквене проблеме руског православља. Неочекивано за све  се Цариград сложио са мишлењем Првојерарха РПЦ, те је конфликт био практично регулисан.

Нова страна међуправославног пријатељства је почела у јулу протекле године када је нови првојерарх РПЦ Кирил током посете пријатељства и поштовања Цариграду водио с Патријархом Вартоломејем скоро трочасовне преговоре. Експерт Алексеј Јудин наставља:

Без обзира на то што узајамни односи Москве и Цариграда нису били увек добри, обе су стране изјавиле да никакве поитичке компикације не могу да раскину дијалог у православном свету. Јединство евхаристичке чаше је драже од свих политичких догађаја.

Данас обе Цркве конструктивно и ефикасно воде дијалог у свим спорним питањима савременог света. То је у неку руку утицало и на успостављање срдачних међудржавних односа између Анкаре и Москве. Патријарх Вартоломеј панира током своје посете да се сретне и са председником РФ Дмитријем Медведевим да би му се захвалио на топлим пријатељским везама држава на политичком, економском, социјалном и духовно-културном нивоу.

http://serbian.ruvr.ru/2010/05/22/8308140.html

Последњи пут ажурирано ( уторак, 25 мај 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 39 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.