header image
НАСЛОВНА СТРАНА
На путу ка Унији... Штампај Е-пошта
субота, 25 септембар 2010

 Католици и Православни извештавају о обећавајућем прогресу…

         Римокатолички и православни богослови извештавају о обећавајућем напретку у петак, у разговорима о превазилажењу Велике шизме из 1054. године и постизању поновног пуног јединства две највеће хришћанске деномнације. Експерти, који су се састали у Бечу ове недеље, су се сложили да би ове две могле постати „сестринске цркве“ које признају Римског папу као своју титуларну главу уз задржавање својих различитих црквених структура, литургије и обичаја, који су се развили током последњег миленијума.

Митрополит Јован пергамски: „Нема облака неповерења између наше две цркве. Наши претходници, посебно вође две цркве, католичке и православне стране, припремили су пут за пријатељске и братске разговоре. Уверавам вас да је тај дух превладао у нашим разговорима. Зато желим да вас увервим да, уколико тако наставимо, Бог ће наћи начина да се превазиђу све преостале тешкоће и да две цркве, најстарије цркве, цркве које деле исту саборну (екуменску) прошлост, исту традицију, исти смисао за цркву, доведе до пуног јединства.“
Архиепископ Карл Кох (Karl Koch) је цитирао коментар папе Јована Павла о томе да су две цркве два плућна крила хришћанства, рекавши да оне морају вежбати да дишу заједно. „Ово је тешка али неопходна тема јер смо заједно живели у различитости али такође и у јединству током првог миленијума, с тиме што други миленијум, у коме смо се удаљили једни од других, лежи између нас.“

Учесници XII заседања Мешовите  православно-католичке комисије за богословски дијалог у Бечу

 

Покрет ка јединству је добио јасан замах доласком на престо Руског патријарха Кирила у фебруару 2009. Оба, Кирил и папа су конзервативни богослови, којима је стало да раде заједно на томе да се глас Хришћана чује у Европи, континенту за који оба мисле да га треба вратити хришћанским коренима. Они се, тако рећи, још увек нису сусрели на врху, али извештачи из Европе очекују заказивање датума за њихов први разговор на врху. Руси нису једини у игри али им њихова величина даје неку врсту снаге вета која се мора узети у обзир у овој прилици. Ватикан има добре односе са Васељенским патријархом у Истанбулу а Српски православни патријарх је позвао папу у Београд.

 http://blogs.reuters.com/faithworld/2010/09/24/catholics-and-orthodox-report-promising-progress-in-latest-round-of-unity-talks/

http://blogs.svetosavlje.org/vesti/archives/1134

 

 Напомена: Фотографије у текст поставило Уредништво "Борбе за веру"

Последњи пут ажурирано ( субота, 25 септембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 17 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.