header image
Црква брине због повећања броја захтева за разводом брака Штампај Е-пошта
недеља, 07 август 2011

Разводи и пред Богом

Сваки десети брак склопљен пред свештеником Српске православне цркве буде и званично прекинут. Верници којима црква прекине брак могу да стану пред олтар највише четири пута

СРПСКА православна црква разведе готово сваки десети брак склопљен пред свештеником. Број супружника који дођу у цркву са захтевом да њихов брак буде прекинут и пред Богом разликује се у зависности од епархије, али у готово свим деловима Србије и окружењу број оваквих случајева последњих година расте. Верници које црква разведе, међутим, могу да стану пред олтар још (само) три пута.

У Србији се годишње разведе готово 10.000 бракова, али само мањи део супружника тражи и црквени развод. Разлог за то је недовољно познавање правила, али и посебна процедура коју прописује црквено право. На овај корак бивши муж и жена одлучују се углавном када донесу одлуку да закључе нови брак.

- За развод брака закљученог у цркви, према канонском праву, потребно је да завађени супружници, или један од њих, преко парохијског свештеника упуте захтев црквеном суду своје епархије - објашњава протојереј-ставрофор Драгомир Сандо, професор Богословског факултета. - Коначну одлуку о прекиду заједнице доноси надлежни владика, који као председник Епархијског црквеног суда потписује решење о разводу.

Правила о црквеним разводима брака мењала су се током векова, а најчешће су их диктирале потребе живота. Тако се у првим вековима хришћанства као правило узимала реченица из Јеванђеља по Матеју - „Што бог састави, човек не раставља“. Траг овог остао је у Католичкој цркви, где брак ни данас не може да се разведе. Једини новозаветни разлог за развргавање заједнице супружника био је - прељуба. Крути прописи, међутим, временом су ублажени, мада су разлози предвиђени за прекид заједнице живота чинили да црквени развод буде изузетак много више него правило.

Иако Црква прописује сложену процедуру утврђивања околности и разлога за прекид заједнице, бракови се, у пракси, релативно лако разводе. Свештеници покушавају да помире завађене партнере, мада само реткима то полази за руком. Повећању броја развода наруку иде и што црква разводи само бракове који су претходно окончани пред грађанским судовима. Задатак црквеног суда обично се тада своди на „аминовање“ разлога и чињеница утврђених у „цивилном“ бракоразводном поступку.

Свештеници СПЦ кажу да су строги канони овако неформално прилагођени свакодневном животу. Црквени прописи прецизно прописују разлоге за развод брака - прељуба, злобно напуштање или довођење у опасност брачног друга, отпадништво од вере... Православље не познаје споразумни развод, већ се сматра да кривац за прекид брака - мора да постоји.

Разведени супружник може четири пута да склопи црквени брак, мада су овакви случајеви у пракси веома ретки.

- Грубо речено, други пут пред олтар жели свега од два до три одсто разведених - каже архијерејски намесник из Београда Драгомир Убипариповић. - Црква прихвата четврто венчање, али само у случају учесталих смрти супружника. Није реч о хиру, већ о потреби човека за друштвом и помоћи. За склапање трећег брака вернику је потребан и благослов епископа.

 

РЕТКИ СЕ КАЈУ

ЦРКВА брине због повећања броја захтева за разводом брака - кажу у готово свим парохијама СПЦ. Проблем је, међутим, што су свештеницима у оваквим случајевима руке углавном везане.

- Сваки пут када покрећем поступак за прекид брака покушавам да људима скренем пажњу на значај љубави и суживота, како би их вратио на пут покајања и опроста - прича нам свештеник Споменко Грујић, из Цркве рођења пресвете Богородице из Батајнице. - Посебно им скрећем пажњу на патњу деце раздвојених родитеља. Врло су ретки, нажалост, случајеви где супружници размисле и једно другом дају још једну шансу.

 

РАДОСТ САМО ПРВИ ПУТ

ОБРЕД венчања и молитве које свештеници изговарају разликују се зависно од тога који брак по реду супружници закључују. Како објашњавају у СПЦ, обред првог венчања протиче у свечаном духу и радости, док следећи протичу знатно скромније. Оваквим обредима доминира осећање покајања, па и туге, због претходног венчања које није испунило свој циљ. Због тога се брачне круне (венчила), које симболишу ступање у људску и божанску заједницу, користе само приликом првог венчања.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:340641-Razvodi-i-pred-bogom

Последњи пут ажурирано ( недеља, 07 август 2011 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 45 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.