header image
"Вести": Еп. Константин остаје без Аустрије? Штампај Е-пошта
субота, 28 август 2010

Константин остаје без Аустрије?

           У Српској православној цркви (СПЦ) тренутно се размишља о успостављању аустријске епископије са засебним епископом за око 400.000 верника у Аустрији, тврди аустријска католичка агенција "Катпрес", док у изјави за "Вести" патријарх српски Иринеј (Гавриловић) то негира.

Конкретни планови, како преноси "Катпрес" за сада не постоје, али ће о том питању бити разговарано на следећем Синоду, најавио је српски патријарх поводом предстојеће посете Аустрији од 10. до 14. септембра.

У разговору са аустријским новинарима у Београду, према наводима "Катпреса", патријарх Иринеј је рекао да подржава успостављање засебне епископије, са епископом који би имао стално седиште у Аустрији, како би био ближи верницима.

Међутим, поглавар СПЦ у изјави за "Вести" тврди да његове речи "нису добро пренете".

- На новинарско питање да ли је могуће формирање епархије СПЦ за Аустрију, одговорио сам да то није немогуће, да и о томе може да се размишља, али да не постоји званична иницијатива - каже патријарх Иринеј, напомињући такође да питање деобе Епархије средњоевропске није покренуто у Синоду и Сабору.

Епископ средњоевропски Константин (Ђокић) мишљења је да успостављање засебне епископије СПЦ у Аустрији, није процес који може и треба да се догоди по систему "о'рук" и преко ноћи".

- Слажем се да би присуство наше Цркве у том делу Европе тиме било ојачано, али то је процес који ће, по мени, трајати најмање две-три године - каже за "Вести" владика Константин, коментаришући наводе аустријске католичке агенције.

Он истиче да је још 1992. године град Беч на његову иницијативу пријављен као седиште епископа средњоевропског СПЦ, тако да је главни град Аустрије, као и Химелстир у Немачкој, у формалном смислу, његово седиште.

- Наша Црква у Аустрији, како је познато, има право јавности, али не и Епархија. Мислим да је ова изјава патријарха Иринеја на трагу вишегодишњих настојања да Епархија СПЦ у Аустрији, као и наша Црква, добије право јавности - истиче владика Константин.

Он је додао да се у последње време много манипулише са бројкама Срба, православних верника у Аустрији и да су у многим случајевима оне претеране.

- Прича се да само у Бечу има 200.000 Срба, али према званичним статистикама у које сам имао увид у Бечу има нешто више од 80.000 Срба, а у целој Аустрији око 150.000. То наравно није мало, али је много мање од цифре која се стално помиње у јавности - истиче Владика Константин.

 

Први пут у иностранству

Предстојећа посета патријарха Иринеја Аустрији је прва званична посета иностранству од његовог избора 22. јануара. Повод за посету је 150. годишњица Црквене општине Свети Сава у Бечу. Патријарх ће у престоници Аустрије, између осталих, разговарати са председником те државе Хајнцом Фишером и кардиналом Кристофом Шенборном. Претходни патријарх Павле (Стојчевић) посетио је Беч 1993. и 2000. године.

 

Папа пожељан у Србији

У разговору са новинарима "Катпреса", како преноси ова агенција, патријарх Иринеј је рекао да му је лична жеља, а и жеља СПЦ да дође до остварења посете папе Бенедикта XVI Србији. Као могући термин је прослава 1700. година миланског Едикта 2013. године у Нишу. Међутим, још не постоји званичан позив, а према поглавару СПЦ још је рано да би се то конкретизовало. Позитивни сигнали за овакав сусрет постоје и од стране католичке цркве у Србији.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/77754/Konstantin-ostaje-bez-Austrije

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 30 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.