header image
НАСЛОВНА СТРАНА
"Вечерње новости": Папина посета Србији још увек неизвесна Штампај Е-пошта
понедељак, 21 март 2011

 Тешко ће папа у Србију

Р. ДРАГОВИЋ | 20. март 2011. 21:11

Посета поглавара Римокатоличке цркве Србији 2013. године још увек неизвесна. Одлуку да се Бенедикт Шеснаести позове у Србију донеће Сабор СПЦ

ХОЋЕ ли папа доћи у Србију? Иако се спекулације јавности, али и црквених кругова, крећу у распону од „нема шансе“, па до „сигурно долази“, јасног и гласног одговора још увек - нема. Неспорно је само да би долазак Бенедикта Шеснаестог био „међаш„ у односима Српске цркве и Свете столице.

Тачка која би могла бити преломна је прослава обележавања 1.700 векова од доношења Миланског едикта. Ова свечаност, која би 2013. године требало да буде одржана у Нишу, месту рођења цара Константина, замишљена је као догађај у коме би учествовао цео хришћански свет.

Патријарх Иринеј више пута је поновио да је папа добородошао у Србију, као и да би његов долазак представљао крупан корак ка успостављању бољих односа између православаца и католика. Међутим, да ли ће папа Бенедикт правити друштво поглаварима православних цркава у Нишу 2013. године, зависи од много фактора. Први тест биће на Светом архијерејском сабору СПЦ. Највише тело српске цркве једино је које може да одлучи да ли ће позивница бити послата на ватиканску адресу. А није тајна да у епископату седе владике које су оштри противници не само папине посете, већ и политици „екуменизма“.

Да је долазак поглавара Римокатоличке цркве под знаком питања сматра професор Богословског факултета у пензији Димитрије Калезић. Он види три сценарија папиног доласка у Србију.

- Питање доласка папе у Србију потезано је небројено пута протеклих година - објашњава Калезић. - Бенедикт Шеснаести може да дође у посету својим верницима, на шта има право. Он то може учинити и као шеф једне суверене државе који посећује другу. Трећа варијанта је да допутује на званичан позив Српске православне цркве.

Уколико се посета папе, према Калезићевим речима, упореди са доласком поглавара неке од православних цркава, она ће свакако бити недоречена. Разлог за то је изостајање заједничке литургије, због разлика које постоје у источном и западном хришћанству.

И док је позивница Српске православне цркве још под знаком питања, папа је већ неколико пута позиван да посети Србију, али искључиво у својству шефа државе. Последњи пут то је учинио председник Борис Тадић током посете Ватикану прошле године.

Међу разлозима што се у Србији не гледа благонаклоно на долазак папе јесте, између осталог, улога католичких свештеника у геноциду усташких власти над српским народом у Независној држави Хрватској, као и вишедеценијско ћутање Ватикана о томе. Иако је из српског државног врха протеклих година често истицана доследна политика Свете столице према Косову и Метохији, постоје и сумње о одјеку евентуалне папине посете у Руској цркви, али и званичној Москви.

 

ПАПА И ХРВАТИ

ПАПА Бенедикт посетиће Хрватску у јуну ове године. Како је недавно саопштила Хрватска бискупска конференција, он ће у овој земљи боравити поводом Националног сусрета хрватских католичких породица. Том приликом католички поглавар помолиће се на гробу кардинала Алојзија Степинца.

Бенедиктов претходник Јован Павле Други три пута је посећивао Хрватску - 1994, 1998. и 2003. године. Место страдања српског, јеврејског и ромског народа, усташки логор Јасеновац, никада није обишао.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:323667-Tesko-ce-papa-u-Srbiju

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 21 март 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 80 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.