header image
Славица Барбарић: Извештај са славе мн. Копорин Штампај Е-пошта
уторак, 17 август 2010

У манастиру Копорин ВИШЕ ХИЉАДА ВЕРНИКА ЦЕЛИВАЛО МОШТИ  СВЕТОГ  ДЕСПОТА СТЕФАНА

Image      Од раног јутра до  касно увече, јуче, 15. авуста,  су се  колоне људи   кретале ка манастиру Копорину, где је отворен ковчег са моштима Светог деспота Стефана Лазаревића (1377-1427), сина кнеза Лазара и књегиње Милице, пресечен славски колач и  прослављена манастирска слава, Празник преноса моштију св.првомученика и архиђакона Стефана, коме је овај манастир, задужбина светог деспота Стефана Лазаревића, посвећен.

Процењује се да је преко пет хиљада особа посетило током јучерашњег дана Копорин, који се налази  у браничевској епархији, између Велике Плане, Смедеревске Паланке и Крагујевца, осамдесетак километара југозападно од Београда. Млади и стари, жене и деца, људи из свих крајева Србије и околних земаља Балкана, из дијаспоре, из Европе и Америке, стрпљиво су чекали у реду да би ушли у манастирску цркву да целивају  мошти  светог деспота Стефана Лазаревића  и  део моштију светог првомученика и архиђакона Стефана.

  Image

Свету литургију је у току преподнева служио прота Радомир Милошевић из Смедерева уз саслужење десет свештеника и једног ђакона.

Након литургије промовисана је монографија Копорина коју је писао прота Милошевић и одржан пригодан културно-уметнички програм.

Сестринство манастира Копорина на чијем челу је игуманија мати хаџи Агнија (Марић) припредило је за присутне вернике славски ручак.

Ћивот са моштима светог деспота Стефана отвара се сваке године 1. августа на дан Св. Деспота Стефана Лазаревића и 15. августа на празник преноса моштију св. Првомученика и архиђакона Стефана.

Гробница са моштима  Светог деспота Стефана Лазаревића пронађена је у манастиру Копорину, који је деспот Стефан подигао 1402. године, тек 1977. године  приликом обимних  радова на рестаурацији које су изводили радници Завода за заштиту споменика културе из Крагујевца.

После испитивања у  Патријаршији у Београду, у Копорину и Лондону, познати антрополог  и палеонтолог, светског гласа, професор доктор Србољуб Живановић, академик, је научно доказао да су то мошти светог деспота Стефана Лазаревића. Јуна 1983. године  цео поступак прегледа моштију у Копорину је снимала екипа  ТВ Београд и 6. јуна ту информацију саопштила јавности.

На присустност светитељевих моштију указивала су и ранија збивања, јер су се захваљујући молитвама у Копорину, догађала чуда, исцељења људи, а после проналаска моштију у манастиру се догађају чуда од који су најчешћа исцељења болесних и добијање порода.

До сада је, у својој свесци намесница манастира Копорина мати Нина, забележила имена 131 детета која су рођена молитвама светог деспота Стефана.

За многе се и не зна, а многе бебе су на путу. Пород су добили брачни парови који децу нису имали 10, 17 или чак 29 година брака.

И свакодневно у Копорину отац Сава јеромонах Копорински чита молитве за пород, за здравље...

У књигама утисака, хиљаде људи из целог света, на разним језицима записали су речи благодарности и дивљења, као што су:

''Ово је заиста рај Божји.''

''Молићемо се  драгом Богу да нам сви наши манастири буду овако лепо уређени као што је манастир Копорин, и да све наше монахиње,

као овде, буду срдачне и да шире љубав око себе.''

Славица Барбарић, новинар

Последњи пут ажурирано ( уторак, 17 август 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 50 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.