header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Поводом годишњице упокојења патријарха Павла Штампај Е-пошта
понедељак, 15 новембар 2010

 15. 11. 2010. 11:16h | Р. Лончар - Т. Зечевић - Вести

Патријарх Павле се упокојио уз молитву

          Ексклузивно за "Вести", о последњим данима Патријарха Павла говори пуковник, неуролог др Топлица Лепић, начелник Првог одељења Клинике за неурологију Војномедицинске академије (ВМА): "Патријарх је једини знао да ће тог 15. новембра напустити овај свет." "Биће нам боље кад ми будемо бољи", поручио је тада патријарх Павле.

Знајући да је овоземаљском животу време истекло, покојни патријарх Павле (95) пре тачно годину дана дочекао је тренутак да у молитвеном заносу крене на пут духовне светлости.

Тога јутра први пут током две године боравка у апартману Војномедицинске академије, много пре свитања зоре 15. новембра 2009, изненадивши дежурно особље, патријарх српски господин Павле се пробудио.

Одмах је приступио уобичајеном ритуалу, умио се, пресвукао, обукао белу мајицу кратких рукава и доњи део болесничке пиџаме, причестио се и у трену утонуо у заносно молитвено стање. Иако му се приметно журило, ништа на његовом лицу није показивало долазак драматичних тренутака. Молитву није прекидао, није се освртао ни на примедбе лекарског особља.

Ово су детаљи последњих тренутака живота патријарха српског господина Павла ексклузивно испричани репортерима "Вести".

- Изгледа да је само он знао да се тога јутра већ налазио на путу коме је тежио. Тек око 9 часова отац Методије који га је последњи пут причестио и сестра Наташа приметили су промене које су се невероватном брзином компликовале.  

    др Топлица Лепић

           Алармирали смо све потенцијале, одмах је укључен и професор интерниста Саша Рафаиловски, ту је био и дежурни лекар Драган Јовановић. Није вредело, у 10.45 минута патријарх Павле нас је напустио - рекао је за "Вести" др Топлица Лепић.

Војномедицинска академија и њено особље пуне две године бринули су о здрављу патријарха Павла. На Првом одељењу те установе и данас је све као кад је патријарх боравио тамо. Сви се јасно сећају последњих тренутака покојног поглавара СПЦ.

- Никаквих промена на његовом лицу није било, само молитва, молитва и молитва. Тражили смо да нам нешто каже и говорио је повремено, али то нису биле речи поруке. Ипак, дан пре тога разговарао сам са патријархом, на крају сам га питао - да ли ће нам бити боље и када. Мирно је одговорио: "Биће нам боље кад ми будемо бољи. Када се Свевишњем будемо обраћали искрено и без зависти и када будемо чинили оно што од Бога тражимо" - сећа се др Лепић.

Он каже да је патријарх Павле политику коментарисао на свој начин не одвајајући је од погледа божјег човека.

- Непрестано су му била на уму страдања нашег народа, молио се свако јутро за Косово и није се ни тренутка одвајао од наше колективне несреће - прича др Лепић.

У складу са својим схватањима било је и његово понашање и начин живота. У апартману на ВМА имао је иконе, књиге, сребрну чашу из које је пио воду и чешаљ који је сам направио којим су га свако јутро чешљале сестре. То је био сав иметак.

Од наших саговорника на ВМА сазнали смо још један детаљ. Патријарх Павле последње две године овоземаљског живота провео је у апартману у коме је крај овоземаљског живота дочекао и његов претходник патријарх Герман. Божја воља.

Остаће сачувана вечна успомена на патријарха Павла, за кога стручњаци са ВМА кажу да је био "јединствени пацијент" - тих, увек прибран, миран и добронамеран. Сарађивао са лекарима, никад ништа одбијао. Кажу, преписану терапију није игнорисао, али је веровао само у Бога, њему је био посвећен.

Као такав, он је остао наша терапија, наша савест, наш духовни прозор, поглед, пут ка добру и Свевишњем.

 

Посете

Иако је све време био у колицима и са левом непокретном ногом, патријарх Павле никада није одбијао посете. Примао је често државнике, црквене високодостојнике. Свакодневно га је посећивала Снежана, унука његовог рођеног брата Душана.

Према сећању особља, њој је безгранично веровао, од ње све узимао, па и храну.

 

Борис и Амфилохије

У последњим тренуцима, лекарима и медицинском особљу прискочили су у пружању моралне помоћи председник државе Борис Тадић и владика Амфилохије Радовић.

Њих двојица били су све време на ВМА, док су лекари покушавали да спасу живот патријарха Павла. Очевици кажу да је председник Тадић био видно потресен смрћу патријарха и да се касније ни трена није одвајао од одра.

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 15 новембар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 63 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.