header image
Проблеми Срба у Црној Гори Штампај Е-пошта
четвртак, 31 март 2011

Срби остају без држављанства

Судећи по томе како је црногорски режим изненада бескомпромисно кренуо у примену Закона о држављанству, политички лидери Срба у Црној Гори могли би да остану без црногорског држављанства и то зато што су се усудили да узму и српски пасош.

Лидер Нове српске демократије (НОВА) Андрија Мандић не одбацује могућност да он, Ранко Кадић и још неки политички лидери Срба, иначе рођени у Црној Гори, остану без црногорског држављанства.

- Све је могуће у Црној Гори, јер она није правна држава већ држава у којој локални диктатор може да уради што год жели. Све је то несумњиво притисак на Србе уочи пописа становништва у Црној Гори, јер се двојно држављанство не проверава код Хрвата или Албанаца. Порука је јасна - ако вашим политичким представницима намеравамо да одузмемо држављанство, како ће се тек провести тамо неки анонимни Срби. Све се то ради са циљем да се на попису смањи проценат Срба, наставе дискриминација и асимилација коју црногорска власт води од 2007 - каже Мандић за "Вести".

Али, како је Закон о држављанству независне Црне Горе веома рестриктиван, такав је био и приступ у преговорима са Србијом око двојног држављанства који ни до данас нису уродили заједничким споразумом о двојном држављанству, иако су преговори Београда и Подгорице почели још у октобру 2008.

Тако је остала на снази примена закона о спровођењу устава који је предвиђао да они који су друго држављанство стекли после 3. јуна 2006, морају да га се одрекну да би задржали црногорско. Они који су до тог датума, кад је проглашена независност Црне Горе, имали двојно држављанство могли су да задрже оба, јер се то рачуна као стечено право.

 Тако су Срби у односу на Хрвате и Албанце из Црне Горе, који махом имају двојно држављанство, дискриминисани, с обзиром на то да до проглашења независности Црне Горе, Срби нису имали разлога да траже српско држављанство јер су живели у заједничкој држави са Србијом.

 Тешко је проценити колико ће најновији апел српске опозиције у Црној Гори премијеру Игору Лукшићу утицати да се са Србијом што хитније потпише Споразум о двојном држављанству, поготову ако се има у виду да је за протеклих пет година независности, Црна Гора од бивших Ју република само са Македонијом договорила двојно држављанство.

 

За Шинаватру нема проблема

Да се режим у Подгорици не шали уверио се лидер Народне странке Предраг Поповић, иначе рођен у Црној Гори, којем је прошле недеље одузето црногорско држављанство зато што је пре две године узео српско. Истовремено, режим не може да се одбрани од оптужби да закон примењује селективно и из политичких разлога. Бившем тајландском премијеру Таксину Шинаватри оптуженом у свој земљи за проневеру, кошаркашу Омару Куку, те некадашњем фудбалском асу Драгану Џајићу, којем се суди због корупције у Србији, Црна Гора је доделила црногорско држављанство.

 

Брисање одредаба

Народна странка саопштила је да ће, као што су и најавили, почети прикупљање потписа за брисање дискриминаторских одредаба Закона о држављанству, који дискриминише искључиво држављане Црне Горе који се национално осећају као Срби и који желе да уз црногорско поседују и држављанство Србије.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/127252/-Srbi-ostaju-bez-drzavljanstva

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 31 март 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 31 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.