header image
Одобрена имплантација РФИД чипова у људе Штампај Е-пошта
четвртак, 29 март 2012

 У категорији невероватних лоших идеја које знамо, оне крче пут према реалности, хтели ми то или не. Вести да је америчка Администрација за храну и лекове - ФДА (Food and Drug Admionistration) одобрила уградиви Вери чип (VeriChip) - РФИД чип који ће се уграђивати у људе.

Постоје исти такви чипови који се тренутно користе за кућне љубимце. Вери чип рекламира чипове медицинске апликације, на тај начин да нам потенцијално спашава живот тако да се у њему налазе веома битне информације које би нам могле помоћи.

Потихо и невидљиво, успавани чип похрањује код - слично као и идентификациони UPC код на производима који се продају у малопродајним објектима - који емитују специфичну информацију када скенер пређе преко чипа. Код доктора, такви кодови су утиснути у чипове, једном кад су скенирани, могу открити информације попут пацијентових алергија и пређашњих лечења.

ФДА је у октобру 2002. године изјавила да ће агенција регулисати здравствену заштиту врло вероватно преко апликација везаних за ВериЧип. У међувремену, чип је био коришћен за неке безбедносне задатке, као што су паметне картице у диско клубовима у Барселони, за наручивање и плаћање пића.

У случају да вам није одмах очигледно зашто не желите да крећући се у јавности чип емитује ваше финансијске и медицинске информације свима који имају РФИД читач, у овом добром чланку је написано и објашњено о планивима Бушове администрације да прогурају РФИД чип базиране пасоше.

Ови чипови су као обичне кредитне картице, само што се могу читати са даљине. Прималац може да "разговара" са чипом на даљину, без икакве потребе за физичким контактом, и сазнати коју год информацију хоће, а која је ускладиштена на РФИД чипу. Службеници на пасошима су испланирали да ће моћи скинути информације са чипа на тај начин што се приближе само пар сантиметара од електронског читача.

Размислите само један минут шта то значи. То би значило да ће власници пасоша континуирано да емитују своје име, националност, старост, адресу и све остало што ће се налазити на РФИД чипу. То значи да ће свако ко има читач чипа (картице) моћи сазнати те информације, и то без власниковог знања и пристанка. Значи да ће џепароши, отмичари и терористи врло лако крадомице, одабрати у групи једног Американца или особу друге националности.

 То је очита претња за обоје - приватност и безбедност личности, и сасвим сигурно, јасно је зашто је то лоша идеја. Заговорници система тврде да се чипови могу читати само унутар удаљености од неколико сантиметара, тако да не постоји могућност злоупотребе. Ово је спектакуларно наивна тврдња. Сви бежични протоколи могу да раде на много већим удаљеностима од наведених опсега. У тестовима, РФИД чипови су прочитали пријемник на 20 метара. Побољшања у технологији су неизбежна.

Желите ли заиста отићи на пријаву за посао, знајући да емитујете информације о стању срца / заразе ХИВ-ом/ историју рака / итд. свима унутар 20 метара, укључујући и људе који вас запошљавају и плаћају здравствено осигурање и боловање, или оне који то не чине? Желите ли заиста да ходате по препуној улици емитујући финансијске податке било које врсте, које само Бог зна? Је ли то стварно добра идеја да емитујете личне идентификационе податке некоме и свуда, када је крађа идентитета један од најбрже растућих злочина у земљи?

 

Како РФИД чип ради

Дуге линије наплата у трговини су један од највећих притужби у шопинг искуству. Ускоро, би ове линије могле нестати када свеприсутни Универзални Код Производа (Universal Product Code) (UPC) бар кода замене паметне ознаке, такође под називом "Radio Frekuenci Identification" (РФИД) чип. РФИД чип је интелигентни бар код који може разговарати с умреженим системом за праћење сваког производа који сте ставили у вашу корпу.

Замислите да одете до продавнице, напуните корпу и ходате право кроз врата. Но мораћете причекати док неко не унесе у касу све производе у корпи један по један. Уместо тога, РФИД чип ће комуницирати са електронским читачем који ће открити сваку ставку у корпи и отворити налог. Читач ће бити спојен на велику мрежу која ће слати информације о својим производима према дистрибутеру производа и произвођача.

РФИД чип, технологија која је једном направљена за праћење стоке, сада прати потрошачке производе широм света. Многи произвођачи користе ознаке за праћење локације сваког производа од времена кад је направљен, док се не узме са полице и убаци у корпу.

Изван подручја малопродаје робе, РФИД чипови служе за праћење возила, авио путника, Алцхајмерових пацијената и кућних љубимаца.

Ускоро, ће чак пратити и вашу склоност за зрнасти или кремасти кикирики бутер. Неки критичари кажу да РФИД технологија постаје превелики део нашег живота - то јест, ако смо уопште свесни, утиче на све делове нашег живота.

Извор: „НСП“

Приређивач: "Борба за веру"

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 29 март 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 38 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.