header image
Американци планирају да стидљивост, тугу и усамљеност прогласе менталним болестима Штампај Е-пошта
недеља, 12 фебруар 2012

 Дечија стидљивост, депресија након губитка блиске особе, засвисност од интернета и многи облици понашања који су досад сматрани само необичним или ексцентричним, ускоро би могли да буду класификовани у САД као ментална обољења. То су смернице које су предложене за измењено пето издање Дијагностичког и статистичког приручника менталних обољења (ДСМ5), који су САД важи за својеврсну “библију” у домену менталног здравља, али има великог утицаја и на рад европских психијатара и психолога.

Мада измене о којима је реч неће директно утицати на овдашњу клиничку праксу - која се руководи другачијим смерницама - експерти тврде да би оне у крајњем резултату могле утицати на перцепцију и начин размишљања стручне јавности, и на тај начин нанети непоправљиву штету. Милиони људи, између осталог и у европским земљама, због њих би могли добити псијхијатријске дијагнозе које би неповољно утицале на читав њихов живот.

Стидљивост би, тако могла да постане друштвена фобија, повученост у себе Аспергеров синдром (аутизам), туга због губитка блиске особе депресија, и тако даље. Шеф Института за психологију Универзитета у Ливерпулу Питер Кидман сматра да би то “патологизовало читав низ проблема који никада нису сматрани менталном болешћу. Многи који су стидљиви, у жалости, ексцентрични, или имају неконвенционалан љубавни живот, изненада би добили етикету ‘душевних болесника’”, смата он, и додаје да то “није исправно, није тачно, и није хумано”.

Други стручњаци, пак, замерају да би настојање да се свакодневни проблеми људске душе стрпају у фиоке медицинских дефиниција донели више штете него користи и да би милиони људи због њих добили погрешне дијагнозе и погрешну терапију, често и веоам јаким лековима. Овакво мишљење дели и амерички психијатар Ален Франсис, са Универзитета Дјук у Северној Каролини, додајући да ће ДСМ5 “радикално и безобзирно проширити границе психијатрије”, док његов колега Дејвид Еткинс, са Универзитета Пепердин у Лос Анђелесу, сматра, као и многи други чланови Америчког удружења психијатара, да у основи нових смерница лежи залагање фармацеутске индустрије, која на тај начин жели да повећа продају својих лекова.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/306426/Amerikanci-planiraju-da-stidljivost-tugu-i-usamljenost-proglase-mentalnim-bolestima

Последњи пут ажурирано ( недеља, 12 фебруар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 42 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.