header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Сачувано дрво цариника Закхеја Штампај Е-пошта
четвртак, 24 март 2011

Под руском заставом, код дрвета Закхеја

Руски археолози се спремају за нову сезону у Јерихону, најстаријем граду у Палестини. У том библијском месту је крајем  јануара уз учешће председника Русије и шефа Палестинске аутономије био свечано откривен комплекс музеја и парка. Тамо су већ изложении предмети, које је нашла претходна археолошка експедиција.

Налаза је било неочекивано много: двесто комада металног новца, црквене бронзане утвари, лампе са грчким натписима, полихромни мозаик из 6. века наше ере, - набраја руководилац радова у Јерихону, доктор историјских наука Леонид Бељајев.

У археолошком плану Јерихон је фактички био отворен за истраживања руких археолога 1870-1880-х година, а читавог 20. века практично није био приступачан. Тек данас можемо да почнемо дубоко проучавање ранохришћанског и византијског периода у Палестини, оји нас наише интересују, они су тамо јарки и интересантни, можда су чак интересантнији него било где.

Јерихон се налази на Западној обали Јордана. Он има 20 хиљада становника, а стар је 10 хиљада година. Он се помиње у Старом и Новом Завету. У Јеванђелију по Луци се описује како је Исус Христос, пролазећи кроз тај град, видео човека, који је скупљао порезе, Закхеја који је толико жарко желео да види Месију да се попео на  смокву јер је био малог раста. Он је био ситуирани човек, али духовно грешни. Господ је пожелео да посети његову кућу. Закхеја је обузела радост када је видео Господа као свог госта, те су му омрзли његови греси. Он је признао да тражи од људи више него што треба, те се покајао. Господ је одмах прихватио Закхејево кајање… Закхеј је касније постао епископ. Та смоква се све до сада сматра симболом висине на коју се може попети човек који жели да промени и очисти свој живот.

Замислите: дрво Закхеја се сачувало, и то оно расте на парцели која припада Русији, пре годину дана су наши ботаничари завршили рад на санацији најстарије смокве, - каже Леонид Бељајев.

На њој се појављују плодови, она је апсолутно здрава. Света земља је постојбина три религије – јудаизма, хришћанства и ислама. Свакако, за истраживање њихових извора се води конкурентна борба - научна, политичка културна. Археолошко руско присуство на Светој земљи, у Израелу, у Палестини је важан саставни део опште културне делатности Русије у иностранству.

Данас московски и палестински археолози проучавају налазе протекле сезоне. Сви артефакти ће остати у музеју који већ прима посетиоце и ходочаснике.

Изградња руског комплекса музеја и парка је поклон Јерихону у част његове 10-хиљадугодишњице. Комплекс се налази у самом центру града. Ту је парцелу својевремено набавио јеромонах Јоасат. 2008. године је она била званично предата од стране Палестинске администрације Русији као њено власништво.

http://serbian.ruvr.ru/2011/03/19/47672715.html

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 24 март 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 46 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.